هفت بازی برای افزایش توجه و تمرکز

بازی ((… می گوید))

روش انجام کار:

این یک بازی جالب برای کودکان است. این بازی می تواند با یک یا چند بچه صورت بگیرد. این بازی با گفتن ((… می گوید)) شروع می شود. مثلا،((حسن می گوید:دماغت را لمس کن، چشمهایت را نشان بده و …)) و کودک باید آنچه را به او گفته اید انجام دهد.این بازی را چند بار با حرکات آسان انجام دهید.این بار اجازه دهید تا کودک رهبر شود و به جای اسمی که در بازی گفته شده، از اسم خودش استفاده کند. بازی را ادامه دهید تا به چند حرکت برسید، مثلا، ((… می گوید، دماغت را لمس کن، دور خودت بگرد و سرت را نشان بده …)).

.

.

.

 بازی ((کی قایم شده؟))

وسایل مورد نیاز:

تصاویری از حیوانات یا دیگر چیزهای مورد علاقه ی کودک

مقوا

قیچی و چسب ماژیک

روش انجام کار:

تصاویر حیوانات یا چیزهای دیگری را که کودک دوست دارد بزیده و آنهارا روی مقوا بچسبانید. در کارت های دیگر، نام تصاویر را با ماژیک بنویسید. مثل سگ، سیب، خانه، اردک و … هدف گذاشتن کارت حاوی نام تصاویر بر روی تصویر صحیح است. وقتی کودک شما در حال مشاهده است، کارت ها را به پشت روی میز بگذارید و بپرسید چه چیزی پشت این کارت قایم شده؟ کودک باید با برداشتن کارت های حاوی اسامی، حدس بزند که آن تصویر ، چیست.

.

.

.

بازی ((صداهای زنده))

وسایل مورد نیاز:

وسایل نرم (عروسک های نرم، بالش، دمپایی، و …)

وسایل تو خالی (قوطی کنسرو، شانه تخم مرغ، بطری های پلاستیکی، قوری، کوزه، و …)

وسایل محکم (سنگ، کتاب، آجر، و …)

روش انجام کار:

اشیای مختلف صداهای مختلفی دارند. با استفاده از انگشتان دست و وسایل مختلف، صدا ایجاد کنید. برای کودک توضیح دهید که صداهای ملایم و آرام بسیار دلنشین تر از صداهای تند و بلند هستند. و این که اوقات آرام و بی سر و صدا مانند زمان های پر سر و صدا، لذت بخش هستند. چندین بار تمرین کنید. چشم هایتان را ببندید و به یک صدای خیالی گوش دهید. در مورد این که این صداها چگونه اند صحبت کنید: ملایم، بلند، آهسته یا تند؟

.

.

.

بازی ((حرکت در برابر آینه))

روش انجام کار:

روبروی آینه بایستید یا بنشینید. می توانید تصور کنید که در تلویزیون هستید. اول با حرکت های صورت و سر شروع کنید. چشم ها، بینی، مژه ها و سپس گردن و شانه های خود را حرکت دهید. این حرکات را با سایر اعضای بدن نیز ادامه دهید. تماشا کنید که دوتایی چگونه در آیینه به نظر می رسید.

.

.

.

بازی ((چه چیزی برداشته شده است؟ ))

وسایل مورد نیاز:

۶ وسیله ی متفاوت

میز

۶ وسیله ی مشابه

روش انجام کار:

۶ وسیله ی متفاوت (مثل اسباب بازی، کتاب، چنگال، تکه ای لباس، یک تکه نان و یک سکه) راروی میز قرار دهید. هنگامی که کودک پشت به میز ایستاده باشد، یکی از وسایل را بردارید، و بپرسید که کدام یک برداشته شده است؟این کار را ادامه دهید تا همه ی وسایل از روی میز برداشته شوند. سعی کنید بازی را با اشیای مشابه مثل ۶ اسباب بازی، ۶ کتاب مختلف، ۶ مهره یا قاشق و چنگال تکرار کنید.

.

.

.

بازی ((چه چیزی تغییر کرده است؟))

روش انجام کار:

از کودک خود بخواهید شما را به دقت نگاه کند (مثلا توجه به زیور آلات شما، جوراب ها، کفشها و …) و سعی کند ظاهر شما را به خاطر بسپارد. حالا شما اتاق را ترک کنید و در ظاهر خود تغییراتی بدهید که قابل رویت باشد ( به عنوان مثال، آستین خود را بالا بزنید، گوشواره ی خود را در آورید، ساعت خود را به مچ دست مخالف ببندید، و از این قبیل). هنگامی که به اتاق بر می گردید کودکتان باید سعی کند آنچه را که در ظاهر شما تغییر کرده تشخیص بدهد و اگر موفق به انجام این کار شد، نفر بعدی، خود او خواهد بود که باید ظاهر خود را تغییر دهد. می توانید این بازی را به صورت گروهی انجام دهید.

.

.

.

بازی (( مو به مو اجرا کن ))

این بازی برای کودکانی که دنبال کردن دستورالعمل های یک یا چند مرحله ای، برایشان دشوار است مفید می باشد.

روش انجام کار:

بین خودتان و کودک قرعه کشی کنید، فردی که قرعه به نام او شد باید به فرد مقابل چند دستورالعمل یک مرحله ای بده:((۱٫ دور خودت بچرخ، ۲٫ پروانه بزن، ۳٫ شنا(نرمش) برو)). آنگاه فرد مقابل باید ضمن گوش دادن به دستورالعمل ها، آنها را به خاطر بسپارد و سعی کند به درستی از آنها پیروی کند. می توانید از امتیاز دهی استفاده کنید مثلا یک امتیاز برای بیان واضح دستور العمل، دو امتیاز برای پیروی درست و به ترتیب دستورالعمل های داده شده. و در انتهای بازی شخصی که امتیاز بیشتری کسب کرد صاحب جایزه شود.

۸ comments

 • سلام ممنون از بازیهایی که معرفی کردین میشه رنج سنی که این بازیها واسش مناسبه رو بگین. من واس پسر هفت ساله میخوام

 • عالی بود مطالب .من حدود ۲ هفته بود که دنبال بازی برای کودکان بیش فعال بودم .ولی جند تا از اساتید بهم جند تا کتاب معرفی کردند که خیلی خوب بود ولی برای بچه های مدرسه ای .من برای ۴ -۵ سال میخواستم .میشه لطفا اگر بازی دیگری است معرفی کنید

 • بذاریم بچه ها چند تا بازی رو بصورت فیلم ببینن پس کو؟
  من ازبچه هایی بودم که از دیدن کارتون سیر نمیشدم حتی وقتی خودم بچه داشتم چون کتابخون بودم وعقده برام بود.چون نه دوره ی تحصیلم فیلم آموزشی دیدم نه فیلم زبان خارجی حالا دوست دارم بازیهای آموزشی رو ببینم و لذت ببرم (همیشه آرزوم بود معلم خردسالان ودبستانیها باشم ولی موفق نشدم چون برای کم نیاوردن دانشگاه رفتموفرهنگی بدرد نخوری ازآب درآومدم)

 • o خیلی خوبه ولی کمه وبرای بعضی بچه ها ی باهوش ارضاع کننده نیست اما برای کودکان مشکل دار عالیست . من چون به گل وگیاه علاقهمندم این بازی رو هم پیشنهاد میدم
  چند برگ درخت یا گل
  چند گل گوچک یا گلبرگ گل
  نوار چسب ارزان قیمت
  حال میتونیم با نوار چسب وبرگها یه دستبند قشنگ درست کنم کی بلده یه جور دیگه اینو درست کنه مال هرکی زیباتر وشیکتر شد یه آب نبات رنگی بهش میدم.

پاسخی دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


+ 9 = دوازده

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>