خواب کودکان،دغدغه والدین

بعضی والدین از پرخوابی کودکانشان نگرانند و می‌گویند بچه من تا سرش روی بالش می‌رود می‌خوابد و به سختی او را بیدار می‌کنم و بعضی والدین از کم‌خوابی کودکانشان نگرانند و می‌گویند بچه من که اصلا خواب ندارد و نمی‌گذارد ما یک نفس راحت بکشیم. اما دانشمندان سوئیسی به این والدین نگران پاسخ داده‌اند.
آنها با تحقیق روی سه تا پنج کودک ۱ تا ۱۰ ساله متوجه شدند کودکان از نظر میزان خواب با یکدیگر تفاوت قابل توجهی دارند و اگر کودکی کم خواب یا پرخواب باشد در سراسردوران کودکی به همان صورت باقی می‌ماند. نکته جالب‌تر این تحقیق آنست که مشخص شده بعد از ۱۰ سالگی نیز عادت خواب در اکثر بچه‌ها ثابت باقی می‌ماند. به این ترتیب ساختار بیولوژیک (ساعت درونی) در کودک در تعیین مقدار خواب مورد نیاز کودکان نقش مهمی‌ایفا می‌کند و میزان خواب طبیعی از کودکی به کودک دیگر متفاوت است. البته احتمالا عوامل دیگری از قبیل محیط کودک، ژنتیک و عادت اطرافیان نیز بی تاثیر نیست. در واقع والدین بایستی میزان خواب کودک خود را ارزیابی کنند و آن را بپذیرند زیرا همانطور که گفتیم میزان خواب کودک با کودک دیگر متفاوت است.


چگونه می‌توان میزان خواب کودکمان را ارزیابی کنیم؟
اگر کودک صبح بدون مشکل بیدار شود و در طول روز خواب آلود و بدخلق و کسل نباشد مشخص است که خواب شب او خوب و کافی بوده در غیر اینصورت بایستی میزان خواب او را بیشتر کرد. در هر حال با توجه به تفاوت میزان خواب هر کودک بعد از مدتی حساب آن دست والدین می‌آید اما در این زمینه محققان باز هم والدین را تنها نگذاشته و با تخمین مقدار خواب بچه‌ها در سنین مختلف والدین را دراین زمینه یاری داده‌اند:


نوزاد یک روزه تا یک ماهه: نوزادان معمولا بین ۱۵تا۱۸ ساعت در شبانه روز می‌خوابند اما دوره خواب آنها کوتاه و حدود ۲تا۴ ساعت است. کودکان نارس معمولا به خواب بیشتری نیاز دارند و با توجه به اینکه نوزادان هنوزساعت بیولوژیک درونی یا ریتم شبانه‌روزی ندارند الگوی خواب آنها به چرخه روز و شب ارتباط ندارد. در حقیقت نیاز آنها به خواب اصلا قابل پیش‌بینی نیست و در این مورد هم کاری از کسی ساخته نیست بایستی این دوران با صبر و خونسردی بگذرد. بعبارتی والدین بایستی با ساعت کودک تنظیم شوند چون خواب کودک در این دوران قابل تنظیم نیست.


نوزاد یک تا دو ماهه: در این دوران که خنده و هیجانات کودک شروع می‌شود الگوی خواب منظم‌تر می‌شود و طولانی‌ترین دوره خواب ۴تا۶ ساعت می‌باشد که بیشتر بعد از ظهرهاست تا شب. دراین دوران طولانی‌ترین بیدار باش ۲ ساعت است و بعد از آن خسته می‌شود و می‌خوابد. لطفا به این نیاز کودک احترام بگذارید چون اگر بچه را زیاده از حد بیدار نگهداریم تا خسته‌تر شود و راحت‌تر بخوابد نتیجه عکس حاصل می‌شود. در این صورت کودک برای خواب مقاومت می‌کند و ترشح هورمون‌های خاص موجب بیداری شبانه کودک می‌شود.


نوزاد سه تا چهار ماهه: در این دوران سه‌چهارم خواب کودک در شب‌ها است و روزها با سه بار چرت زدن سپری می‌شود. در این دوران چرخه روز و شب کودک پایدارتر می‌شود اما هنوز نظم ندارد و نمی‌توان برنامه مشخصی برایش تعیین کرد. در این دوران کودک اجتماعی‌تر شده و تمایل بیشتری به بازی دارد به این دلیل درمقابل خواب شب مقاومت می‌کند.


نوزاد چهار تا هشت ماهه: در این دوران است که باید الگوی خواب سالم را در کودک بوجود آورد. از آنجایی‌که در این دوران الگوی خواب کودک به بزرگسالان شباهت بیشتری پیدا می‌کند توجه کنید که به نیازهای خواب کودکتان حساس باشید و سبک زندگی خود را با او هماهنگ کنید. اگر تا دیر وقت بیدارید و او را هم بیدار نگه می‌دارید این یک عادت غلط است و کم خوابی برایش نهادینه می‌کنید که درست به اندازه سو تغذیه برای کودک مضر است. به همین دلیل برای کودک خود الگوی خواب منظمی ‌در نظر بگیرید و به آن پایبند باشید. بچه‌ها ممکن است در این سن صبح‌ها زود بیدار شوند و دوباره بخوابند. کودکان شش ماهه حدود دو تا سه ساعت چرت روزانه دارند که معمولا اولین چرت آنها حدود ۹ تا ۱۰ صبح است و یک ساعت طول می‌کشد. چرت بعدی ۱۲ ظهر است و یک تا دو ساعت طول می‌کشد و چرت عصرگاهی بین سه تا پنج بعد از ظهر متغیر است و مدت زمان متفاوتی دارد. محققان توصیه می‌کنند هیچ گاه نگذارید کودک بعد از سه بعد از ظهر بخوابد در عوض شب او را زودتر بخوابانید.


نوزاد ۹ تا ۱۲ ماهه: کودک شب‌ها ۱۰تا۱۲ ساعت می‌خوابد و دو بار در روز چرت می‌زند دیگر به شیرخوردن شبانگاهی نیاز چندانی ندارد. با توجه به اینکه در این دوران سومین چرت روزانه حذف می‌شود ممکن است شب‌ها زودتر بخوابد. البته این مسئله بسته به کودک فرق می‌کند. جالب اینست که در این سن اگر فقط ۲۰ دقیقه درمقدار خواب او تغییر اتفاق نیفتد بر روی رفتار او اثر زیادی دارد. هرگز بخاطر یک خواب کامل شبانه چرت بچه را حذف نکنید چون این عمل باعث خستگی و بد خلقی او شده و کودک شب سخت تر و بامقاومت می‌خوابد و تا صبح چند بار بیدار می‌شود.


کودک یک تا سه سال: در این دوران چرت صبحگاهی او حذف می‌شود و فقط یک بار در روز آن هم برای یک ربع تا دو ساعت چرت می‌زند. این تغییر گاهی باعث دردسر می‌شود چون برای بعضی کودکان یک بار چرت زدن کافی نیست و دو بار چرت زدن هم زیاد است. اگر چنین کودکی دارید شب او را کمی‌ زودتر بخوابانید تا استراحت کافی داشته باشد و از خیر چرت صبحگاهی او بگذرید. اگر بچه‌های ۲۱ تا ۳۶ ماهه فقط یک بار چرت روزانه احتیاج دارند که بین ۱ تا ۵/۳ ساعت متغیر است. این کودکان معمولا بین ۷ تا ۹ شب می‌خوابند و بین ۶ تا هشت صبح بیدار می‌شوند. برای کودکانی به این سن بهتر است خواب شبانه ون چرت آنها منظم باشد اما خیلی هم در این موارد سخت گیری نکنید چون نتیجه عکس می‌دهد.


کودک ۳ تا ۶ ساله: معمولا دراین دوران کودکان نه شب به بسترمی‌روند و حدود شش تا هشت صبح بیدار می‌شوند. اکثر بچه‌ها در سن سه سالگی هنوز چرت روزانه دارند ولی تا سن پنج سالگی این چرت کوتاه تر و یا حذف می‌شود. در این دوران هم توجه به نیاز خواب کودک از واجبات است. مهدکودک یا کلاس‌های ورزشی یاو… گاهی باعث حذف چرت عصرگاهی می‌شود. دراین صورت باید برنامه خواب شبانه بچه را تغییر دهید (مثلا او را زودتر بخوابانید) و هیچوقت به اصرار چرت روزانه او را حذف نکنید. توجه کنید که خواب تاثیر زیادی بر خلق‌وخوی کودک می‌گذارد. کم خوابی باعث بروز مشکلات رفتاری مثل حالت تهاجمی، تدافعی، عدم پذیرش شرایط، رفتار متضاد و مخالف و گاهی بیش فعالی می‌شود.


کودک ۷ تا ۱۲ سال: در این سنین ب توجه به فعالیت‌های اجتماعی مدرسه و غیره زمان خواب شبانه دیرتر می‌شود و به حدود ساعت هشت تا ۱۰ شب می‌رسد. مقدار خواب هم بین ۹ تا ۱۲ ساعت در شبانه روز متغیر است. توجه کنید دراین سنین هنوز میزان خواب کافی برای کودک اهمیت ویژه‌ای دارد و کم خوابی باعث خواب آلودگی روزانه کودک می‌شود و ضعف درسی به همراه دارد.

منبع : ebtekarnews

۳۱ comments

 • با سلام و خسته نباشبد
  حدود دو هفته پیش سوالی را ارسال کرده بودم که متاسفانه جواب ندادید
  کودک ۱۸ ماهه ای دارم بسیار باهوش و شاد و اجتماعی هست از هیچ چیز نمیترسد و با تمام افراد (حتی غریبه ها)تعامل داردایا این بد است؟(البته هرگز اورا تنها نمی گذارم)
  علاوه بر این سه سوال دارم
  سوال ۱- گاهی در اتاق کنار مبل یا جاهای تنک و کوچک مینشیندو مدتها به کوشه ای خیره می ماند یا ساکت مینشیندایا این علامت بدیست؟

  سوال ۲- کاهی (یک یا دوبار در ماه) در شب از خواب میپرددر حالی که گریه های بی امان با چشمان بسته دارد بطوری که گویا من را نمیشناسد ویا نمیبیند سینه نمیگیردبعد از بوسیدن و نوازش ارام میشود و دوباره به خواب میرود.هرکز تنبیه بدنی نشده و با روش و اصول تربیتی مناسب با او رفتار میشود
  سوال ۳- قصد گرفتن از شیر دارم و میخوام به سرکار بروم لطفا در این مورد مرا راهنمایی کنید

  خواهش میکنم به سوالاتم جواب بدهید چرا که با وجود داشتن اکانت فعال امکان ورود به سایت را ندارم قبلا از توجه شما کمال تشکر را دارم

  • در پاسخ به جینکیل
   با سلام و عرض معذرت به دلیل تاخیر در پاسخگویی به دلیل حجم بسیار زیاد سوالات و نیاز به دقت در پاسخگویی.
   والد عزیز برای پاسخ گویی دقیق به سوالات شما نیاز به اطلاعات بیشتری در مورد کودکتان و وضعیت زندگی شما و … می باشد پاسخ های داده شده کلی است.
   در صورتی که کودکتان در حضور شما با افراد غریبه ارتباط برقرار می کند و به بود و نبود شما واکنش نشان می دهد جای نگرانی نیست.
   پاسخ ۱:این رفتار کودک در صورتی که گاهی اتفاق می افتد به تنهایی جای نگرانی ندارد ولی باید رفتارهای دیگر کودک نیز بررسی شود .
   پاسخ ۲: طبیعی است،سعی کنید هیجانات قبل خواب کودک را کمتر کنید.
   پاسخ۳:هجده ماهگی سن خوبی برای گرفتن کودک از شیر می باشد،از روش تدریجی استفاده کنید،بدین معنی که کم کم حجم شیر دهی هر وعده را کم کنید و در نهایت یک وعده را حذف کنید.

 • سلام دختر سه ماه ای دارم که شبها نمی خوابد وروزها بیشتر می خوابد لطفا راهنمایی کنید چطور نحوهی خوابش را تنظیم کنیم متشکرم

  • در پاسخ به حمید
   با سلام
   جای خواب روز و شب کودک باید متفاوت باشد. و مراسم قبل از خواب شب برای کودکتان داشته باشید مانند اینکه هر شب قبل از خواب کودک را حمام کنید یا از ماساژ و … استفاده نمایید، سعی کنید هر شب در ساعت مشخصی شروع به انجام این کارها نمایید، این گونه پس از مدتی کودک متوجه خواهد شد هنگامی که مثلا او را حمام می کنید و سپس در تختش در اتاقش می گذارید زمان خواب طولا نی تر است.

 • با عرض سلام و خسته نباشید خدمت شما و سپاس از مطالب خوب سایتتون
  من پسری ۱۴ ماهه دارم که متاسفانه از ۹ ماهگی به دلیل دندان دراوردن خوابش بهم ریخت البته از همون اول بدلیل دلدردایی که داشت خوابش خیلی کم بود ولی بعد از سه ماهگیش این مشکل برطرف شده بود
  الان سعی میکنم شبها حدود ساعت ده تا ده و نیم بخوابونمش ولی تا ساعت یازده و نیم باید باهاش کلنجار برم تا خوابش سنگین شه بعد چهل و پنج دقیقه میخوابه دوباره بلند میشه که باید بهش شیر بدم بعد میخوابه تا حدودای ساعت چهار صبح بیدار میشه البته تو این بین حداقل دوبار دیگه هم برای شیر خوردن بیدار میشه و تا ساعت هفت نمیخوابه تو این مدت سعی میکنم روی پام بندازمش عروسک پارچه ایش رو که دوست داره بدم بغلش ولی هیچ فایده ای نداره بعد میخوابه تا حدودای ساعت نه بیدار میشه ولی خیلی بداخلاق هست و بهانه میگیره طوری که فقط شیر میخواد و حاضر نیست صبحانه بخوره واقعا از این شرایط خسته شدم و نمیدونم باهاش چکار باید بکنم با پزشکشم صحبت میکنم میگه این بچه کم خوابه ولی این کم خوابیش و درست غذا نخوردنش تو طول روز باعث کم شدن شدید وزنش شده ممنون میشم اگر من رو راهنمایی کنید که چطور این مسئله رو حلش کنم

  • در پاسخ به اعظم
   با سلام
   به نظر می رسد یکی از علت های مهم مشکل شما وابستگی فرزندتان به شیر خوردن می باشد،چه بسا هنگامی که کودکان سه برابر وزن تولد خود را کسب می کنند که حدود شش ماهگی می باشد و غذا خوردن را شروع می کنند دیگر نیازی به شیر شب ندارد پس به نظر می رسد در مورد کودک شما نیز کم کم باید شیر شب گرفته شود تا کودک در کنار داشتن خواب پیوسته و کامل در شب شروع به خوردن غذا کند تا وزن گیری بیشتری داشته باشد.

 • سلام. من یه دختر دو سال و نیمه دارم که حتما موقع خواب باید سینه هامو بگیره تو دستش بازی کنه تا خوابش ببره… میخواستم بدونم اینکار خوبه یا بد..البته باید لگم که خودم گاهی اوقات از این کارش عصبی میشم.خیلی وابسته ست.حتی اگه بدترین لج رو هم بکنه با گرفتن سینه آروم میشه.. لطفا راهنمایی کنید . من باید ترکش بدم یا مشکلی نیست.

  • در پاسخ به مهشید
   با سلام
   این رفتار کودک شما جنبه عادتی دارد، و کودکتان از این روش برای آرام کردن خود استفاده می کند. بهترین برخورد دادن جایگزینی به کودک است تا هرچه زودتر این رفتار را ترک کند چرا که از نظر اجتماعی چهره جالبی ندارد. یادتان باشد خودتان به هیچ عنوان از این روش برای آرام کردن فرزندتان استفاده نکنید .سعی کنید پوزیشن زمان خواب کودکتان را تغیر بدهید به عنوان مثال: مابین خود و فرزندتان از یک عروسک جذاب و نرم استفاده کنید تا دسترسی کودک به شما سخت تر شود. هنگام لجبازی کودک از روش حواسپرتی استفاده کنید تا کم کم این عادت ناخوشایند ترک شود.

 • باسلام و خسته نباشید. من پسری ۴٫۵ ماهه دارم که شب تا صبح یعنی ساعت ۱۰ تا ۸ صبح ۵ یا ۶ بار برای خوردن شیر بیدار میشه. و هر بار بعد از چند بار مکیدن سینه بخواب میره. ساعت ۱۲ شب برای اینکه کاملا سبر شود و به خواب عمبق فرو برود شیر خسک بهش میدم. ساعت ۱۰ بخواب میره و ۱۲ دوباره برای خوردن شیر بیدار میسه. چکار کنم که در طول شب بیدار نشه. و اینکه در این سن نیاز به تعدیه شبانه ندارد نوزاد منظور بین چه ساعتهایی است. با تشکر

  • در پاسخ به فرناز
   با سلام
   مادر گرامی از زمانیکه برای کودک غذا دادن را شروع می کنید یعنی تقریبا شش ماهگی (تقریبازمانیکه کودک سه برابر وزن تولدش را پیدا کرده است) کودک دیگر نیاز به شیر شب ندارد. با توجه به اینکه کودک شما هنوز به این سن نرسیده تغذیه شبانه را باید داشته باشد. فقط اگر زمانهایی در شب کودک از خواب بیدار میشود سعی نکنید سریع به او شیر بدهید، کمی منتظر بمانید اگر واقعا بیدار شدنش از سر گرسنگی بود به او شیر بدهید، چرا که گاهی کودکان فقط به دلیل احساس گرما یا … از خواب بیدار میشوند و گرسنه نیستند، می توانید این مواقع با خواندن لالایی و آرام کردن کودک یا گاهی بی توجه بودن کمکش کنید دوباره بخوابد.

 • سلام.کودک ۱۳ماهه داریم خیلی شلوغ هنوزصحبت نمیکندراه نمیرود شب تاصبح چندبارباوحشت وگریه ازخواب بیدار میشود

  • در پاسخ به قادر
   با سلام
   ابتدا از لحاظ سلامت فیزیک بدنی و مسایلی از این دست با پزشک کودکتان مشورتی داشته باشید. سپس برای بررسی دقیق تر با مشاورین ما در تماس باشید.

 • با سلام،
  پسر ۱۰ ساله ای دارم که بد خواب است و نیمه های شب از خواب بیدار می شودو شروع به غرو لند و وول خوردن روی تختش می کند. وقتی ازش سوال می شود می گوید نفس کشیدن برادر کوچکش در اتاق خواب باعث بیدار شدن و خواب دگی می شود.
  این موضوع خود او و ما را اذیت می کند. خواشمندم راهنمایی کنید.

  • در پاسخ به الهام
   با سلام
   مادر عزیز بهتر است شما شرایط اتاق خواب و وضعیتی که پسر ده ساله شما نسبت به آن شکایت دارد بررسی کنید، منظور همان نصف شب است چه بسا فرزند دیگر شما دچار مشکلی در تنفس کردن در نیمه های شب می باشد. اگر مشکلی در این زمینه نبود بهتر است ساعت خواب ظهر و شب فرزندتان را بررسی کنید شاید او در ظهرساعات زیادی را می خوابد یا ساعت خواب نیمروزی او نزدیک به ساعت خواب شبانه او می باشد که این امر باعث سبک شدن خواب شبش می شود.

 • با سلام وخسته نباشید.من دختر ۱۰ ماهه ای دارم که وابستگی شدیدی به من و شیر خوردن موقع خواب دارد . سعی کردم در زمان خواب سیر باشد که نیازی به سینه گرفتن نداشته باشد اما وحشتناک گریه میکند و میخواهد حتما زیر سینه به خواب رود.شبها تا صبح هم چند بار بیدار میشود و شیر میخواهد اما به محض اینکه احساس کرد سینه را گرفته میخوابد.خواهش میکنم من را راهنمایی کنید این موضوع باعث اختلاف من و همسرم شده.چگونه میتوانم او را در تخت خودش بخوابانم و انقدر به من وابسته نباشد.من هیچ همراهی ندارم که راهنماییم کند خواهش میکنم کمکم کنید

  • با سلام
   وابستگی در این سن و سال طبیعی است اما ایجاد عادت هایی دشوار مثل زیر سینه خوابیدن و مسائلی از این دست خواب کودک و مادر را دچار مشکل می کند. بنابراین نسبت به وابستگی اش نگران نباشید و سعی کنید حس امنیت را به کودکتان بدهید ولی در مورد عادت به شیر خوردن زیاد در طول شب ابتدا با پزشکش مشورتی داشته باشید و سپس اگر مشکل و محدودیتی وجود نداشت از طریق به تاخیر انداختن ، به تدریج کمک کنید کودک خواب پیوسته تری داشته باشد.برای کسب اطلاعات دقیق تر با خطوط کودک فردا در تماس باشید.

 • با سلام,ببخشید نظریه ی خواب ۹تا ۱۲ ساعت برای کودکان۷ تا ۱۲ سال کاملأعلمی وتخصصی است؟چون پسر۸ساله ای دارم که در مدرسه ی خاص تحصیل می کند و پایه ی دوم است. مدرسه الزام کرده که باید هرروز در کلاس های تابستان ازساعت ۹ تا ۳۰/۱۳ شرکت کنند.تکلیف خواب او چه میشود؟ لطفأ راهنمائی بفرمائید.سپاسگزارم

  • با سلام
   بله در منابع علمی میانگین ساعات خواب کودکان را در این حدود در نظر گرفته اند.البته یادتان باشد هیچ عدد ثابت و منطقی در مورد میزان خواب دقیق در هر کودک وجود ندارد و باید تفاوت های فردی کودکان را نیز در نظر گرفت.

 • با سلام پسر ۱۰ ماهه من به شدت به خوابیدن در آغوس من در حالی که او را لای پتو پیچیدم و تکان میدم عادت کرده و از طرفی من باید برای ادامه تحصیلم او را به پرستار بسپارم در صورتی که در حال حاضر با هیچ کس دیگه ای حتی نزدیکانی که هر روز میبینه هم نمی خوابه…
  لطفا راه حل بدید…
  و اینکه اصلا درسته که من فرزندمو در این سن به پرستار (البته تحت نظارت مادربزرگ) بسپارم و آیا باعث ضربه روحی میشه؟!

  • با سلام
   کودک شما در مرحله ای قرار دارد که به شدت به شما وابسته است و جدایی شما از او درست نیست، در این مرحله امنیت او در حال شکل گیری است و تغییرات برای او ناراحت کننده می باشد.در مورد روش خوابیدنش نیز خیلی بهتر بود که عادت به تکان دادنش نمی دادید چون گرفتن چنین عادت هایی از کودکان در این سن مشکل است.همچنان او را لای پتو بپیچید ولی آرام آرام زمان های تکان دادن را کمتر کنید و کاری مناسب تر مثل لالایی خواندن برای او جایگزین کنید.

 • کودک ۳۷ روزه من شبها حدود ۸ تا ۹ ساعت میخوابه که دو بار بیدار میشه اما در طول روز فقط یک تا دو ساعت یعنی خوابش شاید به زحمت به ۱۱ ساعت برشه من نگرانشم ….خیلی زیاد

  • با سلام
   یادتان باشد کودکان ریتم های خوابی متفاوتی دارند و نیاز به خوابشان می تواند متفاوت باشد.بنابراین نگران نباشید اما برای مشورت تخصصی تر با پزشک کودک خود در تماس باشید.

 • سلام خسته نباشید من پسر ۹ ماهه دارم ولی خواب او خیلی کم است بطوری که شب ساعت ۱۲:۳۰ میخوابد صبح ساعت ۷ بیدار میشود توی این چند ساعت هم ۵ بار بیدار می شود لطفا بگین من چیکار کنم

  • با سلام
   نیاز به خواب در کودکان متفاوت است. ابتدا این را در نظر داشته باشید که کودک شما مشکل پزشکی خاصی نداشته باشد پس ابتدا با پزشکش مشورتی داشته باشید.اگر در طول روز شاد و سرحال است و مسئله خاصی ندارد شاید بتوان حدس زد میزان خواب او برایش کافی است.اما اینکه در این سن ۵ بار از خواب بیدار می شود احتمالا عادت به مکیدن شیر کرده است یا قبل از هر گریه کوتاه شما بلافاصله شیر را به او ارائه کرده اید و برایش عادت شده است.در این زمینه نیاز به بررسی بیشتری می باشد…

 • سلام با تشکر از مطالب آموزنده
  پسر سه ساله من هر روز ساعت ۱۲ از خواب صبحش بیدار میشه و دوباره ساعت ۵ بعد از ظهر تا ساعت ۸ میخوابه و دوباره شب ساعت ۱ نیمه شب به زور می خوابه به نظر شما چه کار کنم ؟ کمکم کنید مرصی

  • با سلام
   در این سن چون کودک باید برای رفتن به مهد و محیط های رسمی آماده شود باید کم کم زمان خواب شبانه به ساعت ۹ شب نزدیک شود.برای این کار زمان خواب روزانه را نیم ساعت نیم ساعت کمتر کنید و از آن طرف نیم ساعت زودتر در شب کودک را بخوابانید.برای او یک مراسم قبل از خواب تنظیم کنید تا از لحاظ ذهنی هم برای خوابیدن آماده شود.

 • سلام
  من سوالی داشتم ، دختر من شش ماهش است و من میخواهم کە او تو تختش راحت بخوابە بدون اینکە اون و تکونش بدم چون واقعا خستە کنندە شدە و هیچی انرژی برام نذاشتە . لطفا یک راه حلی را بهم بگید کە خودش بخوابە .
  با تشکر

  • با سلام
   بچه ها خیلی زود به یک روش خوابیدن مثلا تکان دادن عادت می کنندو گاهی سخت می شود این عادت ها را از آنها گرفت اما شما می توانید از یک عروسک نرم پارچه‌ای، یک اسباب‌ بازی و یا حتی پتوی مخصوص استفاده کنید و او را در تختش قرار دهید و اگر گریه کرد کمی روی شکم او را ماساژ دهید.به این رویه ادامه دهید تا آرام آرام متوجه شود که خودش باید سعی کند بخوابد و شما با تاخیر به او جواب می دهید.سعی کنید عادتی مناسب تر مثل خواندن لالایی، قصه گفتن و… را در هنگام خواب جایگزین تکان دادن کنید.

پاسخی دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


هشت − = 2

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>