چرا بعضی شیرخواران پستان مادر را نمی گیرند؟

(دکتر علی اصغر حلیمی اصل) متخصص کودکان
دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی

یکی از شایع ترین شکایات مادران٬ امتناع از شیرخوار از گرفتن پستان است. (Breast Refusal)
رفتار شیرخوار ممکن است به چندین شکل تظاهر کند:

 • گاهی اوقات پستان را خوب می گیرد اما نمی تواند خوب بمکد یا شیر را قورت دهد.
 • گاهی پستان را می گیرد اما قادر به چفت کردن(Latch-on) مناسب دهان به دور هاله نیست.
 • وقتی مادر سعی می کند پستانش را در دهان شیرخوار بگذارد او گریه می کند و آن را نمی گیرد.
 • ممکن است به مدت کوتاهی شیربخورد و سپس با احساس خفگی پستان را رها کند و یا گریه کند و این عمل در هر وعده شیردهی چند بار تکرار می شود.
 • گاهی اوقات شیرخوار فقط یک پستان را می گیرد.

علت چیست؟
علل امتناع در روزهای مختلف عمر و نیز براساس مشکلات شیرخوار و مادر (که در هر سن ممکن است اتفاق بیفتد) متفاوت هستند:
I- علت امتناع بسته به سن شیرخوار
الف) امتناع در روز اول بعد از تولد:

 • خواب آلودگی٬بی حالی و کاهش رفلکس مکیدن ناشی از بیماری های نوزادی مثلsepsis ٬آسفیکسی٬ نارسی و …
 • تجویز دارو به مادر- داروهای بیهوشی٬ بیحسی اپی دورال٬ مسکن.
 • جابجا کردن نوزاد با خشونت
 • فشردن نوزاد به پستان در تغذیه های اول
 • وضعیت نادرست شیردهی
 • استرس مادر به علت عدم آماده سازی قبل و حین زایمان و نیز وجود مشکلات فرهنگی‘ اجتماعی و خانوادگی
 • نوک پستان تو رفته

ب: امتناع از روز دوم تا چهارم بعد از تولد

 • احتقان پستان
 • رفلکس قوی جهش شیر
 • تاخیر یا مهار رفلکس جهش شیر

ج: امتناع از هفته اول تا چهارم تولد
۱-    سردرگمی در گرفتن پستان
مادران بخوبی می دانند وقتی که نوزادشان چندین بار از طریق شیشه و سرشیشه شیر بخورد ممکن است پستان مادر را نگیرد. محققان دریافته اند که ۹۵% نوزادانی که در طی ۳ تا ۴ هفته اول زندگی از سرشیشه استفاده کرده اند دچار سردرگمی در گرفتن پستان مادر می شوند. بعضی از آنها با یک یا دو بار و عده ای دیگر با یک هفته شیر خوردن از شیشه دچار این حالت می شوند ولی در شیرخوارانی که در ۴-۳ هفته اول تولد به خوبی از پستان مادر تغذیه شده اند احتمال بروز سردرگمی در آنها کمتر است. چند فرضیه برای توضیح علت سردرگمی در گرفتن پستان مادر ارائه شده است:

 • توانائی نوزاد برای تطابق و یادگیری الگوهای مختلف مکیدن در هفته اول زندگی محدود است.
 • در تغذیه های اول طرحی از مکیدن در ذهن نوزاد شکل می گیرد. اگر تغذیه های بعدی با بطری باشد ممکن است نوزاد را با مشکلات شیرخوردن از پستان مادر روبرو کند.
 • حجم آغوز در چند روز اول زندگی بسیار کم است. اگر نوزاد چندین بار از شیشه مقدار زیادی شیر دریافت کند ممکن است به علت دریافت مقدار کم شیر آغوز، درمانده شده و در گرفتن پستان مادر سرسختی نشان دهد.
 • شیرخواری که در شیر خوردن از پستان مادر با مشکل روبرو شده٬ شیرخوردن از بطری برایش آسان تر شده لذا به سردرگمی در گرفتن پستان مادر مستعدتر می شود.
 • شیرخواران به تفاوتهای بین ماهیت٬ شکل٬ بو، مزه، درجه حرارت شیر و خصوصیات ساختمانی پستان مادر و سرشیشه کم و بیش حساس هستند و ممکن است از گرفتن پستان مادر امتناع نمایند.

۲-    زخم نوک پستان و احتقان
۳-    برفک دهان
۴-    اوتیت (تورم گوش میانی)
۵-    حساسیت به مواد غذایی و داروئی مصرف شده توسط مادر
۶-    تغییر مزه و بوی شیر
د: امتناع از یک تا سه ماهگی
عده ای از شیرخواران در ساعات مشخصی از روز و اغلب در غروب دچار دل دردهای کولیکی می شوند. مصرف شیرگاو و فرآورده های لبنی و سایر غذاهای آلرژی زا توسط مادر ممکن است این دل درد را در بعضی از آنها تشدید کند.
ر: امتناع از ۳ ماهگی به بعد

 1. کاهش تمایل به شیرخوردن به علت قوی تر شدن آرواره شیرخوار در تخلیه پستان مادر
 2. شروع غذای جامد زودتر از موقع
 3. شفتگی شیرخوار: کودکان احساس فوق العاده قوی دارند و اگر به هر علتی آشفته شوند از گرفتن پستان امتناع می کنند. آنها ممکن است گریه کنند اما از مکیدن پستان خودداری می کنند. شایع ترین زمان بروز آن در سن ۳ تا ۱۲ ماهگی است که معمولاً ناگهانی است و کودک از چند وعده پشت سرهم شیرخوردن خودداری می کند که آن را اعتصاب شیر خوردن یا Nursing strike می گویند.

علل احتمالی این مشکل عبارتند از:

 • جدائی کودک از مادر مثلاً زمانی که مادر مجدداً به سر کار بر می گردد.
 • مراقب جدید یا مراقبین زیاد
 • تغییر در رویدادهای روزمره زندگی مثل تعویض منزل٬ رفت و آمد زیاد فامیل

۴-    بازیگوشی و توجه شیرخوار به اطراف (امتناع ظاهری)
بین ۴ تا ۸ ماهگی کودکان بسیار هوشیار می شوند. مثلاً اگر صدایی بشنوند ممکن است از شیر خوردن دست بکشند.
II- علت براساس مشکلات شیرخوار یا مادر
الف: علل شیرخواری:

 1. عفونت تنفسی و گرفتگی بینی
 2. دندان در آوردن
 3. ریفلاکس گاسترو ازفاژیال (برگشت شیر از معده به مری)
 4. هوای خیلی گرم
 5. هراس شیرخوار از واکنش مادر به گاز گرفتن پستان
 6. رفتار و تنشهای عاطفی واسترس در محیط خانواده
 7. تمایل شیرخوار به از شیر گرفتن خود٬ به طور ناگهانی(self weaning)

ب: علل مادری:

 1. بیماری های مادر
 2. عفونت پستان٬ احتقان
 3. رفلکس سریع جهش شیر
 4. رفلکس آهسته جهش شیر
 5. تغییرات هورمونی(مصرف قرص ضدبارداری٬ تخمک گذاری)
 6. تغییر بو یا ظاهر مادر
 7. تغییر مزه شیر بعلل مصرف سیگار٬ قهوه بیش از۷۵۰ سی سی در شبانه روز و انجام ورزش طولانی

نگرفتن یک پستان
الف: از موقع تولد

 1. احتقان یک طرفه بینی
 2. شکستگی استخوان ترقوه یک طرفه
 3. فتق اینگوینال یک طرفه
 4. در رفتگی مهره گردنی
 5. سفتی عضلات گردن به علت طرز قرار گرفتن داخل رحم که در عرض چند روز شل می شود.
 6. نوک پستان صاف یا فرو رفته

ب: در هر سنی

 1. ماستیت
 2. اوتیت
 3. متفاوت بودن اندازه پستانها و کاهش رفلکس جهش شیر
 4. کاهش تولید شیر در یک طرف
 5. واکنش به مواد آرایشی
 6. تومور پستان

چه باید کرد؟
قبل از هر اقدام باید از امتناع حقیقی شیرخوار اطمینان حاصل کرد و آن را از امتناع ظاهری افتراق داد. به این منظور از مادر می خواهیم دفعات و مدت شیر خوردن واقعی در۲۴ ساعت را یادداشت نماید تا وضعیت شیرخوار را از نظر کفایت شیر٬ با توجه به وزن و دفعات ادرار وی ارزیابی کنیم. به رفتار شیرخوار در فواصل تغذیه مثل خشنودی و رضایت یا آشفتگی٬ به وضع در آغوش گرفتن و شیردادن شیرخوار و طرز قرار گرفتن پستان در دهان توجه می کنیم.قبل از هر اقدام باید از امتناع حقیقی شیرخوار اطمینان حاصل کرد و آن را از امتناع ظاهری افتراق داد. به این منظور از مادر می خواهیم دفعات و مدت شیر خوردن واقعی در۲۴ ساعت را یادداشت نماید تا وضعیت شیرخوار را از نظر کفایت شیر٬ با توجه به وزن و دفعات ادرار وی ارزیابی کنیم. به رفتار شیرخوار در فواصل تغذیه مثل خشنودی و رضایت یا آشفتگی٬ به وضع در آغوش گرفتن و شیردادن شیرخوار و طرز قرار گرفتن پستان در دهان توجه می کنیم. کلید تشویق و ترغیب شیرخوار به شیرخوردن از پستانها٬ صبر و پشتکار مادر و توجه خاص به وضعیت صحیح شیردهی است.

وقتی که مادر شیرخوار را در وضعیت مناسب قرار می دهد لازم است دقت کند که دهانش مستقیماً روبروی پستان باشد. بدن بچه را به خوبی حمایت کند و سرو شانه و لگن او را در یک خط مستقیم نگه دارد.

 • بعضی از شیرخواران موقع خواب رفتن و یا بلافاصله قبل از بیدارشدن شیر می خورند. لذا مادر در موقع خواب به وی شیر دهد.
 • مادر در اوقاتی که شیرخوار خیلی گرسنه نیست و به نوازش واکنش نشان می دهد به او شیردهد.
 • قبل از شیردادن٬ مادر شیرخوار را با آواز خواندن٬ ماساژ دادن٬ تکان دادن به شیرخوردن ترغیب نماید.
 • مادر٬ شیر دادن در وضعیت های مختلف را امتحان کند . بعضی از شیر خواران در ماشین و یا در بغل مادر موقع راه رفتن٬ شیر می خورند .
 • اگر شیر خوار٬ شیرخوردن از یک پستان را ترجیح می دهد ابتدا باید از همان پستان شیر داده شود و پس از برقراری رفلکس جهش شیر٬ بدون تغییر وضعیت بدن شیرخوار٬ وی را به زیر پستان  دیگر بلغزاند.
 • بچه هایی که از شیشه شیر می خورند انتظار دارند که شیر فوراً و مداوم جریان داشته باشد لذا پیشنهاد می شود که مادر قبل از راه افتادن و رفلکس جهش شیر (رگ کردن پستان) مقداری از شیر خود را در دهان شیر خوارش بدوشد و سپس پستانش را به اوعرضه کند به طوری که شیر خوار یک پاداش آنی از کوشش خود بگیرد .

اگر شیرخوار سعی در گرفتن پستان می کند ولی آن را رها می کند مادر می تواند با قطره چکان شیر دوشیده شده را روی پستانش بریزد تا به صورت قطره وارد دهان بچه شود . این کار ممکن است او را آرام و چسبیده به پستان نگهدارد تا به مکیدن ادامه دهد.

 • وقتی که شیرخوار پستان را نمی گیرد به بعضی از مادران به اشتباه گفته می شود که او هیچ شیردیگری ندهد تا به قدر کافی گرسنه بماند آن وقت پستان مادر خود را خواهد گرفت. این روش درست نیست چون شیرخوار ممکن است در خطر کم آبی و سوء تغذیه قرار گیرد و اگر انرژی کافی دریافت نکند روز به روز ضعیف تر شده و قادر به گرفتن پستان نخواهد بود.

> مهم این است که شیرخوار را نباید با گرسنگی دچار استرس و هیجان نمود بلکه باید انرژی او را برای یادگیری تغذیه از پستان مادر حفظ کرد. از طرف دیگـر مادر نیـز از عـدم دریـافت شیر کافی توسط فرزندش نگران است ولازم است به او اطمـینان داده شـود که می توانـد برای دادن شیردوشیـده شـده خود با خیال راحت از فنجان٬ قاشق٬ سرنگ٬ قطره چـکان و  nursing supplement یا finger feeding استفاده کند و به شیر خوارش فرصت دهد تا دوباره به مکیدن از پستان مادر علاقه مند شود و هم از مادرخواسته شود که با تخلیه کامل پستان hind milk را که چرب تر است به شیرخوار خود بدهد و با دوشیدن مکرر و کامل از کاهش حجم شیر خود جلوگیری نماید.

فصلنامه – فصلنامه شیر مادر ، شماره ۳۷ و ۳۸

۴۸ comments

 • پسر من دو شب پیش بدنیا اومد امروز که اوردیمش خونه اصلا شیرمو نمیخوره خودمم حس میکنم اصلا شیر ندارم نمیدونم تو بیمارستان بهش چی میداد پرستار که انقد بی تابی نمی کرد تورو خدا کمکم کنید نمیدونم چیکار کنم بهش کمی آب قند دادم سینمو به سختی میگیره به ندرت

 • سلام -با تشکر و سپاس از هدایتتان—–من ۳۸سالمه و بعد از۱۸سال صاحب بچه شدم من قند و فشار داشتم و در بدو تولد کودکم۵روز در دستگاه ماند و من کودکمو ندیدم–الان که بهم رسیدیم پستانمو نمیگیره و بمحض گرفتن و چند میک رهاش میکنه کودکمک۷روزشه لطفا راهنماییم کنید در ضمن نوک پستانم درشت وکلفت هست—-ممنون از جوابتون

 • صدرا ۹ ماهه است و شاغل هستم هنگام تولد وزنش ۳ کیلو و ۶۰۰ بود و تا شش ماهگی رشد خوبی داشت ولی از زمانی که میرم سرکار خیلی لاغر شده و هیچی نمیخوره و قبلا شیرخشک میخورد ولی حالا شیرخشک را حتی را قاشق هم نمیخوره . فرنی و سرلاک و سوپ هم نمیخوره خیلی گریه میکنه و شیرخودم هم کم میخوره . نمیدانم علتش چیه؟ لطفا راهنمایی کنید چکار کنم . چون زمانی که نیستم از ساعت ۷ تا ۱۳/۳۰ خیلی مادرم را اذیت میکنه هیچی نمیخوره چون قبلا حداقل تو خواب شیشه شیر (شیرخشک) میخورد ولی حالا اون را هم نمیخوره . وزنش هم خیلی کم شده .

  • در پاسخ به صدرا گلمحمدی
   با سلام
   این موضوع از لحاظ پزشکی و تغذیه ای نیز باید پیگیری شود. اما از لحاظ روانی در شش ماهگی جدایی از مادر برای کودک بسیار سخت خواهد بود و این می تواند بی اعتمادی و اضطراب هایی را در کودک به وجود آورده باشد از این رو نیاز است ارتباط شما و کودک در زمان هایی که حضور دارید خیلی مثبت و قوی جلو رود و حتما زمان هایی هم شما و هم مادربزرگ هر دو نگهداری از او را همزمان انجام دهید تا درکودک احساس راحتی و اعتماد به مادربزرگ نیز ایجاد شود…برای مشاوره دقیق تر با مشاورین ما در تماس باشید…

 • با سلام
  دخترم تازه ۵ماهش تموم شده اما ۲ماهه به زور سینمو میگیره
  فقط وقتی خوابه راحت میخوره
  چیکار کنم
  لطفآ راهنماییم کنید ممنونم

 • سلام پسرم ۲۴ ساعتشه بلد نیست سینمو میگ بزنه مجبورشدم بهش شیرخشک بدم نگرانم کرده لطفا راهنماییم کنید، البته تایادم نرفته هفته ۳۵/۵ به دنیا آمد.

 • با سلام
  آیا ممکنه که بدون اینکه نوزاد از سینه مادر شیر بخوره فقط با دوشیدن شیر با شیردوش برقی جریان شیر رو.کع خیلی کم شده رو افزایش داد و حفظ کرد؟

 • سلام من بچه ام چهارونیم ماهشه اصلاپستان منونمی گیره بعدواسش شیرخشک گرفتم شیرخشک هم نمی خوره توروخداراهنمایی کنین چیکارش کنم پیش دکترهم بردم میگن مشکلی نداره

 • با سلام
  نوزاد من هنگام زایمان هیپوکسی شد. احیا کمی با تاخیر انجام شد. الان ۷روزه است و تا الان در NICu است. دو روز است که به با سرنگ شیر خودم را می دهند و لی به سینه ام هیچ عکس العملی نشان نمی دهد. ممکن است آسیب مغزی باعث ناتوانی او در مکیدن شده باشد؟

 • سلام دختر من پنج ماه داره و از هفته ی سوم دچار کولیک شد که بعد از دو ماه ما با خوردن دو شیشه کولیکز رفع شد، از یک ماهکی به خاطر کولیک پستونک خورد ولی توی گرفتن سینه مشکل پیدا کرده.از چهار ماهکی به خاطر وزن کم فرنی رو شروع کردم.حالا از هر دفعه پنج دقیقه شیر خوردن به یک تا دو دقیقه رسیده.وشیر نمیخوره لطفاً راهنماییم کنید

 • سلام. پسر من ۲۰ روزشه. از ۲ روزگی بعلت کم بودن ترشح شیرم با قاشق بهش شیر خشک دادم و شیر خودمم در کنارش میدادم. اما به این روش باد زیادی وارد معدش میشه و دائما از دل درد و دل پیچه از خواب بیدار میشه. تغذیه خودمم اصلا غذای نفاخ نمی خورم. برای رفع مشکل نفخ پسرم چکار کنم؟ آیا روش مناسب تری برای تغذیه با شیرخشک پیشنهاد میدهید که سینه ام را رها نکند؟

 • اسلام
  دخترم سه ماه رو پرکرده
  همیشه بعد از دویا۳ ساعت فقط ۵ تا ۱۰ دقیقه شیر میخوره
  دیگه شیر تو سینم رگ نمیزنه و همش سینما نرمه سفت نیست

 • سلام ممنون از راهنمایی های خوبتون
  من یک پسر ۴۰ روزه دارم از روز سوم تولد خود به خود سینمو نگرفت تا دو روز که مجبور شدم با تجویز دکتر براش شیر خشک بگیرم بعد که سیر شد فقط صبحا که بیدار می شد سینمو می گرفت تا ظهر، عصر و شبا شیر خشک می خورد یا شیر دوشیده اما الان فقط شبا سینمو می گیره و روزها یا نمی گیره یا اگر هم بگیره فقط ۵ دقیقه بعد هم گریه می کنه و مجبورم بهش شیر خشک بدم. حتی شیر دوشیده رو هم اگر با شیشه بهش بدم سیر نمی شه و همون مقدار شیر خشک رو می خوره یعنی شیر من اصلا سیرش نمی کنه پس چرا شبا ۵ یا ۱۰دقیقه می خوره و یک ساعت می خوابه؟

 • با سلام و تشکر
  پسر من ۳ ماهه هست در زمان خواب شیر میخوره و با شیر خوردن از پستان اطرافیان مشکلی نداره ( فقط برای اطمیان همیشگی نیست )ولی در زمان هوشیاری تحت هیچ حالتی شیر نمیخوره و صورتش رو بر میگردانه و گریه مکنه لطفا منو راهنمایی کنید چون واسه زمانی که مهمان دارم یا به مهمانی میرم عذاب میکشم در ضمن از گرسنه بودن بچه مطمئن می باشم.

 • من کودک ۳ماهه دارم مبتلا به ریفلاکس که از دارو رانیتیدین استفاده میکرد سپس دکتر دارو موتیلیوم رابرای اوشروع کرد پس از ۲روز مصرف کودکم سینه خودم را به سختی میگیرد به طوری که باگریه اتناع می کند ومن گاهی درخواب وگاهی اول کمی شیر کمکی میدهم سپس سینه خودم رادردهانش میگزارم.چه کار کنم؟

 • با سلام.دختر من ۴ماهشه.چند روزیه که فقط از یک سینه ام شیر میخوره.سینه دیگرو شبا میگیره.وقتی هم گرسنه میشه توی دهانش شیرمو دوشیدم.اما جیغ میزنه و مک نمیزنه.اون یکی رو خیلی خوب میخوره.چه کنم؟

 • ممنون از راهنماییتون فقط میخواستم بدونم این مشکل که بچه سینه مادر رو نمیگیره از چند ماهگی به بعداز بین میره؟

  • در پاسخ به سمانه
   با سلام
   در صورت کمک به نوزاد برای یادگیری و تمایل به تغذیه از سینه مادر ،هنگامی که کودک آرواره و فکش قوی تر بشود تا بتواند به خوبی بمکد معمولا تمایلش برای خوردن شیر از سینه بیشتر خواهد شد.

 • با سلام و خسته نباشید
  پسر من ٧روزشه
  از روز دوم تولد با شیر خوردنش مشکل داشتیم چون روزیکه به خونه اومدیم ۶ساعت شیر درست حسابی نخورد،بهش شیرخشک دادیم که ببینیم با مزه مشکل داره یا گرسنه نیست!که به همون عادت کرد و دیگه سینه خودمو نگرفت
  البته توی این یک هفته با کمک سرنگ و بعد هم مدلی شبیه sns مشکل رو حل کردیم و الان ٢روزه که سینه رو به تنهایی میگیره ولی دوتا مشکل جدید پیدا شده
  اولا زود زیر سینه خوابش میبره یعنی فقط حدود ۵’ شیر میخوره!هرچی ماساژ و تحریک هم میکنیم فرقی نمیکنه،حتی اگه بهش شیرخشک هم بدیم به ۴٠cc نرسیده خوابش برده!اصلا نمیدونم چکارش کنم
  مشکل دوم اینه که اصلا سینه چپو نمیگیره!اول فک میکردم که چون یک کم بزرگتره اما وقتی با همون پوزیشن شیرخوردن از سمت راست منتقلش میکنم زیر این سینه،میخوره!
  سوم هم اینکه گاهی هیچ کدوم از سینه هارو نمیگیره!انگار که انقد گشنشه که جریان کم شیر سینه کفافشو نمیده!گاهی ١٠cc بهش با شیشه میدم و بعد خودم بهش شیر میدم ولی این روش گاهی جواب میده گاهی نمیده!اصلا نمیدونم چکارش کنم!
  کمک کم دارم نا امید میشم:(
  لطفا کمکم کنید

  • در پاسخ به ساناز
   با سلام
   قدم نو رسیده مبارک.
   مادر عزیز نگران نباشید و صبور باشید، بسیار از کودکانی که تجربه تغذیه با شیشه را دارند واکنشی شبیه به فرزند شما نشان میدهند چرا که تغذیه با شیشه آنها را تنبل کرده است ولی کودک کم کم به مکیدن عادت میکند. باید یادتان باشد مکیدن و رفع گرسنگی یک عمل غریزی است.نوزاد شما بسیار کوچک است و زود خسته میشود پس در نتیجه با کمی مکیدن به خواب می رود که با افزایش سن بر طرف میشود. سعی کنید دفعات شیر دهی را زیاد کنید و اضطراب به خود راه ندهید. با پزشک کودکتان نیز در این زمینه مشورت داشته باشید.

 • ستوروخدا کمکم کنید دخترم دوماه و نیمشه الان دو هفتس که نه سینه میگیره نه شیشه فقط زمانی که خوابه شیر میخوره

  • در پاسخ به سمانه
   با سلام
   مادر گرامی سعی کنید آرامش خود را حفظ کنید.باید بدانید غذا خوردن جز نیازهای اولیه ما انسانها می باشد و برای حفظ بقا تمامی ما انسانها از نوزادی به دنبال تغذیه هستیم. گاهی اوقات تنش و نگرانی خیلی زیاد شما باعث می شود کودک نیز دچار اضطراب شده و اشتهایش برای غذا خوردن را از دست بدهد به همین خاطر سعی کنید فعلا از افراد دیگری مانند پدر کودک در امر تغذیه فرزندتان کمک بگیرید. و با یک متخصص کودکان در تماس باشید.

 • دخترمن سه ماه ونیمه است موقع خواب شیر خودمو میخوره ولی وقتی بیداره به هیچ عنوان سینه نمیگیره و مجبورم بهش شیر خشک بدم دلیلش چی میتونه باشه

  • در پاسخ به baran
   با سلام
   مادر عزیز برای کودکان شیر خوردن از شیشه کار بسیار آسانتری نسبت به مکیدن سینه مادر می باشد. به نظر می رسد این یک روش تغذیه ای غلط بوده که فرزندتان به آن عادت کرده است.بهتر است با کمک یک متخصص تغذیه کودک روش درست تری را برای تغذیه فرزندتان فراهم کنید تا کم کم عادت کند در روز نیز از سینه شما تغذیه کند.

 • کمکم کنید.دخترم دوماه و نیمه هست تا یکهفته قبل هم شیرخودم و هم شیشه را میگرفت الان یک هفته ست که شیر خودمو نمیگیره. یعنی حدودا ۵ دقیقه اول رو میگیره ولی بعد یکدفعه ول میکنه سرشو به شدت میکشه و جیغ میزنه دست و پاهاشو تکون میده. و هر کاری میکنم ارومش میکنم اواز ماساژ… دیگه حاضر نیست بگیره. بهش شیشه میدم تا وعده ی بعدی… دکتر بردم میگه سردرگمی در گرفتن سینه هست بعلت شیشه دادن. نمیخوام بچه م شیرخشکی بشه چیکارکنم؟

  • در پاسخ به زهرا
   با سلام
   مادر گرامی در مرحله اول باید سعی کنید اضطراب را از خود دور کرده و فکرهای ناراحت کننده نداشته باشید.درست است خوردن شیر مادر بسیار بهتر است ولی خیلی از کودکان هم از شیر خشک تغذیه می کنند و مشکلی برای آنها پیش نمی آید. سعی کنید کم کم تمرکز کنید روی دادن شیر خودتان به کودک و شیشه را کنار بگذارید چرا که برای نوزادان خوردن شیشه کار راحت تری است. ولی به هر جهت تعداد زیادی از کودکان به دلایل شناخته شده یا ناشناخته در یک مقطع سنی تمایل خود را به خوردن شیر مادر از دست می دهند واین جای نگرانی ندارد.

 • سلام پسرم پنجاه روزشه ازوقتی بدنیااومده تاحالا سینمو نگرفته.نوک سینم روبرجسته کردم روش شیردادنمو تغییردادم هرکاری میکنم سینموباوجود اینکه شیرم دارم نمیگره تاحالا یه بارم نگرفته ولی سینه زنهای دیگه رو حتی اگه شیرم نداشته باشن مک میزنه.اگه ممکنه راهنماییم کنین.

  • در پاسخ به کارا
   با سلام
   مادر عزیز فرزند شما بسیار کوچک است و کار مکیدن را به صورت واکنشی بازتابی انجام میدهد.به نظر می رسد شاید دلیل امتناع نوزاد از گرفتن سینه شما ولی تمایل نشان دادن به زنان دیگر، اضطراب شما هنگام تلاش برای این کار می باشد که کودک این موضوع را کاملا درک میکند. سعی کنید برای خود، هیچ اجباری در مورد شیر دادن به کودکتان نداشته باشید و بدانید بسیاری از کودکان هیچ گاه سینه مادر خود را نمی گیرند و این موضوع هیچ اختلالی در روند رشد فیزیکی و هوشی کودک ایجاد نمی کند و مهم این است هنگامی که به فرزندتان با شیشه شیر میدهید همانند زمان تغذیه با شیر خود او را در آغوش گرفته و اجازه دهید صدای ضربان قلب شما را بشنود، تماس پوستی زیادی با کودکتان برقرار کنید(از طریق ماساژ کودک)از فنون ریلکس کردن نیز برای خودتان کمک بگیریرد و بسیار مطلوب است در این زمینه با یک پزشک متخصص اطفال نیز مشورت کنید.

 • سلام دختر من ۳ماه ونیمه است حدود یک ماه پیش به مدت یک هفته فقط از یک یک طرف شیر میخورد واز طرف دیگر فقط در حال خواب میخورد که خود به خود درست شد بعد چند وقت هم اکثرا در حال ایستاده شیر میخورد وهمین که مینشستم قطع میکرد الان یک هفته هست که در حال نشسته هم میخورد ولی گاهی به محض اینکه روی پام میخوابونمش که شیر بدم سرش رو میکشه جیغ میزنه و سعی در بلند شدن داره در حالیکه من میدونم که الان گرسنه است و همینطور ادامه میده تا من بایستم وحواسش و پرت کنم تا شیر بخوره
  دکترم گفت که تند تند حمام ببرمش و مدت طولانی تماس پوست با پوست ایجاد کنم و اگه شیر خواست تو حموم بهش بدم
  دخترم مشکلی داره یا این کارهاش طبیعی هستن؟

  • در پاسخ به انار
   با سلام
   با توجه به سن کودکتان مسائلی از این دست را ابتدا با پزشک مطرح نمایید تا از لحاظ مشکلات فیزیولوژیکی مورد سنجش قرار گیرد . در صورت نبودن اشکالی با توجه به اینکه کودکتان در دوره ی اعتمادی قرار دارد باید شرایط آرام و قابل پیش بینی را برایش ایجاد کنید مثلا موقع شیر دادن از یک آواز آرام استفاده کنید و سعی کنید بیشترین تماس پوستی را با کودک برقرار کنید.

پاسخی دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


1 × = یک

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>