تنبلی کودک در قبال مسولیت هاوتکالیف

تنبلی کودک در قبال مسولیت هاوتکالیف

پستتوسط neaz » سه شنبه تیر 18, 92 2:02 pm

سلام.دختر من مهر ماه واردپنج سال میشه.نسبت به مسولیت هایی که بهش میدم خیلی سربه هوا کار میکنه(نقاشی،بازیهای دخترونه،جمع کردن وسائلش وخلاصه بیشتر کارهاییی که تو این سن میتونه خوب انجام بده)وقتی کاری رو میخوام انجام بده،یا ازهمون اول میگه باید بیایی کمکم من خسته میشم،وشروع میکنه به گریه،یا اینکه اینقدر حواسش به چیزای دیگه میره که کارهاش همیشه میمونه.کلاس موسیقی ثبت نامش کردم که بیشتراز ده جلسه نرفت،وهمش میگفت من خسته میشم این همه میرم کلاس.دیگه نمیره کلاس.(البته من سعی کردم خیلی بهش سخت نگیرم)حلا نگرانم که برای مدرسش مشکل داشته باشم.لطفا راهنماییم کنید .
neaz

Re: تنبلی کودک در قبال مسولیت هاوتکالیف

پستتوسط koodakefarda » چهارشنبه تیر 19, 92 11:13 am

باسلام
به نظر می رسد مشکل دختر شما به علت یکی از این دلایل یا توام همه یا چندتا از آنها با هم می باشد 1. عدم آموزش درست مسئولیت پذیری 2. پیشگیری شما از روبرو شدن فرزندتان با عواقب طبیعی عدم پذیرش مسئولیتش 3. همکاری نکردن همسر یا دیگر بزرگترهایی که در تربیت او مداخله دارند با یادگیری درست مسئولیت پذیری او 4. عدم اقتدار شما در پیگیری مسئولیتش 5. کمال طلبی شما یا دیگر مداخله کننده ها در تربیت دخترتان 6. و در نهایت مسئولیت پذیری بیش از اندازه خود شما( یادمان باشد والدین با مسئولیت فرزندان بی مسئولیت تربیت می کنند).
برای آموزش مسئولیت پذیری به کودکان باید مراحلی طی شود:
1. ابتدا توجه کنید که مسئولیتی که به دخترتان می دهید متناسب سن و توانایی فیزیکی او باشد.
2.از بین 2 مسئولیت که به تناسب سن و توانایی دخترتان انتخاب کرده اید به او حق انتخاب بدهید.
3. ابتدا به او نحوه درست انجام آن مسئولیت را مرحله به مرحله آموزش بدهید (طبیعی است که اگر مثلا دخترتان با یک اتاق کاملا به هم ریخته و شلوغ مواجه شود، دست پاچه شده و نتواند از عهده مرتب کردن آن برآید. اغلب در این مواقع کودک نمی‌داند از کجا باید شروع کند و در نتیجه تسلیم شده و از انجام آن منصرف می‌شود یا شروع به گریه و ابراز ناتوانی می کند. حتی ممکن است عصبانی شود و شروع به غرو لند کند. شما به جای اینکه به او بگویید" این اتاق را تمیز کن" به او مسیرها و کارهای معینی را واگذار کنید. مثلا بگویید " لطفا عروسکهاتو جمع کن" و وقتی یک کار تمام شد سراغ کار بعدی بروید. "مثلا حالا نوبت جمع کردن مداد رنگی‌هاست")
4.هربار که مسئولیتش را انجام می دهد او را تشویق کنید (به صورت زبانی همراه با در آغوش کشیدن او) و در صورت انجام ندادن مسئولیت از روش تنبیهی محرومیت برای او استفاده کنید. البته به یاد داشته باشید اگر او تلاشش را بکند هم کافی است حتما لازم نیست در ابتدا کار را به صورت بسیار کامل انجام دهد، به یاد داشته باشید او فقط 5 سال سن دارد.
5.کارهای او را تصحیح نکنید مثلا اگر لباس ها را در کشو خوب مرتب نکرده شما این کار را نکنید، زیرا به او این پیغام را می دهید که تلاشش به اندازه کافی خوب نبوده( به نیمه پر لیوان توجه کنید).
6. بگذارید با عواقب طبیعی انجام ندادن مسئولیتش روبرو شود مثلا اگر به علت جمع نکردن اسباب بازی هایش یکی از آنها گم شده در پیدا کردن آن کمکش نکنید.
7. شما و همسرتان الگوهای بسیار خوبی برای او هستید پس بکوشید مسئولیت پذیر باشید مثلا به قولهایی که می دهید وفادار باشید.
و در نهایت این کار ها را به شما پیشنهاد می کنم:
- بررسی کم خونی در دخترتان (برخی از کودکان کم خون، توجه کمی دارند و زود احساس خستگی و ناتوانی می کنند).
- فرستادن دخترتان به مهد کودک قبل از رفتن به مدرسه.
- هنگام ثبت نام دخترتان در کلاس ها مختلف به توانایی های او توجه کنید. این امکان وجود دارد که کلاس مناسبی را برای او انتخاب نکرده باشید ولی در صورت تکرار این اتفاق شما باید اقتدار داشته و با تشویق او را ترغیب به رفتن به کلاس هایش کنید.
- صحبت با همسر و دیگر کسانی که در تربیت دخترتان مداخله می کنند.
این راهکارها با توجه به اطلاعات محدودی که از دختر شما در دسترس بود پیشنهاد شد ولی نیاز به برسی بیشتری در مورد کودک شما هست. در صورت تمایل می توانید با مشاورین ما تماس بگیرید. تهران: 9092301693 شهرستان:9099070316
koodakefarda
Site Admin

پستتوسط neaz » چهارشنبه تیر 19, 92 2:02 pm

از راهنمائیتون ممنونم.دختر من(بهاره) برای پدرش شاهزاده ی رویاهاست.من ادم جدیی هستم،وتا همین لهظه به هیچ کسی اجازه ندادم که توزندگیم تاثیر منفی بذاره،اما راسش و بخواید زورم به پدرش نرسید.هیچ وقت طاقت شنیدن صدای گریه ی بهار ونداشت.تادوسال پیش وقتی بهارمیخواست بخوابه همه رو ازاتاق بیرون میکرد تا دخترش راحت بخوابه(حتی مادرش و).همیشه سعی میکرد نیازهای بهار وبی قید وشرط براورده کنه،که بعد از یه برخورد خیلی جدی ازطرف من،سعی کرد یه شرط کو چیک براش بذاره.بعضی وقتها هم وقتی بهار اشتباهی میکنه بهش میخنده که یه وقت روحیش(بهار) خراب نشه.وقتی بهار بادوستش دعوا میکنه قبل ازاینکه موضوع وبپرسه (باباش)دوستش وبیرون میکنه.دختر من بیتربیت نیست ولی بلد نیست احترام بذاره به خواسته های کسی،بلد نیست اجازه بگیره وخواسته هاشو قشنگ به زبون بیاره(یابادستش میزنه بعد خواستشو با تندی میگه ،یا یواشکی کارشوانجام میده که مجبور نشه اجازه بگیره،یابارضایت ترجیه میده از خواستش بگذره)احساس میکنم غرور زیادی داره که باعث میشه در برابر کاری که ازش خواسته شده بی تفاوت باشه.وقتی از چیزی محرومش میکنم روش هیچ تاثیری نمیذاره وجواب میده بهتر. پدر بهاره به من میگه خیلی سخت گیرم،واز نظر من هم پدر بهاره بیش از اندازه راحت میگیره.من بیشتر توفکر اینده ی بهارم، پدرش فقط الان ومیبینه.
neaz

پستتوسط neaz » چهارشنبه تیر 19, 92 2:18 pm

لطفا منظور از کمال طلبی رو توضیح بدهید
neaz

پستتوسط koodakefarda » دوشنبه تیر 24, 92 11:00 am

با سلام
با توجه به توضیحات کاملتر شما ،بیشتر به نظر می رسه مشکل بهاره به دلیل عدم هماهنگی تربیتی بین شما و پدر بهاره هست و برای رفع این مشکل ابتدا باید با پدر بهاره صحبت کنید یا پدر بهاره را تشویق به گرفتن مشاوره دونفری بکنید.
منظور از کمال طلبی ، خواستن هر چیزی در حد عالیه آن بدون درنظر گیری توانایی های موجود است. مثلا در مورد یه کودک 5 ساله تمیز کردن اتاقش با رعایت نظم کامل در چیدمان اسباب بازی ها در دکور، تا کردن لباس ها به صورت منظم در کشوها ی کمد و ...
koodakefarda
Site Admin

پستتوسط neaz » سه شنبه تیر 25, 92 5:38 pm

سلام. ممنونم ازجوابتون.
شرایط خانوادگی منو پدر بهاره خیلی باهم فرق داره.که باعث شده توتربیت دخترمون ،توبعضی مسائل اختلاف نظر داشته باشیم.
درمورد این موضوع هم زیاد باهم صحبت کردیم .الان فکرمو ن بیشتر به هم نزدیک شده،ولی بهاره خیلی از رفتار قبلی ما تاثیر گرفته،الان هم حس میکنم بهاره تو سنی هست که دیگه شخصیتش داره ثابت میشه .وتا قبل از مدرسه رفتنش باید سعی کنیم تغییرهایی که لازمه ،تورفتارش به وجود بیاریم
neaz

پستتوسط مامان محمد » شنبه فروردین 22, 94 12:55 pm

سلام
خدا قوت از سایت خوبتون ممنون
پسری 31 ماهه دارم استعداد بالایی داره مشاوره کودک بردم و گفتند خیلی باهوشه*تویک سالگی کلی شعر بلد بود والان هم سوره های کوچیک قرآن وتمام کتاب هاشو حفظه * علاقه ای به نقاشی نداره*دوست داره تمام وسایلو کنارهم مثل قطار بچینه*باآجرهاش برج درست کنه * ماشین هاشو دستش بگیره و بجای اونها باهم صحبت کنه * علاقه زیادی به دویدن داره * وشدیدا عاشق کتابه ساعت ها میشینه و کتاب براش میخونم * اصلا علاقه ای به تلویزیون نداره یه چیزیم که نگاه میکنه همش از من میپرسه مامان این چیه چیکار کرد چی شد و ... * بیشتر به کارای فنی علاقه داره چیزی رو تعمیر کنه و ... * کامپیوتر رو خیلی دوست داره مثلا کمی از همین متن رو خودش تایپ کرده از اینکه بازدن هر کلید اتفاقی میافته خوشش میاد
این بازی هایی که گفتید بعلاوه کلی بازی دیگه باهاش کردم همه رو همون دفه اول درست وکامل انجام میده اما توکارایی که دوست نداره خیلی حوصله به خرج نمیده مثلا تو نقاشی کردن به آرومی نقاشی نمیکنه تا درست بکشه یه دفه خط خط میکنه یا رنگ کردن اولش درست رنگ میکنه و از خط بیرون نمیزنه اما یه دفه شروع میکنه به خط خط کردن
تقریبا همیشه میخواد که من باهاش باشم تا بازی کنه و بتنهایی خیلی کم پیش میاد که بازی کنه
منطقیه اکثر وقتا که براش توضیح میدم به حرفم گوش میده
:roll: میشه کمکم کنید تا
*خلاقیتشو بیشتر کنم و اینکه خودش بتنهایی هم بازی کنه
*میخوام از پوشک بگیرمش میگه جیش دارم ولی مقاومت میکنه و دستشویی نمیاد
*توکارای خونه خیلی کمک میکنه اما خودش قاشق نمیگیره غذا بخوره چند قاشق میخوره و میگه میریزه شما بهم بده
*با همه بچه ها بازی نمیکنه فقط با اونایی که آرومند و خیلی مودب مثه خودش اجازه بگیرن برا برداشتن اسباب بازی هاش ویا مراعاتشو بکنن بازی میکنه
* خیلی لجبازی میکنه
* کم غذا میخوره ولی انرژی زیادی داره
مامان محمد

بازگشت به مشکلات رفتاری کودکان

چه کسی آنلاین است

کاربران حاضر در این انجمن : کاربر عضو شده ای موجود نیست و 1 مهمان