چگونه با دزدی کودکان روبه رو شویم؟

 

قبل از این که هر تصمیمی درباره برخورد با کودکی که دست به این عمل زده است بگیرید، بهتر است اول بدانید چرا بچه‌ها دست به دزدی می‌زنند؛ این به شما کمک می‌کند بهترین راه را برای برخورد با وی پیدا کنید.

اقتضای هر سن
ظاهر ماجرا این است که: کودکی وسیله یا چیزی را که مال خودش نیست برداشته و با خود به خانه آورده. اما واقعیت این است که بچه‌ها در سنین مختلف به دلایل مختلف، ممکن است به وسایل دیگران دستبرد بزنند. این دلایل آن‌قدر باهم فرق دارند که دیگر اسم همه این کارهای به ظاهر مشابه را نمی‌توان «دزدی» گذاشت.

تا قبل از پنج سالگی: بچه‌های خیلی کوچک گاهی اشیایی را که دوست دارند برمی‌دارند، بدون این‌که بدانند برای داشتن آن‌ها باید پول داد. آن‌ها نمی‌دانند برداشتن چیزها بدون پرداخت پول کار غلطی است. آن‌ها هنوز مفهومی به نام «دزدی» را نیاموخته‌اند.

پنج تا ۱۲ سالگی:
کودکان دبستانی معمولا می‌دانند که برداشتن چیزها بدون پول دادن کار نادرستی است، با این وجود گاهی آن‌ها کنترل لازم را بر اعمال خود ندارند.

۱۲ تا ۱۹ سالگی:
دزدی کردن در نوجوانان می‌تواند علل گوناگون داشته باشد. آن‌ها مسلما می‌دانند که نباید دزدی کنند، اما ممکن است به خاطر هیجان این کار دست به دزدی بزنند یا چون دوستان آن‌ها دزدی می‌کنند آن‌ها هم این کار را بکنند.

بعضی نوجوانان فکر می‌کنند ممکن است کسی متوجه کار آن‌ها نشود یا بتوانند از زیر تنبیه دزدی در بروند. در نهایت، دزدی برای برخی از نوجوانان راهی برای یاغی‌گری و اعتراض به وضع موجود است. البته دلایل پیچیده‌تری هم برای دزدی کودکان و نوجوانان وجود دارد. این کار می‌تواند نشانه‌ای از این باشد که آن‌ها در شرایط پراسترسی قرار دارند که ممکن است درخانه، مدرسه یا در گروه دوستان باشد.گاهی آن‌ها برای نشان دادن عصبانیت یا برای جلب توجه این کار را می‌کنند.

دزدی برخی از بچه‌ها فریاد کمک‌خواهی برای رهایی از آزارهای روحی و جسمی محیط خانه است. در این نوع بچه‌ها، دزدی نشانه‌ای است که ما را به طرف مشکل اصلی هدایت می‌کند.

گاهی وقت‌ها بچه‌ها چیزی را می‌دزدند که آرزو دارند داشته باشند، اما به دلیل مشکل مالی نمی‌توانند تهیه کنند.در بدترین حالت، ممکن است دزدی آن‌ها به خاطر تامین نیازهای مالی برای خرج اعتیاد باشد. علت دزدی فرزندان هر چه که باشد والدین باید اول مشکل ریشه‌ای را شناسایی کنند و سعی کنند علت اصلی را از بین ببرند.

چه باید بکنیم؟
وقتی متوجه دزدی فرزندتان می‌شوید عکس‌العمل شما بستگی به این دارد که این اولین بار است یا فرزندتان عادت به دزدی دارد. در مورد بچه‌های کوچک، باید به آن‌ها بفهمانید که این کار نادرست است و بگویید اگر چیزی را بدون اجازه یا پرداختن پول آن برداریم، دیگران ناراحت می‌شوند. مثلا اگر یک کودک پیش‌دبستانی، یک آب‌نبات از فروشگاهی برداشته، به او کمک کنید تا آن را برگرداند. اگر کودک آب‌نبات را خورده است، او را به فروشگاه ببرید و به او یاد دهید عذرخواهی کند و پول آب‌نبات را بپردازید.

در مورد کودکان دبستانی هم برگرداندن شیء دزدیده شده بسیار مهم است. کودکان کلاس اولی یا دومی باید بدانند که دزدی کار نادرستی است. ممکن است درک بهتری از عواقب دزدی هم برای آن‌ها لازم باشد. مثلا اگر دختر شما دست‌‌بند دوستش را بدون اطلاع او برداشته، به او بگویید: «اگر دوستت وسایل مورد علاقه تو را بدون اجازه برمی‌داشت، ناراحت نمی‌شدی؟» او را تشویق کنید به دوستش زنگ بزند، ماجرا را توضیح دهد، عذرخواهی کند و قول بدهد که دست‌بند را بر می‌گرداند.

در مورد دزدی نوجوانان باید عواقب جدی‌تر دزدی را به آن‌ها نشان داد. مثلا اگر نوجوان از یک فروشگاه چیزی بلند کرده او را به فروشگاه برگردانید و با مدیر فروشگاه روبه‌رو کنید تا این اتفاق را توضیح بدهد و عذرخواهی کند.

یک نوجوان از این‌که مجبور باشد شیء دزدی را برگرداند، شرمنده می‌شود و همین شرمندگی و خجالت باعث می‌شود او برای همیشه یاد بگیرد چرا دزدی کار غلطی است. البته توجه داشته باشید که ادامه سرکوفت و تنبیه، به خصوص تنبیه بدنی، کار اشتباهی است و ممکن است نوجوان را عصبانی کند و منجر به ادامه دزدی یا حتی انجام کارهای بدتری شود.

بچه‌ها در همه سنین باید یاد بگیرند که دزدی از فروشگاه مثل برداشتن پول افراد است و به صاحبان آن‌جا ضرر می‌زند. آن‌ها باید بدانند که دزدی می‌تواند عواقبی بدتر از این‌ها داشته باشد و ممکن است باعث زندانی شدن آدم شود.

دزدی از جیب مامان و بابا
اگر فرزندتان از شما پول می‌دزدد، برای بازگرداندن آن راه‌هایی را پیش پایش بگذارید. مثلا به او بگویید در عوض آن پول، یکی از کارهای خانه را انجام دهد (شما می‌توانستید در ازای کمک او در کاری مثل عوض کردن واشر شیرهای آب، به او پول بدهید ولی حالا او بدون دریافت مزد این کار را می‌کند.)

اما هرگز نباید برای مچ‌گیری از او حین برداشتن پول برایش دام پهن کنید (مثلا پول‌هایتان را روی میز هال رها کنید تا ببینید او به آن دست می‌زند یا نه.) این کار اعتماد او به شما را از بین می‌برد.

اگر بچه‌ها به دزدی ادامه دادند…؟
اگر فرزندتان بیش از یک بار دزدی کرده است، می‌توانید از کارشناسان کمک و مشورت بخواهید. تکرار دزدی می‌تواند نشانه‌ای از یک مشکل بزرگ‌تر باشد.

یک سوم جوانانی که در حین دزدی از فروشگاه‌ها دستگیر شده‌اند، می‌گویند ترک این کار برایشان دشوار است؛ پس بهتر است زودتر به کودکان و نوجوانان کمک کنید بفهمند چرا دزدی اشتباه است و ممکن است در صورت ادامه این کار با عواقب جدی‌تری روبه‌رو شوند. یک ناراحتی نادر روانی هم می‌تواند باعث بلند کردن اشیا از فروشگاه‌ها شود.

این اشیا ممکن است بی‌ارزش باشند و فرد آن‌ها را پس از دزدیدن دور بیندازد، ولی مشکل این‌جاست که او نمی‌تواند در برابر وسوسه دزدی مقاومت کند. این اختلال، حتی در بزرگسالان نیز دیده می‌شود.

علت دزدی فرزندتان هرچه که باشد، افرادی هستند که می‌توانند برای حل این مشکل به شما کمک کنند؛ مثلا  مشاور مدرسه (به خصوص اگر کودک‌تان در مدرسه دزدی می‌کند)، روانشناس کودکان.

بیشتر بخوانید :

مقالات بیشتر

 

۱۲ comments

 • سلام دختر من ۵ سال داره و مدام وسایل دوستاش به طور ماهرانه ای به خونه میاره و علت رو که میپرسم میگه تو که برام نمیخری! یکی دو بار باهم وسیله رو به مهد برگردوندیم و بعدش به مغازه رفتیم و براش تهیه کردم اما باز این کارو تکرار کرد. مشابه این عملو از خونه مادرم و خواهرامم انجام میده . چند بار از خدا و آتش جهنم ترسوندمش و گفتم گناه داره ولی این باعث شده هر وقت خودم کار اشتباهی انجام بدم از جهنم بترسونتم. برای مثال: چند وقت پیش بد رانندگی کردم و یه آمبولانس با آژیر از کنارمون رد شد دخترم به من گفت اینقدر بد رانندگی کن تا بمیری ببرنت تو قبر و مورچه ها بخورنت، لطفا از طریق ایمیلم کمکم کنید خواهش میکنم

  • در پاسخ به سیما
   با سلام
   بسیاری از کودکان در این سن دست به چنین رفتاری می زنند ولی برخورد ما باکودک مهم است ،روش انتخابی شما خیلی خوب نبوده،چرا که به کودکتان راه جدیدی برای رسیدن به خواسته هایش را یاد داده اید،از این رو هرگاه کودکتان وسیله ای را بر میدارد او را همراهی کرده تا وسیله را پس داده و معذرت خواهی کند و هیچ ضرورتی ندارد همانند آن وسیله برایش خریداری شود.ترساندن کودک نیز روش خوبی نیست. بهتر است از روش دادن درست پول توجیبی به کودکتان کمک بگیرید.

 • با سلام دختر شش ساله ای دارم که در پیش دبستانی درس میخواند و چند ماهی است اشیائ دوستانش را به منزل می آورد بارها از کارش ابراز شرمندگی کرده است ولی از فردای همان روز دوباره دست به این کار زده .طوری که این کار تبدیل به یک عادت شدهمنو پدرش از راههای مختلف سعی در ترک این رفتار کردهایم اما تاثیر ی نداشته دیگر درمانده شدهام جالب این که چیزهایی که با خود میآ وردارزش مادی نداشت . اما همین دیروز گردنبند بدلی با خود اورده بود که خودش گفت که مال مدرسه است واز معلمش اجازه گرفته است اما وقتی پیگیر شدم .متوجه شدم که به من دروغ گفته است . در ضمن معلمش هم بار ها با او صحبت کرده اما ظاهرا بیهوده است خواهش میکنم کمکم کنید

 • با سلام کودک ۶ ساله ای دارم در مقطع پیش دبستانی است چندین باروسایل بی ارزشی را با خود به خانه آورده و گفته دوستانش به او داده اند من او را وادار کردم تا از دوستانش بپرسد آیا با اجازه مادرشان بوده یا خیر واگر بدون اجازه از خانه ؟آورده اند آنها را پس بدهد که او این کار را کرده است فرزند دیگر من حدود ۵ ماه قبل از این تاریخ به دنیا آمده است ظاهرا همه چیز خوب بود فقط گاهی به من دروغ می گفت که انهم تقصیر خودم بود که او را دعوا کرده بودم ولی در تعطیلات عید نمی دانم چه اتفاقی افتاد که همه چیز دگرگون شد یک بار در دید وبازدید آجیل در کیفش می ریخت بار دیگر تکه ای بی ارزش از اسباب بازی فامیل را بر داشت دو بار هم که با پدرش به خرید رفته بود آب نبات وپاستیل از مغازه برداشته است این در حالی است که تاکنون هر چه خواسته برایش خریده ایم وهیچ چیزی کم ندارد قبل از اینکه بفهمم از مغازه دزدی کرده وقتی اتفاقات قبلی را دیدم خیلی عصبی شدم و او را تهدید کردم درصورت مشاهده مجدد او را ترک می کنم اما بعد به او گفتم که اینکار را نمی کنم چند روز بعد از جریان فوق با حالت تهوع واضطراب شدید و گریه شدید به من گفت که یک باراز مغازه چیز برداشته که من وقتی حال بد او را دیدم اصلا دعوایش نکردم بغلش کردم تا اول احساس آرامش کند بعد که آرام شد با او صحبت کردم وتوضیحات ذکر شده در سایت را به او دادم واز کارش ابراز ناراحتی کردم وروز بعدبا هم رفتیم مغازه وپول ان را دادیم و از او سوال کردم آیا همین یک بار است گفت بله فردایش که همین امروز باشد مجددا با همان حال پیش من آمد وگفت یک بار دیگر هم این کار را کرده و من از شدت نارحتی گریه ام گرفت وبه او گفتم اگر این کار را تکرار کند من وپدرش غصه می خوریم واو گفت دلش نمی خواهد ما غصه بخوریم و درهمین بین پاک کن دوستش را نیز برداشت که او را وادار کردم ان را به معلمش بدهد و این کار را کرد نکته جالب اینجاست که محددا همین امروز با چدرش برای خرید به همان مغازه رفته واز پدرش پرسیده آیا این مغازه دوربین دارد یا خیر؟حال نمی دانم آیا همین دوبار بوده یا بیشتر قبلا که بامن خرید می آمد این کار را نمی کرد ویا اینکه باز هم ادامه می دهد خیلی ناراحت هستم آیا وجود فرزند دیگرم باعث شده واگر صحیح است چرا بعد از این چند ماهه.

 • سلام من دختری دارم کلاس دوم ابتدایی و اون مدام وسایل همکلاسی های خود را بر می دارد حالا هر چی یه ۲، ۳ بار هم پول برداشته بود من کلی باهاش صحبت کردم وبهش گفتم که این کهر چه عواقبی داره اما اصلاً به حرف من توجهی نکرده و الان کم کم داره توی مدرسه براش مشکل پیش میاد نمی دونم باید چی کار کنم؟
  حتی از اون چیزی هم که برداشته باز براش خریدم که مثل اونو داشته باشه اما دست بردار نیست . واقعا به هیچ چیزی احتیاج نداره. تو رو خدا یه راه حل بهم بگید.
  ممنون از شما

  • با سلام
   کودک باید درصدد جبران کارش بر بیاید یعنی عذرخواهی و برگرداندن وسیله و حتی جبران اضافی از طریق خریدن یک هدیه از پول توجیبیش. ولی باید مشخص شود علت دوباره ی این کار چیست با خطوط ما در تماس باشید.

 • سلام
  دخترم در سن ۶ سالگی ۴_۳ قطعه کوچک اسباب بازی دوستش را از مهد کودک بخانه آورد که به او قبولاندم کاردرستی نیست و او عین آن اسباب بازیها را دارد و صبح خودش آنها را به معاون مهد کودک تحویل داد و گفت که اشتباه کرده است.او اکنون کلاس اول است و بطور عجیبی فقط مداد رنگی و پاک کن دوستانش را بخانه می آورد چند بارهم با هم آنها را به مدرسه برگرداندیم و گفته اشتباه کرده اما اکنون متوجه شدم نه تنها دست از اینکار برنمیدارد بلکه کار همیشگی او شده و جالب اینکه چند سری مداد رنگی دارد و همیشه پاک کن های متفاوت و فانتزی میخرد.حتی بعضی اوقات پولهایی که برای خرید از بوفه مدرسه به او میدهم را صرف خرید کتاب میکند.همیشه بیشتر اغذیه را به خانه برمیگرداند و معلوم شده از دیگر بچه ها خوراکی میگیرد.این رفتار و عادات بد او با تنبیه کلامی ، تشویق کارهای خوب ، قهرکردن ، دادن امکانات بیشتر ، قطع و محدود کردن امکانات ، محبت کردن و….نه تنها رفع نشده بلکه کم کم دارد بصورت نهادینه در می آید.واقعا احساس عجز میکنم.من و پدرش هردو لیسانسیه و کارمند هستیم و همین یک فرزند را داریم.واقعا چکار دیگری برای حل این معضل باقی مانده است؟ لطفا راهنمایی بفرمایید. ممنون

  • باسلام
   دزدی کودکان علل متفاوتی دارد.ولی در سن دختر شماما گاهی شاهد چنین رفتارهایی هستیم زیرا بچه ها در این سن آنچه را می‌بینند، می‌خواهند داشته باشند و از عواقب رفتارشان اطلاعی ندارند. این فرصتی عالی است تا به فرزندتان برخی درس‌های ارزشمند اجتماعی را بیاموزید مثلا می‌توانید از کودک بپرسید: ”اگر کودک دیگری پاکن مورد علاقهٔ او را بدون اجازه‌اش بردارد، چه احساسی پیدا می‌کند“، او هم همان احساس را خواهد داشت. مثال‌ها و نمونه‌های دیگری هستند که شما می توانید با استفاده از آنها مفهوم مالکیت را به کودک بیاموزید. قرض گرفتن از کتاب‌خانه و پس دادن مجدد آن، برداشتن بستنی از یخچال فروشگاه و پرداختن پول آن به صندوق و … . دزدی کودک گاهی نیز می تواند به علت ناکامی‌ها و مورد بی‌توجهی قرارگرفتن توسط والدین باشد که باعث می شود کودک به نوعی درپاسخ به این کمبودها دست به چنین کاری بزند پس می توانید با قرار دادن وقت روزانه(حداقل دو نیم ساعت یا یک ساعت) به طور پیوسته برای بازی بااو و درک احساساتش این خلا عاطفی را بهبود ببخشید. مادر گرامی این پاسخ به صورت کلی با توجه به اطلاعات شما داده شده است ولی برای راهنمایی دقیق نیاز به اطلاعات بیشتر می باشد.در این راستا می توانیداز طریق خطوط مشاوره تلفنی کودک فردا با مشاوین ما تماس حاصل کنید.

  • با سلام
   در مورد مسائل تربیتی زمینه ای تر در خانواده باید بررسی بیشتری شود. ولی به صورت کلی بر کارهای کودک نظارت داشته باشید و اگر این اتفاق دوباره افتاد او باید وسیله را به صاحبش برگرداند و عذرخواهی کند.و در روزهای آینده با پول توجیبی اش برای آن فرد یک وسیله مثل پاک کن فانتزی یا مدادرنگی بخرد یعنی جبران اضافی کارش.علاوه بر تنبیه در مورد کار بدش سعی کنید به کودک در مقابل رفتارهای درستکارانه اش پاداش دهید و این کار به اندازه تنبیه اهمیت دارد.برای بررسی بیشتر با خطوط کودک فردا در تماس باشید.

 • با سلام دختر۵ ساله ای دارم که تابه حال دست به چنین کاری نزده ولی برای بیشتر شدن اطلاعات خودم مطالب پرفایدتون رو می خونم واقا ازتون ممنونم.

پاسخی دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


+ نُه = 18

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>