خواب کودکان در سنین مختلف

خواب و کمبود خواب یکی از بحث‌برانگیزترین جنبه‌های مراقبت از کودک است. معمولا والدین جوان، اهمیت حیاتی این موضوع را در هفته‌ها و ماه‌های اول تولد فرزندشان کشف می‌کنند. کمیت و کیفیت خواب نوزادروی شادی و رضایت همه اعضای خانواده تاثیر می‌گذارد.
خواب کودکان در سنین مختلف متفاوت است، اما در واقع این تفاوت‌ها تنها ناشیاز تغییر شکل مشکلات خواب است. مثلا به جای گریه، بیخوابی و به جایغذا دادن به نوزاد در طول شب، کابوس‌های شبانه یا تشنگی به سراغ کودک می‌آید.
شما چگونه کودکتان را که در حال گریه است می‌خوابانید؟ چگونه باید با فرزندتان که در نیمه‌های شب از خواب بیدار می‌شود رفتار کنید؟ و چقدر خواب برای فرزندتان کافی است؟ مقدار خواب کاملا به سن فرزندتان بستگی دارد. جداولی که به این منظور وجود دارد در واقع متوسط خواب کودکان را در سنین خاص، گزارش می‌کنند.
هیچ عدد دقیقی برای ساعات خواب مورد نیاز برای همه بچه‌ها در یک سن خاص وجود ندارد. یک کودک دو ساله ممکن است از ساعت ۸ شب تا ۸ صبح بخوابد، اما کودک دیگر با سنی مشابه ممکن است با خوابیدن از ۱۰ شب تا ۵ صبح، کاملا سرحال شود. به هر حال خواب در سلامت کودک نقش مهمی را ایفا می‌کند؛ اما همیشه ارتباط بین کمبود خواب یک کودک و رفتارش، روشن و واضح نیست. وقتی بزرگ‌ترها خسته می‌شوند بدخلق شده و انرژی‌شان کاهش می‌یابد، اما کودکان احتمال دارد که فعال‌تر شده، مرتبا با همه چیز مخالفت کرده و رفتارهای افراطی از خود نشان دهند.
اگرچه محدوده مقدار خواب کودکان در هر سنی مشخص است، اما هر کودکی شخصیت منحصر به فردی دارد که میزان خواب مورد نیاز او را تعیین می‌کند. در اینجا تخمینی براساس میزان سن و سال کودک آمده است.

نوزادان زیر شش ماه

هیچ فرمولی برای خواب نوزادان وجود ندارد چرا که ساعت درونی آنها هنوز کاملا پرورش نیافته است. عموما نوزادان، بین ۱۶ تا ۲۰ ساعت در شبانه‌روز می‌خوابند که این میزان خواب بین شب و روز تقسیم می‌شود.
نوزادان هر ۳ تا ۴ ساعت باید بیدار شوند تا وزن‌گیری آنها کامل شود، این اتفاق در دو هفته اول روی می‌دهد. بعد از آن، حتی اگر نوزاد مدت بیشتری را هم بخوابد مشکلی ایجاد نمی‌شود. البته بیشتر نوزادان فاصله زمانی زیادی را نمی‌خوابند چون گرسنه می‌شوند. بیشترین مدتی که یک نوزاد به طور متصل می‌خوابد معمولا بین ۴ تا ۵ ساعت است این کاملا به میزان گرسنگی طفل بستگی دارد. اگر نوزاد مدت زیادی را بخوابد احتمالا در طی روز گرسنه‌تر شده و نیاز به وعده‌های غذایی بیشتر در او افزایش می‌یابد.
ولی والدین نگران نباشند چرا که وقتی احساس می‌کنند که خواب شبانه برایشان مثل یک رویای دست‌نیافتنی است، زمان خواب نوزادشان معمولا شروع به شیفت کردن به سمت شب می‌شود. در ۳ ماهگی، ۵ ساعت از خواب در طول روز و ۱۰ ساعت در طول شب خواهد بود و با یک یا دو وقفه در طول شب مواجه خواهیم بود.
در مورد ۹۰ درصد بچه‌های با این سن و سال، خواب شبانه ۶ تا ۸ ساعت خواهد بود.
اما مهم است که بدانید کودکان همیشه وقتی به نظر می‌رسد که بیدارند، در واقع بیدار نیستند آنها می‌توانند گریه کنند و صداهای مختلفی را در هنگام خواب سبک، ایجاد کنند. حتی اگر آنها در طول شب بیدار شوند شاید فقط برای چند دقیقه بیدار باشند و سریعا دوباره به خواب روند. بهترین حالت این است که فرزند شما یاد بگیرد که خودش سریعا به خواب برود، پس بهتر است به او اجازه بدهید تا این روش را امتحان کند.
اگر کودک زیر ۶ ماه گریه را چندین دقیقه ادامه داد، آن وقت باید به او پاسخداد. شاید کودک شما حقیقتا احساس ناراحتی کند؛ گرسنگی، خیس کردن خود، سرمایا حتی بیماری. اما زمان بیداری شبانه برای عوض کردن بچه و غذا دادن به اوباید تا حد امکان سریع و بی‌صدا باشد. هیچ کار اضافه غیر ضروری که باعث تحریک کودک شود مثل صحبت کردن، بازی کردن یا روشن کردن چراغ‌ها را انجام ندهید. کودک خود را تشویق کنید تا یاد بگیرد که شب زمان خواب است. شما بایداین نکته را به او آموزش دهید زیرا کودک شما به این‌که چه زمانی نیازهایش را برآورده سازد توجهی ندارد.
ایده‌ آل این است که کودک‌تان قبل از به خواب رفتن، در تختخواب مخصوص خود قرار گیرد و اصلا زود نیست که ساعت خواب منظم و ثابتی را برای او در نظر بگیرید. هر کار آرامش‌بخشی که در زمان خاصی در هر شب انجام شود، به روتین ساختن ساعت خواب کودک کمک می‌کند. کودک شما همه اینها را با خواب مرتبط کرده و این کارها به او کمک می‌کنند که او بخوابد. شما می‌‌خواهید که کودک‌تان به طور مستقل به خواب رود و یک امر منظم و ثابت کودک را به این کار تشویق می‌کند.

۶ تا ۱۲ ماهگی

در ۶ ماهگی، کودک ممکن است ۳ ساعت در طول روز بخوابد و ۱۱ ساعت هم در شب در این سن، شما می‌توانید پاسخ‌تان را به کودکی که بیدار است و در طول شب گریه می‌کند تغییر دهید.
شما می‌توانید به کودک‌تان در این سن ۵ دقیقه فرصت دهید تا خودش ساکت شود وبه خواب رود. اما اگر این اتفاق نیفتد می‌توانید او را بدون بغل کردن (تنها با صحبت کردن و نوازش کردن)‌ آرام کنید، سپس او را ترک کنید. در غیر این‌صورت بدانید که او بیمار است کودکان بیمار نیاز به در آغوش گرفته شدن دارند تا آرام شوند. اگر کودک‌تان بیمار به نظر نمی‌رسد و به گریه کردن ادامه می‌دهد، می‌توانید کمی بیشتر از ۵ دقیقه منتظر بمانید، سپس کارهای قبل را تکرار کنید.
بعد از چندروز، به تنهایی خوابیدن برای کودک راحت‌تر می‌شود. اما اگر کودک ۶ماهه شما به بیدار شدن بیش از ۵ تا ۶ بار در طول شب ادامه داد با پزشک مشورت کنید.
بین ۶ تا ۱۲ ماه، ترس از جدایی برای تعدادی از کودکان به مساله‌ای عمده تبدیل می‌شود و شاید این موضوع باعث شود که آنها دوباره بیدار شوند. اما قوانین برای بیداری‌های شبانه مشابه قبل است یعنی نباید او را در آغوش گرفت، چراغ را روشن کرد، آواز خواند، حرف زد یا به او غذا داد. همه این فعالیت‌ها تکرار رفتار را تشویق می‌کنند.
اگر فرزندتان در حال گریه از خواب شبانه بیدار می‌شود، بررسی کنید که بیمارنباشد و خودش را خیس‌ نکرده باشد. شما می‌توانید او را با مهربانی وقتی بهپشت یا به شکم خوابیده نوازش کنید. استفاده از پستانک یا مکیدن انگشت می‌‌‌تواند به کودک در این سن کمک کند که آرام شدن را یاد بگیرد. اگر کودکتان به گریه ادامه می‌دهد می‌‌توانید از قانون ۵ دقیقه استفاده کنید کهدر بالا عنوان شد.

کودکان نوپا

از سن یک تا ۳ سالگی، کودک بین ۱۰ تا ۱۳ ساعت می‌خوابد. ترس از جدایی یا تمایل به بودن با مادر و پدر می‌تواند انگیزه کودک برای بیدار ماندن باشد.
زمانی از شب را که نشانه‌هایی از خواب در کودکتان دیده می‌شود یادداشت کنیدو سعی کنید این زمان را به عنوان ساعت خواب او در نظر بگیرید و آن را به صورت یک عادت تبدیل کنید.
شما نباید یک کودک ۲ یا ۳ ساله را به خواب در طی روز مجبور کنید. مگر این که واقعا خسته و بدخلق شده باشد.
والدین، برخی اوقات این تصور اشتباه را دارند که بیدار نگه‌داشتن کودک باعثمی‌شود که او هنگام شب، سر ساعت مناسب به خواب رود. در واقع،‌ کودکان اگر بیش از حد خسته باشند دیرتر و سخت‌تر به خواب خواهند رفت.
ایجاد یک ساعت خواب مقرر و همیشگی، به کودک کمک می‌کند که آرامش داشته باشدو برای خواب آماده شود. برای کودک نوپا، شاید زمان مقرر بین ۱۵ تا ۳۰ دقیقه نوسان داشته باشد و همراه فعالیت‌هایی مثل خواندن داستان، حمام کردن یا گوش دادن به موسیقی باشد که باعث آرامش او می‌شود.
هر کاری که شب‌ها برای به خواب رفتن فرزندتان انجام می‌دهید، هر چه که باشد، ‌کودک احتمالا اصرار دارد که هر شب تکرار شود. فقط اجازه ندهید که تشریفات قبل از خواب خیلی سخت و طولانی شود. به فرزند خود اجازه دهید که درزمان خواب یکسری انتخا‌ب‌ها داشته باشد مثلا انتخاب کند که چه لباسی می‌خواهد بپوشد،‌ چه عروسکی را با خود به رختخواب ببرد، چه موسیقی‌ را گوش کند. این موضوع به فرزند شما احساس کنترل و تسلط می‌دهد.
اما حتی کودکانی که خیلی خوب می‌خوابند هم در مواقع خاصی والدینشان را از خواب بیدار می‌کنند. خواب دیدن، در این سن شروع می‌شود و برای بچه‌های خیلی کوچک می‌تواند هشداردهنده باشد. کابوس‌ها هم برای کودکان ترسناک است چرا که آنها نمی‌توانند فرق بین خیال و واقعیت را تشخیص دهند. پس برنامه‌های تلویزیونی که فرزندتان تماشا می‌‌کند را با دقت انتخاب کنید خصوصا اگر قبل از خواب آنها را تماشا می‌کند.
در این موقعیت‌ها کودک خود را آرام کرده و او را در آغوش بگیرید. اجازه دهید که کودکتان راجع به رویاهایش با شما صحبت کند و تا وقتی که او آرام نشده در کنارش بمانید. سپس فرزندتان را به رفتن به رختخواب تشویق کنید.

کودکان پیش‌دبستانی

کودکان پیش‌دبستانی بین ۱۰ تا ۱۲ ساعت در شب می‌خوابند اما این یک قانون نیست. یک کودک ۵ ساله‌ای که خواب شبانه خوبی دارد نیازی به خواب روزانه ندارد. البته، اگر زمانی از روز ساکت و‌ آرام باشد،‌ کودک می‌تواند به خواب برود.
یک کودک ۵ ساله ممکن است هنوز هم مشکل کابوس و حتی مشکل سخت به خواب رفتن در برخی شب‌ها را داشته باشد. شما می‌توانید یک بسته شامل کتاب با تصاویر زیبا، سی‌دی، نوار قصه یا چیزهایی از این دست را آماده کرده و در اختیار کودک قرار دهید تا با استفاده از آنها راحت‌تر به خواب رود. از این وسایل با هم استفاده کنید و طوری آنها را در اتاق کودک قرار دهید که او بتواند درهر ساعتی از شب به آنها دسترسی پیدا کند.

سن مدرسه و قبل از نوجوانی

کودکان بین ۶ تا ۹ سالگی حدود ۱۰ ساعت در شب می‌خوابند. دشواری‌های زمان خواب خصوصا برای تک‌فرزندان در این سنین بیشترمی‌شود. سعی کنید یک زمان کوتاه خصوصی را قبل از خواب با او بگذرانید و ازاین زمان برای اعتماد به نفس دادن به او و صحبت کردن با او استفاده کنید. این کار کودک شما را برای خواب‌ آماده می‌کند.
کودکان سن ۱۰ تا ۱۲ سال به حداقل ۹ ساعت خواب شبانه نیاز دارند. کمبود خوابدر کودکان می‌تواند باعث بدخلقی و بیش‌‌فعالی آنها شود.

نوجوانان و بزرگسالان

نوجوانانبه ۹/۵ تا ۸ ساعت خواب در شب نیاز دارند، اما خیلی از آنها به این اندازه نمی‌خوابند. چون نوجوانان معمولا برنامه خاصی برای فعالیت‌هایشان دارند و ساعات مشخصی را در مدرسه سپری می‌کنند. معمولا کمبود خواب دارند. اگر فرد هر شب یک ساعت کمبود خواب داشته باشد گویا در طول یک هفته، یک شب را نخوابیده. از طرفی کمبود خواب باعث کاهش تمرکز، کاهش حافظه کوتاه‌مدت، عملکرد متغیر و تاخیر در زمان پاسخگویی به محرک‌ها می‌شود. از طرفی بدخلقی،مشکلات در سر کلاس درس، تصادفات رانندگی و غیره هم از عوارض کم‌خوابی است.
یک نوجوان به طور ایده‌آل باید سعی کند که هر شب سر ساعت معینی به رختخواب رفته و راس ساعتی معین از خواب بیدار شود و حداقل بین ۸ تا ۹ ساعت هم بخوابد.
در انتها باید به این نکته توجه کرد که راه مطمئنی برای ایجاد خواب خوب در کودک وجود ندارد، اما والدین باید بدانند که اکثر بچه‌ها توانایی خوب خوابیدن را دارند و با کمی تلاش می‌توان عادات خوبی را جهت خواب در کودک ایجاد نمود.
منبع : تیبیان

۵۶ comments

 • سلام پسرم ۱۳ سال داره و هیچ وقت زودتر از ۱۲شب نمیخوابه
  آیا این مورد نگران کننده ای است؟
  تشکر از سایت خوبتون

  • در پاسخ به ریاحی
   با سلام به صورت کلی خیر ایرادی ندارد ولی باز هم نیاز به بررسی بیشتر ابعاد این موضوع است که این شرایط مشکلاتی را برای پسرتان ایجاد کرده یا خیر…

 • سلام ساله دارم شبها به خاطر ترس نمیخوابه وهمش بلند میشه از خواب ودلیلش ترس از جن است چون تو مدرسه ترسوندنش چه کار کنم

  • در پاسخ به سمانه
   با سلام
   البته سن کودک مشخص نیست ولی به هر حال ترس های او را با خودش به چالش بکشید از لحاظ علمی توضیحاتی بدهید و کمکش کنید اگر به علت ترسش از مواردی اجتناب می کند با روش های حساسیت زدایی برطرف شود. با مشاورین کودک فردا در تماس باشید

 • سلام : پسری ۱۰ساله دارم والان چند وقتی است که نمیخواد تو اتاقش بخوابد و شبها باهم میخوابیم میخواستم راهنمائی بفرمائید وممنون

  • در پاسخ به صابر دائی
   با سلام
   باید علت این موضوع ریشه یابی شود و احتمالا اگر ترس یا نگرانی وجود دارد در موردش صحبت شود و اجازه داده شود که هیجانات و احساسات کودک تخلیه شود و…

 • پسر ۱/۵ ساله ی من در هر ساعتی از شب که بخوابد نیمه های شب بیدار میشود وتا ۲ الی ۳ ساعت نمیخوابد و فقط بازی میکند به نظر شما دلیلش چیست و چه راه حلی پیشنهاد میکنید؟

  • در پاسخ به رویا
   با سلام
   ابتدا بررسی های پزشکی را انجام دهید اگر مشکلی نبود، باید با برخورد صحیح و امتیاز ندادن به بیداری های نیمه شب به کودک کمک شود تا روند خواب یکنواخت تری را در پیش گیرد. برای بررسی بیشتر با مشاورین در تماس باشید…

 • سلامو کودکی۹ ماهه داریم که شبها در کل ۱ تا ۲ ساعت می خوابه و در روز هم ۲ تا ۳ ساعت .می خواستم راهنماییم کنید از نوزادی کم خواب بود اما الان مانع وزن گرفتن بچه می شود

  • در پاسخ به فاطمه
   با سلام
   هر کودکی با یک ریتم و نیاز به خواب خاص خود به دنیا می آید که با رشد کودک کم کم به چرخه طبیعی نزدیک می شود، پس نگران نباشید چرا خوابیدن همانند غذا خوردن و دفع جز نیاز های اولیه انسان می باشد.سعی کنید مکان خواب روز و شب کودک خود را جدا کنید، برای کودکتان مراسم قبل از خواب شب داشته باشید مانند حمام کردن کودک ، ماساژ دادن و… تا کودک متوجه شود خواب شب باروز متفاوت است و الان وقت خواب طولانی تر می باشد. در صورتی که دکتر متخصص اطفال در مورد کودک شما صلاح می داند کم کم شیر شب را بگیرید تا کودک خواب پیوسته ای داشته باشد.

  • در پاسخ به سارا
   با سلام
   نگران نباشید به ترتیب به سوالات پاسخ داده خواهد شد. حجم سوالات ارسالی زیاد است و پاسخ دادن به همه انها توسط مشاورین نیازمند زمان است…

 • با سلام
  دختر ۲٫۵ ساله امدارم که بعد مراجه به پزشک متخصص اطفال به علت بدخوابی وتجویز دارو توسط پزشک برای مدت محدودی رفع گردید اما مجدداً بعد از خواب در ساعت ۱۰٫۵ لغایت ۱۱ شب ، ساعت ۲ تا ۳ نیمه شب با جیق زدن از خواب بیدار شده و مدام بهونه غذاو آب می‌گیرد که حتی با دادن با و غذا هم آروم نمی‌شود و تا نیم ساعت جیق می‌زند . لطفاً راهنمایی کنید

  • در پاسخ به مرضیه
   با سلام
   نیاز به بررسی بیشتری می باشد تا ریشه مشکل کودک مشخص شود گاهی اوقات برخی فشارها و استرس ها برای کودک بدخوابی می آورند . با خطوط ما در تماس باشید

 • با سلام
  من نوزاد دوماهه ای دارم. بدو.تولدش کم میخابید و من فهمیدم تو بغل خودم میخابه. هنوز هم همینطوره و وقتی رو زمین میذارمش زود به زود بیدار میشه. چطور تو بغل خوابیدن رو ترکش بدم؟

  • در پاسخ به سارا
   با سلام
   به دلیل کوچک بودن فرزندتان عادتی در او شکل نگرفته است که نیاز به ترک دادن آن باشد،سعی کنید با خواندن لالایی و کمک گرفتن از تکان دادن های آهسته در نی نی لای لای به فرزندتان کمک کنید خواب بهتر و طولانی تری داشته باشد، مطمئن باشید با رشد کودکتان وضعیت خواب او بهبود چمگیری خواهد داشت.

 • سلام
  پسر بچه ۳ ساله ای دارم که بخاطر شاغل بودنم او را به مهد میبرم و از ساعت ۸ تا ۴ مهد است و۲-۳ ساعت میخوابد تا چند شبه پیش مشکلی در خواب شب نداشتم یعنی ساعت ۱۰-۱۰٫۵ به خواب میرفت ولی چند شب است که خبلب بد خواب شده و ۱-۲ ساعت درگیر خوابش هستم و ۱۱-۱۲ با گریه میخوابد میخواستم بدونم مشکل از چیه چون قبل ها مشکلی نداشتم

 • کودک ۲/۵ ساله ای دارم که عادت به خوابیدن در کنار من دارد. البته قبلا در تخت خودش میخوابید ولی به علت سفر کاری پدرش مدتی را در کنار من خوابید و این تبدیل به عادت شد.و حتی قبول نمیکند در تخت خودش بخوابد چه برسد به اتاق دیگر ومن میخوام به اتاق خودش منتقل کنم. لطفا مرا راهنمایی کنید.

  • در پاسخ به سویل آی
   با سلام
   بهتر است جای خواب کودک حتی وقتی پدرش نیست جای ثابتی باشد تا کاملا عادت کند. در حال حاضر تدریجا فاصله خود را با او زیادتر کنید و انگیزه های روی تخت خوابیدن را برایش بیشتر کنید و برعکس کنار شما خوابیدن را برایش سخت تر کنید…

 • من از شهرستان با خط ثابت هم نمیتوانم شماره مشاوره را بگیرم
  اپراتور پیام میدهد ک در شبکه وجود ندارد.

  • در پاسخ به محبوبه
   با سلام
   گاهی اوقات ممکن است خطوط بسیار شلوغ باشن و شما با این پیغام رو برو شوید. می توانید دوباره سعی کنید و با خطوط ثابت شهرستان شماره ۹۰۹۹۰۷۰۳۱۶ را بگیرید.

 • با سلام
  من دختر دو ساله ای دارم، ک از ۶ ماهگی دیگر حاظر ب خوابیدن در تخت خودش و ب تنهایی نشد. اکنون هم شبها در کنار من میخوابد.البته شیرخشک میخورد ک ب تازگی او را از شیر گرفته ام. متاسفانه خواب بسیار نامنظمی دارد.هر موقع او را زودتر از ۱۲ شب بخوابانم ۵ صبح بیدار شده و نظم زندپگی مارا بهم میزند، اکثرا بعد از ۱۲ شب میخوابد، چند شبی است ک نزدیک ب صبح در حال خواب گریه میکند و نام شخصبت های کارتونی و کتاب داستان هایش را میگوید زندگی ما ب شدت تحت تاثیر قرار گرفته،چاره چیست؟؟؟؟
  لطفا راهنمایی و کمکم کنید.

  • در پاسخ به محبوبه
   با سلام
   مادر گرامی اینکه کودکی در این سن بعد ساعت دوازده شب می خوابد از لحاظ رشدی و روانی در خطر میباشد،به همین جهت سعی کنید به صورت آرام ولی پیوسته هر شب یک ربع تا نیم ساعت، ساعت خوابش را به “نه” شب نزدیک کنید. کودک شما در روز بیشتر از یک ساعت اجازه تلوزیون دیدن ندارد پس سعی کنید کارتون دیدنش را محدود کنید، وفقط از کارتون هایی که مناسب این سن ساخته شده استفاده کنید. قبل از خواب از انجام بازی های هیجانی با کودک پرهیز کنید، و کم کم جای خواب کودک را از خود جدا نمایید. برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره دقیقتر با مشاورین کودک فردا در تماس باشید.
   تلفن تهران:۹۰۹۲۳۰۱۶۹۳
   تلفن شهرستانها:۹۰۹۹۰۷۰۳۱۶

 • با سلام
  کودکی ۱۱ ماهه دارم که شبانه روز کمتر از ۱۰ ساعت خواب دارد.
  شبها ساعت ۱۱ میخوابد تا ۶ صبح ولی در طول روز به زور ۴ ساعت را می خوابد و خیلی وقتها هم به ۲ ساعت یا ۱ ساعت در روز میرسد یعنی کلا با ۷ ساعت خواب شبانه و حدودا ۲ ساعت خواب بعد از ظهر ۹ یا ۱۰ ساعت خواب. چه کار باید بکنم.
  در جایی هم که سکوت باشد همین است.

  • در پاسخ به زیبا
   با سلام
   در صورتیکه کودکتان از لحاظ قد و وزن و اندازه دور سر،رشد کافی متناسب با سنش را دارد جای نگرانی نیست، چرا که هر کودک با یک نیاز مخصوص خودش به خواب به دنیا می آید ، برخی کودکان پر خواب هستند برخی کم خواب،و با افزایش سن کودک خوابش ریتم نرمالتری به خود خواهد گرفت .

  • در پاسخ به یوسف
   با سلام
   هر نوزادی با یک ریتم خواب بدنیا می آید که با بزرگتر شدن کودک شکل ثابت و منظمی به خود می گیرد و جای نگرانی ندارد. نوزادان معمولا بین شب و روز نمی توانند تفاوتی بگذارند به همین دلیل بیشتر نوزادان در خواب شب دچار مشکل می شوند که با چند راه حل ساده می توان آن را برطرف کرد: جای خواب روز و شب نوزاد باید متفاوت باشد. سعی کنید قبل از خواب شب که طولانی تر است مراسم قبل از خواب که در هرشب سر ساعت معینی تکرار میشو دبرای کودکتان داشته باشید، چرا که هم باعث آرامش کودک می شود و هم کم کم کودک متوجه میشود وقتی این مراسم انجام می شود زمان خواب طولانی تر است. مانند این که قبل از خواب شبانه کودک را حمام کنید یا او را ماساژ بد هید و… .

 • سلام با تشکر از راهنماییتون خواستم با شماره مشاور تماس بگیرم میگه در شبکه نمیباشد چه کدی باید بگیرم?

  • در پاسخ به هنگامه
   با سلام
   دوست عزیز شما از طریق یک خط ثابت می توانید با این خطوط تماس بگیرید ۹۰۹۲۳۰۱۶۹۳ برای تهران و ۹۰۹۹۰۷۰۳۱۶ برای شهرستان ها.

  • در پاسخ به هنگامه
   با سلام
   برای پاسخ نیاز به اطلاعات دقیقتری در مورد کودک شما می باشد، به صورت کلی بهتر است در اولین قدم به کودک خود هنگام خواب شیر بدهید ولی نگذارید با مکیدن به خواب برود، و کودک را در تختش بگذارید. در صورت گریه کردن سعی کنید کودک را از تخت بیرون نیاورده و همانجا کمکش کنید آرام شودو در صورتی که کودک در تخت آرام نشد برای زمان بسیار کوتاهی کودک را در آغوش گرفته و دوباره به تخت برگردانید. بسیار مطلوب است پدر در این زمینه به مادر کمک کند و وظیفه آرام کردن کودک را به عهده بگیرد. بدین صورت کم کم این عادت برطرف میشود. برای گرفتن پاسخ دقیق تر در این زمینه با مشاورین کودک فردا در تماس باشید.تهران:۹۰۹۲۳۰۱۶۹۳ شهرستان:۹۰۹۹۰۷۰۳۱۶

 • با سلام
  من دانش آموز سال دوم دبیرستان و در رشته ی تجربی مشغول به تحصیل هستم.
  با توجه به اینکه برنامه ریزی مناسبی نداشتم از ابتدای سال تحصیلی تا الان به جز ۵شنبه ها ،شب های دیگر ساعت ۱یا۲نصفه شب میخوابم و ۵:۳۰صبح بیدار می شوم
  مدتی است که وزن من به طور قابل توجهی بالا رفته
  آیا می توانم علت آن را پرخوری ناشی از کم خوابی بدانم؟چند ساعت خواب برای من ضروری است؟

  • در پاسخ به فرشته
   با سلام
   بله،دیر خوابیدن باعث پرخوری و بهم ریختن متابولیسم طبیعی بدن میشود پس ممکن است یکی از دلایل اضافه وزن شما همین باشد ولی باید توجه کنید که یک سری از بیماریها مانند تیروئید می توان همین علایم را داشته باشد پس بسیار مطلوب است در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید.نکته بسیار مهم در مورد خواب، خوابیدن منظم است بدین معنی که باید سعی کنید هر شب تا جای ممکن در حدود یک ساعت مشخص به رختخواب بروید و در سن شما هشت ساعت خواب بسیار مطلوب است .این نکته مهم را به یاد داشته باشید که خواب شب برای بدن بسیار مفید است و کم خوابی شب را نمی توان با خوابیدن در روز جبران کرد.

 • با سلام
  دختری دارم ۲سالو سه ماهشه الان چند شب که نصف شبها نمیدون بر اثر خواب دیدن بلند میشه و گریه میکنه خیلی شدید که تا حد جنون ما رو ناراحت میکنه که البته این ناراحتی بخاطر خودشه و مدام حرفی رو تکرار میکنه مثلا نکن ..نمی خوام و البته اینها در حالت همون خواب و بیداری هستش راه درمان چیه لطف کنید اگر میشه کمکمون کنید با سپاس از شما و راهنماییهای خوب شما

  • در پاسخ به عاطفه دهدار
   با سلام
   مادر عزیز سعی کنید دخترتان را هر شب سر یک ساعت منظم بخوابانید و اگر ساعت خواب منظم دارد از امشب به بعد هر شب نیم ساعت کودک را زودتر ازساعت خوابش بخوابانید. هنگامی که کودکتان نیمه شب گریه می کند سعی نکنید او را بیدار کنید چرا که اوضاع بدتر میشود. آرامش خود را حفظ کرده و کمک کنید کودک را بخوابانید مثلا برای او لالا یی بخوانید یا آرام با او صحبت کنید. سعی کنید کودک را ظهر برای زمان کمی در حدود نیم ساعت بخوابانید.

 • با سلام و عرض خسته نباشىد
  پسر من ىک ساله ست,زمان خواب منظمى داره حدود ۱۲ مىخوابه و صبح (البته ظهر) حدود ۱۲ بىدار مىشه ,مشکل اىنجاست که شىر مادر مىخوره و بىن ساعت ۱۲ شب تا ۶ دوبار و از ۶ تا ۱۲ ظهر ۳بار شىر مىخوره, به همىن علت هنوز کنار خودم مىخوابه و نتونستم تختشو جدا کنم, البته امتحان کردم و قتى براى شىر دادن بغلش کردم گرىه هاى شدىد داشت و تمام مدت خوابش با ناله و گهگاهى گرىه شدىد همراه بود, لطفا منو راهنماىى کنىن, متشکرم

  • در پاسخ به سعىده
   با سلام
   مادر عزیز به دلیل اینکه کودک شما دوازده ماه سن دارد و در مرحله روانی بسیار مهمی قرار گرفته فعلا نسبت به جدا کردن جای خواب کودک از خودتان اقدامی نکنید و اجازه بدهید کودکتان حد اقل شانزده ماهه شود. زیرا در سن کودک شما امنیت او به جهان اطرافش در حال شکل گیری است و در ضمن در سن اضطراب جدایی قرار دارد پس فعلا صبور باشید.

 • سلام دختر من ۳ سال و نه ماهشه شبها ساعت ۱۰ – ۱۰ ونیم میخوابه و صبحها هم ساعت ۷ و نیم بلند میشه مهد میره و در مهد بعدازظهر یک ساعت می خوابند از اول مهر به کلاس بالاتر می ره و دیگه بعد از ظهر نمی خوابوننشون بنظرتون خوابش خوبه

 • با سلام
  لطفا ساعت مناسب برای به خواب رفتن کودکان (در مورد من کودک دو ساله) چه زمانی از شب می باشد؟ ۱۰ یا ۱۱ وآیا دیر خوابیدن (۱ یا ۲ نیمه شب) برای کودکان عوارضی دارد؟

  • در پاسخ به آرال
   با سلام
   متوسط ساعت خوابیدن در این سن و سال ۱۲ ساعت می باشد. و متوسط ساعتی که زمان خواب مناسب در این سن است حدود ساعت ۷ شب می باشد. داشتن یک ریتم خوابی مناسب و کافی برای سلامت عمومی بدن بسیار لازم است و هر چقدر که کودکان دیرتر بخوابند مشکلاتی مثل خواب مقطعی در طول شب و مسائلی از این دست خواهند داشت.

 • سلام.من سیزده ساله هستم و به دلیل نداشتن تمرکز روی درس هایم در محیطی که سر و صدا باشد میخواهم در روز از ساعت ۶/۵ تا ۲ شب بخوابم و شب را بیدار بمانم.میخواستم بدانم که این روند روی سلامتی من اثر منفی ندارد؟باتشکر.

  • در پاسخ بهshiva
   با سلام
   دیر خوابیدن اثرات مضری بر روی بدن و سیستم حافظه دارد, بدین نحو که افرادی که دیر می خوابند به دلیل نداشتن چرخه کامل خواب حافظه ضعیفتری دارند و همچنین دچار ضعف در سیستم ایمنی بدن شده و بسیار سریع بیمار میشوند, در ضمن این افراد مستعد اضافه وزن و چاقی میشوند. در کنار این عوارض بد به دلیل اینکه شما در سن رشد هستید و هورمون رشد هنگام خواب شب ترشح می شود ممکن است در رشد کامل قد شما تاثیر گذار باشد و به کوتاهی قد دچار شوید پس بهتر است از روشهای دیگری برای ایجاد تمرکز استفاده کنید مثلا درس خواندن در کتابخانه و …

 • سلام
  کودک ۵ ماهه دارم عادت دارد که فقط روی پا همراه با تکان دادن بخوابد به تنهایی به خواب نمیرود چه باید کرد

  • در پاسخ به لاله
   با سلام
   در این سن برای برخی از والدین که با کودک بد خواب مواجه هستند ما توصیه می کنیم از روشهای آرام بخش مانند تکان دادن کودک استفاده کنند. ولی بهتر این است که سعی شود از روشی استفاده کنیم که وقتی کودک بزرگتر شد دردسر ساز نباشد. به همین جهت اگر شما بتوانید به جای تکان دادن کودک روی پا از وسیله ای شبیه ننو یا نی نی لای لای استفاده کنید بسیار مطلوب تر می باشد.مطمئنن با بزرگتر شدن کودک این عادت در او کم رنگتر خواهد شد.

 • سلام علیکم
  از مطلب خوبتان متشکرم
  من کودکی ۲سال و نیمه دارم که شبها به سختی میخوابد یعنی حدودا یک ساعت تا یک ساعت و نیم باید برایش قصه خواند یا باید روی پا تکانش داد تا بخوابد اگر در تخت خواب خودش بگذارم که بخوابد جیغ میزند و دست و پاهایش را به دیواره تخت میکوبد و حتی موهایش را میکشد. گاهی شبها تا دو و نیم شب بیدار میماند. اگر هر ساعتی خوابیده باشد چه یازده شب چه ۲ شب صبح به سختی بیدار میشود و چون خواب مناسبی ندارد بدخلقی میکند.
  مشکل دیگری که دارم مربوط به جیغ زدن کودکم است جدیدا هر چه بخواهد شروع به جیغ زدن میکند سعی میکنم سرش را به چیز دیگری گرم کنم و حواسش را پرت کنم ولی اگر موفق نشوم حواسش را پرت کنم تا نیم ساعت باقدرت تمام جیغ میزند تا با دعوای شدید من آرام شود.
  اگر ممکن است راهنمایی ام کنید.

  • با سلام
   والد گرامی برای پاسخ کامل نیاز به اطلاعات بیشتری می باشد.پاسخ کلی داده شده است.برای دریافت پاسخ بهتر و همه جانبه با خطوط مشاوره کودک فردا در تماس باشید.
   کودک شما در سن لجبازی می باشد پس مقداری از رفتار او مربوط به دوره ی سنی اش می باشد. بهتر است برای کودک خود ساعت خوابی در نظر بگیرید بین ساعت ۹ تا ۹/۳۰ شب . و هرشب در همان ساعت کودک را به رختخواب ببرید و برای زمان کوتاهی برای کودک قصه بخوانید پس از گذاشتن چند اسباب بازی در تختش او را ترک کنید. و به رفتارهایی که اشاره کردید به هیچ عنوان توجهی نکنید.بعد از چند شب بدقلقی کودک شما یاد می گیرد قشقرق به پا کردن باعث جلب توجه (منفی و مثبت) شما نخواهد شد پس یاد می گیرد بخوابد. در مورد جیغ کشیدن کودکتان نیز بهترین روش حواسپرتی و بی توجهی است حتی بعد از یک ساعت جیغ زدن او باز هم توجهی نکنید(دعوای کردن کودک نوعی توجه منفی تلقی می شود).شماره تلفن تهران: ۹۰۹۲۳۰۱۶۹۳ شهرستانها: ۹۰۹۹۰۷۰۳۱۶

 • با سلام
  پسرم ۲۱ ماهش هست و چند شب که موقع خواب همش میگه که چراغ روشن باشه و حتی وقتی چراغ پذیرایی را هم خاموش میکنیم دوباره میاد روشن میکنه و بعد میره تو رختخواب
  دیشب که دیدم چشماش بسته شد چراغ خاموش کردم که حوابش زودتر سنگین بشه ولی چشماشو باز کرد و گفت روشن
  لطفا کمکم کنید

  • با سلام
   بچه ها در این سن و سال کمی لجباز و کنترل گر می شوند که تا حدودی طبیعی است. اما باید دید علت این رفتار از کجا سرچشمه می گیرد ولی به صورت کلی از طریق یک بازی و حواسپرتی مثل چراغ خواب فانتزی که برای استفاده اش مستلزم خاموش بودن بقیه ی چراغ ها است می توانید تا حدودی حواسش را منحرف کنید.

 • ممنونم از مطلب مفیدتون در مورد خواب کودکان من دختر دو ساله ای دارم که با خواب شب اون خیلی مشکل دارم و باعث اختلال در زندگیمون شده بود راهکارهای شما باعث شد در منظم کردن خوابش خیلی تلاش کنم و نتیجه گرفتم سپاسگذارم

پاسخی دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


5 × = ده

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>