مشکلات رفتاری و تاخیر در حرف زدن

مشکلات رفتاری و تاخیر در حرف زدن

پستتوسط nani » یکشنبه آبان 12, 92 5:35 am

سلام
پسر من 2 سال و 7 ماهشه. خودم حس میکنم با هوشه و هر مطلبی رو خوب میفهمه ودرک میکنه. هر کاری رو با یک بار نگاه کردن یاد میگیره. حتی گاهی در حضور خودم غذای خودش رو میذاره تو ماکروفر و زمان میده تا گرم بشه. تمایل داره کاراشو خودش انجام بده.
خیلی راحت بازیهایی که روی تبلت یا گوشی هست بدون راهنمایی کسی بازی میکنه و یاد میگیره
ضمنا اینکه دکتر متخصص خودش که از نوزادی زیر نظرش بوده همیشه تاکید داشته که پسرم از هوش بالایی برخورداره و از هم سن های خودش جلوتره .و نظرشون این بود که من میتونم پسرم رو از 2 سالگی بذارم مهد کودک. اما بدلایلی نشد و همچنان پیش مادرم نگهداری میشن و من شاغل هستم
چون سالهای زیادی در خانواده ما بچه نبود و من از رفتار و شیطنتهای خاص کودکان بی اطلاع بودم همیشه این حس رو دارم که پسرم خیلی شیطونه و البته مستقل.
هیچ وقت حتی بیرون از منزل یا پارک نزدیک من نمیشه و دوس داره مستقل باشه و بدون ترس از من دور میشه و دائم باید مراقبش باشم.
گاهی چند روز پشت هم بیقرار میشه و در حال نق زدنه و بهونه گیری میکنه و از در و دیوار بالا میره. گاهی هم خیلی آرومه و خودش به تنهایی بازی میکنه یا تلویزیون تماشا میکنه
همچنان حرف نمیزنه .البته یکساله که بود راحت ماما یا باب را تلظ میکرد یا میگفت هندو (هندونه) اما هر چی اشتیاق اطرافیان رو میبینه سعی میکنه تکرار نکنه
بعضی کلمات رو میگه اما فقط وقتی که خودش دلش بخواد. فقط چند کلمه مثلا به ماشین میگه: بو یا به قطار میگه: چوُ یا به فعل رفتن و آمدن میگه: گییم
خیلی نگرانم نمیدونم اینا میتونه علائم بیش فعالی یا ... باشه
آیا لازمه الان به پزشک متخصص مراجعه کنم؟
nani

Re: مشکلات رفتاری و تاخیر در حرف زدن

پستتوسط koodakefarda » چهارشنبه آبان 15, 92 4:14 pm

با سلام
در این سن ما تشخیص بیش فعالی نمی دهیم. چون کودکان در این سن خودشان از لحاظ فعالیت و اشتیاق در سطح بالایی هستند. از لحاظ گفتاری هم می توانید به متخصص گفتاردرمانی مراجعه کنید و از تکنیک های آن استفاده نمایید. اما به صورت کلی محیط کودک را غنی از شنیدن کنید. با او حرف بزنید ، قصه برایش بخوانید، صدای حیوانات را دربیاورید ،برای او شعر بخوانید اما مجبور به تکرارش نکنید.گاهی اوقات توجه بیش از اندازه هم می تواند حالت های مقاومتی را در کودکان ایجاد کند.پس آرام ، طبیعی و خونسرد برخورد کنید. البته می توانید برای بررسی سایر موارد اختلالات رشدی با یک متخصص روانشناسی یا روانپزشکی مشورت داشته باشید.موفق باشید.
koodakefarda
Site Admin

بازگشت به مشکلات رفتاری کودکان

چه کسی آنلاین است

کاربران حاضر در این انجمن : کاربر عضو شده ای موجود نیست و 1 مهمان