رشد کنترل مدفوع در کودکان

کنترل مدفوع معمولا قبل از کنترل ادرار حاصل می شود، ولی زمان به دست آوردن کنترل مدفوع متغیر تر است. به نظر می رسد بعضی کودکان به آرامی از مرحله ی دفع بازتابی و بی اختیار مدفوع پس از هر وعده غذا،به مرحله ی دفع ارادی آن که کاملا در کنترل آنها است،عبور می کنند. بعضی کودکان نیز (بخصوص پسرها) ممکن است تا پس از دو سالگی هیچ نشانه ای از کنترل مدفوع نشان ندهند. این موضوع نشان می دهد که محدوده ی طبیعی برای زمان به دست آوردن کنترل مدفوع چقدر وسیع است.

محدوده ی زمانی وسیع دیگری نیز،یعنی از ۱۲ ماهگی تا ۲/۵ سالگی،وجود دارد که طی آن کودکان ممکن است با مدفوع خود بازی کنند یا آن را به اطراف بمالند. علت این کار این است که کودکان مجذوب آنچه از بدنشان خارج می شود می گردند،و دلیلی بر کثیف بودن کودک نیست. بنابراین لطفا این موضوع را به یاد داشته باشید و اقدامی که می کنید منحرف کردن حواس کودک به چیز دیگری باشد،نه اینکه آنها را به خاطر کاری که تا این حد طبیعی است سرزنش کنید.

همانگونه که کودکان دوست دارند با مشغول نگهداشتن والدین خود در مورد کنترل ادرار ،مرکز توجه قرار گیرند،اگر وسواس نشان دهید به همان سرعت یاد می گیرند که کل روند کنترل مدفوع ،نشستن روی لگن، و دفع مدفوع را به عنوان وسیله ای برای جلب تمام توجه و اهتمام شما به کار گیرند. کودک شما سریعا می آموزد که اگر مدفوع نکند،مامان و بابا نگران او می شوند و بدین ترتیب شما با رفتار نامناسب،کودک خود را به طرف یبوست سوق می دهید. به یاد داشته باشید که شما نمی توانید برنده باشید . هر چه بیشتر جاروجنجال کنید،کودک شما خوشحال تر می شود زیرا می بیند که کنترل بیشتری روی شما دارد. بنابراین همانند کنترل ادرار،نقش شما این است که اجازه دهید کودکتان با سرعت خاص خودش رشد کند و این کار را برای او تسهیل کنید. اشتیاق بیش از حد برای آموزش لگن از خود نشان ندهید، ولی هر وقت کودک شما موفق شد تمیز بماند او را بسیار تحسین کنید. و اگر خود را کثیف کرد جار و جنجال به راه نیندازید.

۶ comments

 • با سلام.
  دختر سه ساله دارم.از ۲/۹ پوشک ازش گرفتم.در کنترل ادرار مشکلی نداره اما به هىچ عنوان براى مدفوع حاضر به دستشویى رفتن نمیشه و توى شلوارش, انهم با پنهان شدن در گوشه اى از خونه مدفوع مى کنه از انواع روش هاى تشوىق یا تنبیه به شکل محرومیت استفاده کردىم اما موفق نشدیم.حتى نوع توالت را به اختیار خودش میگذاریم اما اصلا زیر بار نمى ره.یکبار می گفت بدم میاد.عاجزانه می خواستم راهنمایى کنید.
  سپاس

  • با سلام
   در پاسخ به امینى

   در این مورد نیاز است که کودک نسبت به مدفوع کردن حساسیت زدا شود و احتمالا اگر ترس و نگرانی وجود دارد رفع گردد. برای مشاوره دقیق تر با خطوط ما در تماس باشید.

 • با سلام پسرم ۲/۵ ساله هست زمان دفع میخواهد سرپا بایستد خیلی زور میزند بعد میگوید درد میکنه و نمیشینه خیلی بهزور دفع میکند یبوست هم نیست چه کنم

  • در پاسخ به سهیلا
   با سلام
   ممکن است کودک از این عمل می ترسد و برایش ناشناخته است. شما می توانید با نشان دادن الگوهایی در این مورد و استفاده از تشویق های درست انجام این پروسه را برایش عادی سازی کنید. برای دریافت اطلاعات بیشتر با مشاورین ما در تماس باشید…

 • سلام
  پسرم سه سال دارد. ادرارش را کاملا کنترل می کند به طوری که من به او پوشک نمی پوشانم. در زمانی که نیاز به دفع دارد ابتدا از من می خواهد که روی لگن بنشانمش .چند بار تلاش می کند که روز لگن دفع کند وقتی نمی تواند از من می خواهد که او را پوشک بپوشانم تا دفع کند.اگر چایی باشیم که پوشک نداشته باشد مدفوعش را نگه می دارد تا به خانه برسیم و در پوشک یا توی لباسش مدفوع کند. باید چگونه دفع کردن روی لگن را به او یاد بدهم؟
  ممنون

  • با سلام
   ابتدا لازم است مشخص شود کودک شما در چه زمانی کنترل ادرار را اموخته و چگونه آموخته.و نیز باید مشخص شود ترس از عمل دفعش به چه دلیل است آیا مشکلات یبوستی داشته،سخت گیری در تمیز و پاکیزگی وجود داشته یا خیر.اما به صورت کلی باید از طریق حساسیت زدایی و استفاده از فنون رفتاری ترس او را برطرف کرد. با خطوط ما در تماس باشید.

پاسخی دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


+ دو = 10

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>