بچه هایی که دیر به حرف می افتند

برای کودکان، رشد و تکامل توانایی های گفتاری، تأثیر عمیقی بر سایر جنبه های رشد و تکامل دارد؛ مثلاً کودکی که توانایی های تکلمی اش بهتر است، در زمینه ارتباط با همسالان و پیشرفت تحصیلی معمولاً موفق تر است. اما این توانایی، چگونه توسعه می یابد و کی باید برای درمان اختلالات آن اقدام کرد؟
در زمان تولد کودک از طریق گریه صدا ایجاد می کند. سپس کودک از طریق قان و قون کردن که به خصوص نسبت به مادر انجام می شود و غیر از گریه صداهای دیگر درمی آورد و گریه کودک اختصاصی تر می شود. مثلاً برای گرسنگی صدای گریه متفاوتی دارد و مادران هوشیار می توانند بین گریه های مختلف کودک افتراق یکی شوند. کودک در ۶ تا ۱۱ ماهگی به مرحله زبانی وارد می شود، به طور انتخابی و ارادی به صداها گوش می دهد و اسم خودش را، داغ، جیز و نه را تشخیص می دهد. در ۱۲ تا ۱۸ ماهگی شروع به گفتن اولین کلمات می کند. سن متوسط گفتن اولین کلمه ۱۱ ماهگی است. در حالی که تا یک و نیم سالگی، کودک حدود ۱۸ کلمه را می تواند بیان کند، در همین زمان حدود ۱۵۰ کلمه را می فهمد. در ۲ سالگی بیش از ۲۰۰ لغت بلد است و در سه سالگی بیش از ۸۰۰ لغت را می تواند بگوید. ولی همیشه تعداد کلماتی که کودک درک می کند، بیشتر از کلماتی است که می تواند ادا کند. با نزدیک شدن به ۲ سالگی ضمایر را می فهمد (من، مال من،…) شروع به درک جملات پیچیده تر می کند و از عبارات دو کلمه ای استفاده می کند. کودک در ۳ سالگی ۳۵۰۰ لغت را می داند و در ۴ سالگی بیش از ۵۰۰۰ لغت.

دختران زودتر به حرف نمی افتند

این بارو صحیحی نیست که دختران زودتر از پسران به حرف می افتند ولی یک سری از اختلالات زبانی وگفتاری در پسران بیشتر از دختران است. مثل اختلال در تلفظ، لکنت زبان، مشکلات زبانی خاص و بیماری هایی که در زبان و تکلم مشکل ایجاد می کند و این موضوع ممکن است باعث شود ما مشکلات زبانی و تکلمی را در پسران بیشتر ببینیم.

نقش ژنتیک در تکلم کودکان

ژنتیک و توراث در ایجاد یک سری مشکلات گفتاری نقش دارد؛ مثل لکنت زبان یا اختلال بیان. مسلماً کودکانی که اختلال بیان دارند، دیرتر از سایر بچه ها شروع به حرف زدن می کنند. از نقش خانواده هم نباید غافل شد. شلوغی و عوامل محیطی و پرجمعیت بودن خانواده هم در به حرف افتادن کودک نقش مهمی دارد. کودکانی که مورد بدرفتاری و اذیت و آزار قرار می گیرند و یا مورد غفلت واقع می شوند، ممکن است مهارت های کلامی پایین تری نسبت به همسالان خود داشته باشند. تحقیقات نشان می دهند کودکانی که والدینشان در دوره خردسالی، زیاد با آنها صحب می کنند، بهره هوشی بیشتر دارند. همچنین دامنه لغات آنها نیز وسیع تر از کودکانی است که کمتر با اطرافیان خود صحبت می کرده اند. پس از زایمان، هنگامی که به کودک شیر می دهید، پوشک او را عوض می کنید و یا او را به حمام می برید، با او صحبت کنید. در پنج ماهگی، ممکن است متوجه شوید که او با اشتیاق به حرکت لب ها و دهان شما نگاه می کند. به صحبت کردن ادامه دهید.

کی باید رفت دکتر؟

کودکان که مشکل شنوایی داشته باشند، توانایی تولید صداهای ساده را نیز از حدود شش ماهگی رها می کنند. در صورتی که نوزاد شما هیچ صدایی از خودش در نمی آورد (یا حتی تلاشی هم برای تولید صدا نمی کند)، یا با شما ارتباط چشمی برقرار نمی کند یا اگر کودک شما تا پانزده ماهگی هیچ کلمه ای بر زبان نیارود، یا شما هنوز هم قادر نیستی که حتی یک کلمه از حرف های او را بفهمید، در این مورد با پزشک خود صحب کنید و اگر در سه سالگی، هنوز هم کودک شما حروف بی صدای انتهای کلمات را تلفط نمی کند (مثلاً به جای «خوب»، می گوید: «خو»)، یا به جای یک صدا یا هجا، از صداهای دیگر استفاده می کند (مثلاً به جای «مار» یا «موش» می گوید: «بار» یا «دوش»)، ممکن است به مشکل شنوایی با گفتاری مبتلا باشد.

شایع ترین مشکلات تکلمی کودکان

اختلال در تلفظ، شایع ترین مشکل ارتباطی است که در آن، تولید صداهای تکلمی با سطح رشدی و تکامل کوک متناسب نیست.، تلفط کودک شمرده و صحیح نیست و صحبت کودک قابل فهم نیست و به اصطلاح کودک عروسکی صحبت می کند. کودک ممکن است نوک زبانی صحبت کند یا بعضی از حروف و صداها را حذف کند (مثلاً به جای کلمه عروسک می گوید عوسک، یا به جای نادر می گوید نار، یا شیرینی را شیینی تلفظ کند) یا ممکن است حرفی را جایگزین حرف دیگر کند (مثلاً به جای گربه بگوید دربه). این بیماری معمولاً در ۴ سالگی شروع می شود، زمانی که انتظار می رود تکلم کودک قابل فهم باشد. در مورد بچه های زیر ۳ سال زمانی تشخیص این اختلال گذاشته می شود که تکلم حتی برای اعضای خانواه نیز غیر قابل فهم باشد. این بیماری در پسران شایع تر از دختران است. گروهی از کودکان هستند که درک خوبی از زبان دارند اما برای استفاده از آن در گفتگو، مکالمه و برقراری ارتباط مشکل دارند. این کودکان معمولاً دیر شروع به صحبت می کنند. تا ۲ سالگی اولین کلمات خود را نمی گویند و زمانی هم که شروع به صحبت می کنند، کملات جدید را به آهستگی و کندی وارد ذخایر لغات خود می کنند. این کودکان خطاهای زیادی در دستور زبان و گرامر دارند مثل نقص در به کار بردن افعال و ضمایر، حذف ضمیر، حذف فعل کمکی و… ممکن است جمله ای که کودک به کار می گیرد از نظر قواعد دستوری به هم ریخته و بی نظم باشد (مثلاً به جای آنکه بگوید: بابا ماشین دارد، می گوید: ماشین بابا دارد) ممکن است هنگام یافتن کلمه مناسب، کلمه ناصحیحی را انتخاب کند که ارتباطی با آن کلمه دارد (مثلاً به جای صندلی بگوید میز) یا عملکرد آن را توصیف کند (به جای صندلی بگوید چیزی که روی آن می نشینیم). این کودکان از کلمات کلی و مبهم (مثل: چیز، چیزه) زیاد استفاده می کنند یا ممکن است کلمه خودساخته خود را به کار گیرند.

منبع:روزنامه سلامت – ش ۲۲۹ /س

۲۳۱ comments

 • با سلام
  پسر سه ساله دارم که صحبت نمیکنه
  همه را با با یا ماما صدا میکنه به باباش میگه ماما
  به اب میگه آ
  حر فاش نا مفهومه

 • چیزی که فراموش کردم بگم اینه که تو ۱۸ماهگی تشنج داشته بعد از واکسنش.که البته نوار مغزی نشون داد که خداروشکر آسیبی به مغزش نزده.از نظر رشد جسمی ش هم هیچ مشکلی نداشته یعنی از نظر راه افتادن و‌..‌.حافظه فوق العاده ف

 • سلام.پسر من۱۰روز دیگه ۳سالش میشه شهریور ۹۳بدنیا اومد.هنوز صحبت نمیکنه.۵ماه گفتار درمانی بردمش ولی بی فایده بود.دستوراتو تا حد زیادی متوجه میشه خیلی شیطون نیست ولی خیلی لجبازه.جز اه و اوه کردن چنتا کلمه میگه.ماما و بابا رو وقتی تحت فشار قرار بگیره میگه مثلا ی چیزی رو بخواد و بهش ندیم تندو پشت سرهم کلمه ماما یا بابا رو تکرار میکنه.وقتی خوابش بیاد میگه” لالا”غذا و آب بخواد میگه “نم نم”بجز اینا صدای چنتا حیوونو بپرسی میگه مثلا بگی ببعی چی میگه یا پیشی چی میگه…همین🙁خیلی نگرانشم.توروخدا کمکم کنید😢کاری نمونده که نکرده باشم😭

  • در پاسخ به مریم

   با سلام نیاز است که کودک هرچه سریعتر بررسی دقیق تری شود تا غیر از گفتار سایر رفتارهای کودک نیز مورد سنجش قرار گیرد تا علت تاخیر گفتاری مشخص شود…

 • یه جفت دو قلوی پسر دارم خیلی کم حرف میزنند دوقلوی ناهمسان هستند دایره کلماتشون بسیار محدوده ۵ سالشونه و بسیار شلوغ هستند و دائم دعوا میکنند بسیار خرابکارند دیگه خیلی نگرانم انگیزه ای برای زندگی برام نمونده چون قبلا داداشم هم حرف نمیزد و خانمم هم دو تا داداش معلویت ذهنی داشتند بسیار نگرانم چیکار کنم به کجا مراجعه کنم وضعیت مالیمون هم که افتضاحه
  ایا ارگانی مسئولیت حمایت از این بچه ها رو داره

  • در پاسخ به ال
   با سلام
   کودکان شما هرچه سریعتر نیاز به بررسی دارند. از انجمن حمایت از حقوق کودکان و نیز مراکز بهزیستی می توانید کمک دریافت کنید. موفق باشید.

 • سلام خسته نباشید جناب دوکتور!
  بنده از افغانستان به تماس هستم، قرار که به شما معلوم است که افغانستان بسیار به حالت بد بی امنی قرار دارد، وجود متخصصان بسیار کم دیده میشه، لهذا خواستم که مشکل داشتم از شما منحیث هم زبان و هم دین سوال کنم.
  پسرم فردوس نام دارد چهار سال عمر دارد، و اصلآ حرف نمیزند، دیگر ازنگاهی جسمی سالم است گوش هایش میشنود اما بسیار کم متوجه میشود. من نفهمیدم که مشکلش چیست. آیا این کودک در آینده ها حرف خواهد زد یا نه؟

  • در پاسخ به Islamuddin Adil
   با سلام
   با توجه به سن کودک تاخیر کلامی مشخصی وجود دارد که شاید نشاندهنده اختلال رشدی در کودک باشد و هر چه سریعتر باید تشخیص درست و درمانهای لازم صورت گیرد تا در این سنین طلایی رشد تحریکات به مغز بالا رود و به روند گفتاری کودک کمک شود…

 • سلام خسته نباشین من مادر دو قلو هستم سه سال و نیم دارن کلمات زیاد استفاده میکنن ولی جمله نمیگن خیلی باهاشون جمله کار میکنم ولی از بین جملات من فقط دو کلمه ازش در میارن و میگن بعضی از جملاتشون معنی و مفهمونی نداره خیلی شیطون و بازی گوش هستن هر جا هم میرم هی بهم میگن بجه هات جرا حرف نمیزنن

 • سلام ،پسر دوساله دارم که سی کلمه یا نهایت سی و دوکلمه بلده بگه ،اما دوکلمه ای بلد نیست . لجبازه ، ولی هر چی بگم میفهمه ، مثلا لباست رو بده بابا برات بپوشه، میره لباسشو میده باباش ،یا حوله بیار ،بریم ببیرون ، بریم حمام ،مسواک بزن ،همه اینا که میگم انجام میده ،مهد هم کم و بیش میبرمش ، باهاشم خیلی حرف میزنم ، اما بلذ نیست بگه بیا ، بده و چیزای دیگه ، ناگفته نماند ما خارج از شهر بومی خودمون زنذگی میکنیم ،توز غربتیم ، بعضی وقتها دوستام میان خونمون ،بچه هاشون با پسرم بازی میکنن ،ولی ارتباط زیاد نداریم با کسی ، در حد همین دوستامون که اونم همیشگی نیست ، غذاهای سفت هم علاقه نداره مگر با ماست نرم کنم ،میوه اصلا دوست نداره ، بنظرتون مشکلی داره ؟

 • سلام
  دختر ٢ ساله اى دارم که حرف نمیزنه و دستورات و حرفهاى من را متوجه نمیشود ، خیلى نگرانم لطفا راهنمایى کنید تشکر

  • در پاسخ به سارا
   با سلام
   بیشتر از حرف نزدن ، اینکه فهم پایینی دارد جای بررسی است و چون کودک در دوران طلایی رشد قرار دارد هرچه سریعتر مشاوره ای دقیق داشته باشید تا تشخیص و درمان های لازمه صورت پذیرد…

 • با سلام.
  پسری ۲٫۵ ساله دارم که حدودا ده کلمه بیان میکنه . دستورات رو اجرا میکنه .مشکل شنوایی نداره. خیلی نگران هستم.لطفا راهنمایی کنین .

 • سلام خواهرزاده ی من ۴ سال و ۶ ماهش هست و در حد کلمه صحبت می کنه و جمله اصلا نمیگه و اگر چیزی بخواد که بلد نباشه با اشاره می گه ولی اگه بهش بگیم کنترل رو بیار سریع میاره یا قاشق بیار میاره یا هر چیز دیگه ای رو بگیم متوجه میشه فقط نمیتونه بگه یا اگه باهاش هر کلمه ای رو تمرین کنیم با خودمون میگه ولی اگه چند دقیقه ی دیگه ازش بپرسم یادش میره و نمیتونه بگه چیه.. دفتر نقاشی هم داره ولی فقط خط خطی میکشه و چیزی دیگه ای نمیکشه چند جا بردیمش دکتر گفتن مشکلی نیس فقط باهاش زیاد تمرین کنید ولی این آخری یه دکتر بهش گفت بشین پاشو دست بزن بپر بپر کن تمام این کارا رو کرد بعد بهش گفت نقاشی بکش شروع کرد خط خطی کردن دکتر گفت بدون هدف نقاشی میکشه عقب ماندگی ذهنی داره و خیلی نگرانمون کرد تو رو خدا شما کمک کنید آیا اینا علائم عقب ماندگی ذهنیه؟؟؟؟

  • در پاسخ به نسیم
   با سلام
   دوست عزیز نیاز به بررسی بیشتر و همه جانبه ای می باشد تا مشخص شود مشکل صرفا تاخیر گفتاری یا مشکلات رشدی دیگری می باشد…

 • سلام و عرض ادب خدمت متخصصین

  بنده پسری دارم که ۴ سال و یک ماهش است و فقط بابا و آب گفته میتواند و دیگر هیچ چیزی بلد نیست. به دکتور های زیادی مراجعه نمودم ولی همه میگن که باهاش صحبت کنید اما او هیچ به صحبت های ما گوش نمیکند. زود عصبی میشه . اندام های بدن اش همه سالم و سرحال است. لطفا مشوره ای برام بدهید که آیا توسط پزشکی علاج دارد یا خیر.

  • در پاسخ به محمد نسیم
   با سلام
   نیاز است کودک شما حتما توسط یک روانپزشک کودک بررسی کامل شود تا علت مشکل مشخص و اقدامات درمانی لازم هر چه زودتر انجام پذیرد. پنج سال اول زندگی کودک بسیار مهم است بنابراین هر چه زودتر پیگیری های لازم را صورت دهید…

 • سلام خسته نباشید.بچه من دوسال و دوماهشه.حرف هایی ک میزنه آب,بابا,,توپ,گاو,شیر,به ساعت میگه عت,اعدادم یکی دوبار دیدم واسه خودش مگه تا ده رو.
  خیلی نگرانم وقتی صداش میکنیم اصلا برنمیگرده سمتمون.دکتر گفت ببرینش مهد ولیبا بچه ها هم نموند بیشتر با خودش بازی میکنه.چیکار باید بکنم؟

 • سلام بچه من ۳ ماهش از بدو تولد احساس میکنم زبانش یکم بزرگ است ایا ممکن است مشکلی در تکلم و گفتار بچه ام پیش بیاید از نظر شنوایی مشکلی ندارد.

 • سلام، بردار زاده دختر دارم که ۳ سالشه و خیلی کم حرف میزنه اگه یه کلمه ای رو بگی باهات تکرار میکنه اما خودش نمیگه، و همش با اشاره حرف میزنه زن داداشم خیلی نگرانه کمک کنید،در ضمن به شیر حساسیت داره(گالاکتزمومی داره)

 • سلام
  دختر من دوسال و سه ماهه است
  نام خوراکی ها و اطرافیان و اعضای بدن را میداند و هرچه بگوییم تکرار میکند اما خودش خیلی استفاده از واژه ها نمیکند
  درضمن در یکسالگی تشنج کرده و تحت درمان با فنوباربیتال است
  آیا ممکن است مشکل یادگیری یا توجه داشته باشد؟

 • سلام
  برادرزاده ای دارم دو و نیم ساله پسر، از مادری تایلندی که هنوز حرف نمیزند
  برای تفهیم خواسته هاش اشاره میکنه و جیغ میزنه و نهایش میگه ” د ”
  و خوب طبیعتاً چون گاهی اوقات متوجه منظورش نمیشیم ناراحت و عصبانی میشه و گاهی به گریه و نق زدن میفته
  چکارباید بکنیم

 • با سلام
  برادرزاده من ۳سال و ۳ماهشه ولی اصلا حرف نمیزنه،چندی پیش چند کلمه ای حرف میزد ولی اخیرا اون دو سه کلمه رو هم نمیگه،من بیشتر از پدرومادرش نگران این جریانم،این از کجا نشات میگیره و راه درمانش چیه؟باتشکر

 • باعرض سلام وادب و تشکر از راهنمائی ها مفیدتون
  مادو تادوقلوی نازنین دختر۱ساله داریم،که اگه اشتباه نکنم واکسن۶ماهگی یکی از اونهابدتزریق شد جای واکسن توده شد که تحت جراحی قرارگرفت،بعد ازجراحی که بستری بود چون کودک گریه میکردو ناآروم بود یک پرستار از خدا بیخبر موقع گریه کودک چنان داد زد سر بچه که همون آن بچه ساکت شد ودیگه از اون وقت تا الان کلمات دست و پا شکسته ای که تا اون قبل از جراحی بیا میکرد رو الان نمیگه،در حالیکه قل دیگرش تا حدودی حرف میزنه،ناگفته نماندمفاهیم همه چیز را متوجه میشود،نظرشما در موردحرف نزدنش چیست؟باتشکر

  • در پاسخ به مرال
   با سلام
   گاهی اوقات تنش در زندگی کودکان باعث توقف موقت و گذرای آنها در یادگیری می شود ،با توجه به اینکه کودک شما مفهوم صحبت ها را درک می کند و هنوز کم سن است جای نگرانی نیست،سعی کنید زندگی آرام و به دور از تنش داشته باشد و وقت بیشتری برای بازی و صحبت و شعر خواندن برای او داشته باشید.

 • سلام دختر ٢٣ ماهه ای دارم که تعداد کلماتی که میگه حدود ۵٠-۶٠ کلمه است حتی کلمات سخت مثل انگری بردز رو کامل میگه ولی بعضی کلمات رو فقط اولشو میگه مثلاً به علی میگه اَ یا به چراغ میگه چِ در ضمن کلمات جدید هم به دایره لغاتش اضافه میشه میخواستم بدونم مشکلی داره که بعضی کلمات رو کامل نمیگه؟ لازمه به دکتر مراجعه کنم؟

  • در پاسخ به غزال
   با سلام
   خیر مشکلی نیست،فعلا سن دخترتان کم است باید صبور باشید،سعی کنید از قصه و شعر خواندن و صحبت کردن بیشتر با کودکتان استفاده کنید.

 • سلام دخترم ۶ساله هست جمله بنی خوبی نداره شعرنمیخونه جمله های کوتاه [باباسلا خسته نباشی]رومیگه ولی جملات بلندتررونمیتونه بگه هزینه گفتاردرمانی هم خیلی زیاده چکارکنم اگه نبرمش گفتاردرمانی مشکل ایجادمیشه

  • در پاسخ به بانشی
   با سلام
   والد عزیز در موردکودک شما نیاز به اطلاعات بیشتری می باشد. در صورت نیاز به گفتار درمانگر با هزینه کمتر به درمانگاههای دولتی مراجعه کنید.

 • باسلام و خسته نباشید ببخشید من پسر ۳ سال و ۱ماهه دارم که حرف نمیزند و کاراهایش را باجیغ یا اشاره میرساند به جز صدای حیوانات شاید ۱۰ تا کلمه هم بلد نباشید همونایی که بلده هم اصلا استفاده نمبکنه ولی جدیدن بلند بلند میگه مامان مامان اگه توجه کنم بگم جانم دبگر تکرار نمیکند اگر محل ندهم فقط تکرار میکند مامان همه چیز هم کاملا متوجه میشود و انجام میدهد مشکل شنوایی ندارد نمیدانم چکار کنم برای حرف زدنش حتی دکتر گفتار درمان هم گفتن تا ۳ سالو ۶ ماهگی فرصت داره ولی پسر اصلا حرف نمیزند

 • سلام من دختر سه سال و ۸ ماه دارم که در یک سالگی بسیار خوب حرف میزند وباعث شگفتی وتحسین اطرافیان میشد واین روند تا دو سالو نیم شدنش ادامه داشت ولی از این زمان به بعد کمی دچار لکنت شد درابتداخیلی کم بود این لکنتش و فقط یکبار درجملهاش مکث میکرد وللی الان که داره به چهار سالگی نزدیک میشه مکث بین جملاتش بیشتر شده مثلا میخواد بگه کفشمو گذاشتم تو جاکفشی میگه. ،کفشمو ِاه اِه اِه اِه گذاشتم گذاشتم گذاشتم تو جاکفشی ، وکلا ما تو ارثمون خجالتی هستیم واسترسی ولی لکنت زبانی تا حالا نداشتیم ای مسیله خیلی نگرانم کرده اطرافیانم میگن خودش خوب میشه ممنون میشم راهنمایی کنید

  • در پاسخ به شیما
   با سلام
   در این زمینه حتما با یک متخصص گفتار درمانی مشورت کنید. چرا که بهترین زمان درمان لکنت زبان کودکان زیر سن هفت سال می باشد.

 • با سلام – پسر ۲۱ روزه دارم – هنگام گریه کردن فرکانس صدای اون در هر شرایط یکسانه !! حتی موقع ختنه هم انگار که گرسنه باشه تن یا فرکانس صداش فرقی نمی کرد !! لطفا راهنمایی فرمایید .

  • در پاسخ به مائده
   با سلام
   فرزند شما هنوز بسیار کوچک است در صورت نداشتن مشکل در زمینه شنوایی و … ، کمی صبور باشید با افزایش سن این تغییر اتفاق خواهد افتاد.

 • با سلام
  پسر خواهرم۳٫۵ساله هست متاسفانه ۱۰تا۱۵کلمه بلده،وتعداد محدودی از کلمات رو خیلی ناقص تلفظ میکنه حرف س رو هم تلفظ نمیکنه، اصلا نمی تونه جمله سازی کنه حتی جملات دو کلمه ای،در رابطه بر قرار کردن با دیگران وقتی که یکمی بااونها صمیمی شداونهارو کتک میزنه، ولی درک از محیط داره و به تمام چیزهایی که از او میخواهیم یا می پرسیم جواب متناسب میده و بقیه ویژگی هایی که از بچه های اوتیسم خوندم رو نداره، با این دو مورد میتونه اوتیسمی باشه؟

 • با سلام پسر دوم من ۱۸ ماه داره و هنوز چند کلمه ساده میگه،مثل ماما بابا سس دد مجی،ولی مثلا ماما رو هم خیلی کم میگه و به منظور مامان گفتن نمی گه و هر چه میگذرد کمتر میگه مثلا میگه م به مامان و ب به بابا و هر با او کلمات رو تکرار میکنم به تکرار کردن توجه نمی کنه.با تشکر از راهنمایی شما

  • در پاسخ به امیر طاها
   با سلام
   در مورد فرزند شما نیاز به اطلاعات بیشتری می باشد،ولی به صورت کلی اگر فرزندتان دستورات ساده شما را متوجه شده و اجرا می کند و سعی در برقراری ارتباط با شما و دنیای اطراف خود دارد جای نگرانی نیست، سعی کنید با فرزندتان در طول روز از طریق بازی ارتباط زیادی برقرارکنید و با او صحبت کنید، در صورت عدم پیشرفت در تکلم با افزایش سن کودکتان بهتر است توسط یک روانپزشک کودک بررسی شود.

 • با تشکر از وقتی که برای راهنمایی والدین نگران میگذارید.دختر من ۳ سال و دو ماهست.از ابتدا تاخیری بوده و با کاردرمانی در ۲ سال و نیمگی راه افتاد.به گفته کارشناس کاردرمانی موتور دیلی بود.از ابتدا تحت اموزش مربی ذهنی بوده.یادگیری و تقلیدش خوب است.الان گفتارش فقط در حد کلمه است و دامنه لغاتش رو به افزایش است ولی به کندی.به تازگی بعضی کلمات رو بصورت کاربردی بیان میکند ولی با تعداد محدودی از حروف.بیشتر با ب م ت د ن ا.گفتار درمانش فقط با تکرار با او صحبت میکند.به نظر شما وضعیتش بهتر میشود و آیا احتیاج به ماساژهای داخل دهانی هم دارد؟

 • پسرم ۱۲ هفته داره تابحال شش بار ماما و مامان گفته و زمانی که دو ماهه بود دو بار ماما گفت آیا این طبیعی هست؟ (از کلمه ماما زمانی که شیر میخواد و یا خوابش میاد
  استفاده کرده)

  • در پاسخ به صبا
   با سلام
   کودکان در این سن در زمانهای مختلف مانند خوشحالی و گرسنگی و …اصواتی را از خود در می آورند،که جای نگرانی ندارد و کاملا طبیعی می باشد.

 • سا سلام
  دختر ۳۰ ماه ای دارم که شعرها رو که از تلویزیون میبینه یا اهنگ ها رو حفظ میکنه
  موقع خوندنشونم به هم چسبیده کلمه ها رو ادا می کنه
  اما از اطرافیانش هم شناخت داره مثل اسم عمو دایی … اما هر وقت که دلش بخواد استفاده میکنه
  اما واسه چیزایی که می خواد خیلی کم حرف می زنه
  جواب سوالا رو سعی نمی کنه با بله یا نه بگه
  اکثرا با جند تا کلمه که زیاد استفاده می کنه میگه همیشه
  دایره کلماتش شاید ۵۰ تا باشه
  اما خوب شعر را رو می خونه
  یا اگه کتاب داستانیو واسش خونده باشم بعد چند بار ورق می زنه خودش شعراش از حفظ میخونه(اما خوب این لغات و نمیتونم جزو دایزه لغاتش بزارم)
  به مادرش هم وابستگی شدید داره
  ممنون می شم اگه راهنمایی کنین

  • در پاسخ به محمد
   با سلام
   معمولا در این سن دایره لغات کودک باید حدود صد و پنجاه تا دویست کلمه باشد،با توجه به اینکه کودک شما شعر می خواند به نظر می رسد دایره لغاتی فراتر از پنجاه کلمه داشته باشد!!پدر گرامی در صورتیکه تکلم کودکتان رو به پیشرفت است و در فهم صحبت های شما مشکلی ندارد فعلا جای نگرانی نیست ولی در حدود سه سالگی کودکتان در صورت ادامه کند بودن روند تکلم با یک متخصص گفتاردرمانی یا روانپزشک کودک مشورت کنید.

 • با سلام و خسته نباشید
  خواهر زاده ای دارم که ۱۸ماهه می باشد. از نظر شنوایی مشکلی نداردو دستورات را نیز به خوبی متوجه می شود اما بیشتر مواقع به علت بازیگوشی زیاد به دستورات یا گفتار اطرافیان توجه نمی کند و بسیار فعال است و حتی برای تغذیه مادرش او را با تلوزیون سرگرم کرده و به این شیوه به او غذای کمکی می دهد. با این که یک سال و نیم دارد کلمات معدودی مثل م م بابا دای چی دد را بکار می برد برخی کلمات را نیز گاهی بعد از چند بار تکرار توسط مادرش یکبار گفته و بعد فراموش کرده و دیگر تکرار نمی کندو گاهی برای بیان خواسته اش کلمات نامفهومی ادا می کند که هیچکدام متوجه نمی شویم.اطرافیان می گویند که او باید در این سن کلمات زیادی را بیان کند.ما در روستا زندگی می کنیم و دسترسی به پزشک متخصص نداریم . لطفا راهنمایی کنید که باید چکار کرد و آیا واقعا باید نگران باشیم یا به مرور تکلم اش بهبود می یابد پیشاپیش از شما تشکر می کنم و امیدوارم سال خوبی داشته باشید.

  • در پاسخ به خاله علی
   با سلام
   روند صحبت کردن در کودکان به عوامل متعددی وابسته می باشد برای مثال وراثت، یا میزان صحبت کردن اطرافیان با کودک و … . در صورتی که کودکتان از نظر درک گفتاری دچار مشکل نمی باشد و تکلمش رو به پیشرفت است فعلا به دلیل کم سن بودنش جای نگرانی نمی باشد.ولی مطلوب است که حداقل با یک پزشک متخصص کودکان نیز مشورت کرده و ایشان کودک را در این زمینه بررسی کنند.

 • با سلام
  دختری ۳ ساله دارم .از لحاظ شنوایی و تیزبینی خیلی خوبه یعنی ریزترین صداهارو متوجه می شه ولی صحبت نمی کنه فقط درحد۵۰کلمه بلده واگه چیزی بخوادبیشتراشاره میکنه .

 • با سلام و تشکر بخاطر سایت خوبتون.من یه خواهرزاده دارم که یه پسر سه سالست.بعضی کلمات مثل بابا و مامان رو خوب میگه ولی بعضی دیگه رو یا اصلا نمیگه یا بیشتر با صداشون میگه!مثلا ماشین رو میگه هان!گربه رو میگه میو!اکثر مواقع هم خواسته هاشو با اشاره میگه.قبلا به من میگفت دایی ولی بعدا که میدید برادرزام میگفت عمو اونم میگه عمو!من که خودم احساس میکنم پیشرفت داره ولی خیلی پیشرفتش کمه!البته هوشش خیلی خوبه و به نظر میاد مشکل شنوایی هم نداشته باشه!ولی من احساس میکنم بعضی مواقع از اینکه نمیتونه خوب حرف بزنه بشدت ناراحت میشه!لطفا بگین نیاز هست به کفتاردرمانگر مراجعه کنیم یا نه؟!با توجه به اینکه ما روستا زندگی میکنیم و براحتی به متخصص دسترسی نداریم.با تشکر

  • در پاسخ به نجف
   با سلام
   در اطلاعات داده شده گفته نشده این کودک صحبت می کند یا فقط کلمه می گوید؟در صورتی که کودک شما صحبت می کند،(منظور گفتن جمله های ساده، توانایی نام بردن اسم و فامیل خود، وصحبت در مورد وقایع به صورت ساده) و فقط در مورد یک سری محدود کلمات این کار را می کند با تشویق کودک و توجه نشان دادن به او هنگامی که کلمات را درست به کار می برد و همچنین عدم تشویق و خندین و توجه نشان دادن اشتباه به کودک هنگامی که به جای کلمات از صدای آنها استفاده می کند معمولا کودک بهبود می یابد ولی در صورتی که کودک شما فقط کلمه می گوید و برخی از آنها را هم اصلا نمی گوید بهتر است کودک توسط یک متخصص روانپزشکی کودک بررسی شود و در صورت نیاز از گفتاردرمانگر کمک گرفته شود.

 • با عرض سلام و خسته نباشید من دو تا پسر دارم دو قلواند. تو شش سال اند. تو حرف زدن مشکل دارند مثلا فعل جملات را بیان نمیکنند به جا اینکه بگه مامان من آب میخوام میگه مامان آب بعد بیشتر کلمات را نمیتونند بیان کنند مثل ر را میگند ل به نظرتون چه کار کنم؟ممنون

 • با عرض سلام
  پسر یک ساله ای دارم که هنوز کلمه ی مفهومی به کار نبرده
  از دو ماهگی او او و غان غون میکرد در هفت ماهگی اولین کلمه یعنی بابا را گفت در خال حاضر کلمات زیادی میگه ولی غیر مفهومی
  بابا.نانا.دادا.دودو.عمه.بوبو.گاگا.دغن دغن.مم.ماما
  البته اته یا اه رو از ده ماهگی میگفت به معنی زدن و با دستش به هرچیزی دم دستش باشه میزنه و میگه اته.و قبلا غذا رو که میدید میگفت مم ولی چند وقته نمیگه.
  اسمشو خیلییی وقته میشناسه و خیلی از جمله های ساده رو متوجه میشه مثلا چیزی دستش باشه بگم بده میده.بگم بوس، بوس میکنه،سرفه میکنیم ادامونو در میاره، بگم بیا میادو…
  از نظر حرکتی هم خوبه یازده ماهگی چند قدم برمیداشت و الان کم کم راه میره
  نگران نکلمش هستم با توجه به اینکه تشنج نوزادی بی دلیل داشته که کنترل شده و الان در حال قطع دارو ها هستیم ممکنه تشنج یا داروی فنوباربیتال روی هوش بچه تاثیر گذاشته باشه؟
  پیشاپیش ممنونم از پاسختون

  • در پاسخ به مامان رادمهر
   با سلام
   با توجه به توضیحات شما کودکتان در دوازده ماهگی از نظر تکلم طبیعی به نظر می رسد. گاهی اوقات به دلیل تشنج و مصرف دارو، نگرانی ایجاد شده در شما باعث حساس شدنتان به این امر می شود. مادر عزیز همه ی داروها دارای عوراض جانبی می باشند ولی پزشکی که دارو را برای کودک شما تجویز کرده همه ی این جوانب را در نظر گرفته است و مطمئنن بهترین داروی موجود با کمترین عارضه را پیشنهاد کرده پس نگران نباشید.

 • سلام من یه پسر دو سالو و دو ماهه دارم اون اصلا حرف نمیزنه هرکسی که صداش کنه اصلا توجه نمیکنه اما زمانی که موزیک میزارم از داخل اتاق خواب میاد و نگاه میکنه و یه چیزآیی میتونه اما ما میلیون نمیشه نمیدونم چیکار کنم؟

  • در پاسخ به رویا
   با سلام
   بسیار خوب است فرزند شما توسط یک متخصص کودکان یا یک روانپزشک کودک بررسی شود.سعی کنید با کودکتان زیاد صحبت کنید،برایش شعر و قصه های کوتاه بخوانید.

 • باعرض سلام من بسرم دوسالشه ولی اصلا صحبت نمیکنه وتمام کارهاش ازروی اشاره است میگن باهاش کم حرف میزنی ولی من تمام تلاشم را میکنم خواهش میکنم راهنمایی کنید جیکار باید بکنم باتشکر .

  • در پاسخ به رها
   با سلام
   والد عزیز نیاز به اطلاعات بیشتری می باشیم چرا که صحبت نکردن کودکان به عوامل مختلفی وابسته است که نیاز به بررسی بیشتری دارد ، لطفا در صورت تمایل با مشاورین کودک فردا در تماس باشید.
   شماره تلفن تهران:۹۰۹۲۳۰۱۶۹۳
   شماره تلفن شهرستانها:۹۰۹۹۰۷۰۳۱۶

 • با سلام
  پسر من ۱۸ ماهشه. هنوز کلمه کاملی نمیگه و فقط نی نی، آبی،بده رو کاملا میگه . ولی هر چیزی که میگیم کاملا متوجه میشه و هر کاری رو میخوایم انجام میده. کلماتی مثل دو تا و اسبی رو هم نصفه و نیمه میگه. باید نگران باشیم؟ ممنون از راهنماییتون

  • در پاسخ به مهرسام
   با سلام
   اگر کودک شما در یادگیری کلمات پیشرفت دارد در در موارد دیگر رشدی و روانی(نیاز به بررسی دارد) طبیعی است، جای نگرانی ندارد. سعی کنید با کودک بیشتر صحبت کنید،برایش شعر و آواز وداستانهای کوتاه بیشتری بخوانید. برای مشاوره دقیق تر و بررسی با خطوط مشاوره تلفنی کودک فردا در تماس باشید.
   تلفن تهران:۰۹۲۳۰۱۶۹۳
   شهرستانها:۹۰۹۹۰۷۰۳۱۶

 • باسلام. پسر ۲٫۵ساله دارم. تا کنون خیلی به ندرت کلمات مامان اره و نه را بیان کرده و اصلا به صورت ارادی علاقه ای به حرف زدن ندارد. فقط با ادای اصوات از ته حلق مثل قوقو اوقو و اشاره منظورش را بیان میکند. اما اگر برایش بنویسم کلمه ای را و بگویم فلان چیز را نوشتم حالا تو بگو میگوید اما باز هم کلمه را واضح نمیگوید. از نظر شنوایی و یادگیری مشکلی ندارد. حتی براس سنجش اوتیسم هم بردیم و مشکلی نداشت.از نظر وراثت مستعد دیر حرف زدن هست اما حتی کلمه ای را ارادی بیان نمیکند که نگرانی ام برطرف شود. تازگیها به دلیل عدم تکلم کمی پرخاشگر هم شده

 • با سلام .دخترم ۳ سال و هفت ماه دارد .صحبت نمی کند فقط بابا و مامان میگه.بعضی مواقع دد ولی به خوبی تمام اشیاءواقوام واندام خویش را می شناسد و حافظه خیلی خوبی دارد و شنوایی هم مشکلی ندارد صداها با زیر وبم بلند وکوتاه را می شنود.روانپزشک تشخیص اوتیسم خفیف داده ولی گفتاردرمانگر و روانشناس می گویند اوتیسم نیست تاخیر در گفتار می باشد و مشکلش حل می شود نظر شما چیست؟ با تشکر

  • در پاسخ به مامان غزل
   با سلام
   مادر گرامی اوتیسم یک طیف بیماری می باشد که ممکن است فقط یک نشانه داشته باشد, به همین دلیل بسیار مطلوب است یک متخصص روانپزشکی کودک که در این زمینه تجربه کافی دارد دوباره کودک شما را بررسی کند و در صورت تشخیص روند درمان پیگیری شود.

 • با سلام و خسته نباشید.
  من پسری ۲۸ ماهه دارم که بخوبی صحبت می کنه اما مشکل در اینجاست که دو ضمیر من و تو و افعال مربوطه را جابجا می گه مثلا به جای اینکه بگه تو بیای اینجا می گه من بیام اینجا یا برعکس مثلا بجای من شیر می خواهم می گه شیر می خوای! البته وقتی بهش می گم نه دوباره بگو جمله را تصحیح می کنه و می گه شیر می خوام . مابقی ضمایر و افعال را درست بیان می کنه فقط مشکل من و تو هست. البته قابل ذکر هست که ما خارج از کشوریم و همیشه تنها هستیم و من فقط گوینده و او شنونده بوده. خیلی خیلی نگران هستم، خواهش می کنم راهنمایی بفرمایید.
  از شما پیشاپیش سپاسگزارم.

  • در پاسخ به آزاده
   با سلام

   نیاز به بررسی بیشتری می باشد. ولی به صورت کلی اگر کودک در مسائل رشدی دیگر مشکلی نداشته باشد ، صحبت کردن صحیح او به مرور ایجاد خواهد شد فقط باید در محیط زیاد بشنود و با او گفتگو شود…

 • دختری دوساله دارم که صحبت نمی کند ،دکتر بردم شربت پیراستام دادن ،آیا این شربت ضررندارد؟ دوبار در روز ۲سیسی مصرف میکند،آیا برای به صحبت امدن خوب است ،باتشکر

 • با سلام و خسته نباشید.
  کودک ۴ و نیم ساله دارم که حروف ک و گ را نمی تواند تلفظ کند و به ترتیب ت و د تلفظ می کند. مثلا به جای کوکو می گوید توتو و به جای گفتم می گوید دفتم.
  ممنون اگه راهنمایی فرمایید.

  • در پاسخ به صدیقه
   با سلام
   مشکل گفتاری کودک شما با چندین جلسه گفتار درمانی بهبود می یابد.برای این منظور از یک گفتار درمانگر کمک بگیرید و نگران نباشید.

 • باسلام و تشکر از سایت خوبتون.من یه پسر ۲۱ماهه دارم فوق العاده بازیگوش و فعال. متاسفانه الارقم هوش بالا اصلا حرف نمیزنه فقط کلمه مامان و چی رو بلده . توضیحی که لازمه بدم اینه که من و پدرش به دو زبان مختلف با فرزندمون حرف میزنیم( عربی. و فارسی) از لحاظ شنوایی مشکلی نداره.خواهشمندم بهم کمک کنید . آیا دو زبانه بودن علت حرف نزدن فرزند منه؟ چه توصیه واسه بهبود وضعیت فرزندم دارید؟

  • در پاسخ به الا
   با سلام
   دو زبانه بودن می تواند طول مدت به حرف افتادن را بیشتر کند که این یک ایراد نیست . مادامی که کودک از لحاظ اندام های گفتاری و شنیداری مشکلی نداشته باشد و احتمال اختلالات رشدی خاصی در میان نباشد ، به حرف خواهد افتاد. محیط او را غنی از حرف زدن و توضیح دادن کنید، کتاب های تصویری بزرگ برایش تهیه کنید و زیاد با او بازی کنید…

 • با سلام
  پسر من پنج سالشه،هنوز درست صحبت نمیکنه،سه ساله گفتار درمانی میبرمش،اما تا حالا نتیجه ای ندیدم،همه کلماتو با د میگه ،جمله سازی در حد سه کلمه داره،گفتار درمان میگه بچه زبونشو اصلا حرکت نمیده تا یه سری صداهارو بتونه تولید کنه،خیلی هم لجبازه،من واقعا نمیدونم باید چکار کنم تا بهش کمک بشه،لطفا منو راهنمایی کنید

  • در پاسخ به انیتا
   با سلام
   نیاز به بررسی بیشتری می باشد . در صورت لزوم مراجعه به روانپزشک برای بررسی کلی و سپس انجام تکنیک های رفتاری با روانشناس….با ما در تماس باشید

 • با عرض سلام و خسته نباشید
  دختری نه ماهه دارم که خیلی کم می خندد اگه هم بخندد خندهاش بدون صداست. در دو ماهگی صدایی شبیه (او …او) از خودش در می آورد ولی الان که نه ماه دارد دیگه اون صدا را هم نداره ولی بعضی وقتاواسه اینکه حرف بزند خیلی زور می زند اما فقط صدای خیلی آروم هم هم میدهبنظرتون چکار باید کرد خیلی ناراحتم که کودکم اینجوریه راهنمایی ام کنید لطفا
  ضمنا مشکل شنوایی نداره اما گردن کم میگیره و یکم هم فرم سرش نامیزون هست.

  • در پاسخ به عبدالهی
   با سلام
   والد عزیز نیاز به اطلاعات بیشتری در مورد کودک شما می باشد. ولی به صورت کلی کودکان در این سن معمولا صدا هایی شبیه به فریاد و با رشته های طولانی از هجاها، صداهای آهنگین در می آورند مثل داددادداد. و معنی “نه ” و “بای بای ” را می فهمند. که البته آهنگ پیشرفت کودکان در تکلم متفاوت است. بسیار مطلوب است با یک متخصص اطفال مشورت ی داشته باشید.

  • در پاسخ به مامان کیان
   با سلام
   با توجه به حجم زیاد سوالات ، پاسخ دادن به آنها توسط مشاورین ممکن است به طول انجامد. اما به نوبت به سوالات پاسخ داده خواهد شد.

 • لغات هم میگه تا حدودی ولی مثلا باید ازش بپرسم خودکار حرف نمیزنه مثلا بهش میگم کیان ارمیا امروز بود میگه بله یا مثلا شیر خوردی بله
  خودش به طور خودکار حرف نمیزنه و فقط دوست داره بازی کنه اصلا دل نمیده به چیزی که باهاش کار کنم

 • با سلام
  پسرم ۲ سال و ۴ ماهشه زیاد صحبت نمیکنه از لحاظ شنیداری هم چک شد مشکلی نداشت همه کارهاش هم مطابق سنش بود دد ببه اینا را به موقع گفت اسم پدر و مادر رو هم میگه تمام دستور ها رو انجام میده با مشاور صحبت کردم گفت بزارش مهد با بچه ها باشه یه روز رفت اسم بچه ها و مربی رو میگه ولی بعضی چیزا رو واضح نمیگه مثلا اب بخواد میگه اب بیا یا جمله نمیکه میگه بابا بیا درهمین حد نگرانم از دیر حرف زدنش هستم یعنی میشه جمله کامل بگه

  • در پاسخ به مامان کیان
   با سلام
   سرعت رشد گفتار در کودکان متفاوت است و مادامی که کودک از نظر شنوایی و اندام های گفتاری سالم باشد و احتمال اختلالات رشدی خاص نباشد جای نگرانی نیست و با غنی کردن محیط کودک و گفتگو با او و استفاده از کتاب ها و قصه ها کودک را حمایت بیشتری کرد.با خطوط ما در تماس باشید…

 • با سلام
  من کودک چهار ماهه ای دارم که تا الآن حرفی مثل ” بو ” رو دائم تکرار میکرد و خیلی مواقع به صورت تکرار آواها و با بالا و پایین رفتن آهنگ صداش باهامون حرف میزد. اما یک هفته پیش با سر به زمین افتاد و فقط پیشانیش باد کرده بود و لبش زخم شده بود و دکتر گفت خدا رو شکر مسأله ای پیش نیامده ولی دیگه اصلاً “بو” نمیگه و آواها رو هم نمیگه فقط جیغ میکشه و در تلاش برای حرف زدن قرمز میشه و گریه میافته، به نظرتون بازم به طور طبیعی به حرف میافته یا گفتار درمانی نیاز داره؟ یعنی گفتار درمان از سن چهار ماهگی هم کار میکنه؟ میترسم با حرف زدن مکرر مثل قبل با بچه ام، اعصابش رو خورد کنم چون دیگه نمیتونه و گریه میافته و بعدش خودم گریه میافتم.

  ممنون

  • در پاسخ به محمد
   با سلام
   والد گرامی به نظر می رسد شما بسیار نگران هستید و همین نگرانیتان باعث شده نتوانید صبور باشید. کودک شما فقط چهار ماه دارد و هنوز بسیار کوچک است اگر شما صبورتر باشید کودکتان به موقع شروع به حرف زدن می کند. در این سن نیازی به گفتاردرماتگر نیست، همین که شما ضمن بازی با کودکتان با او صحبت کنید کافی می باشد. در سن کودک شما جیغ زدن بسیار معمول است و مرحله پیش گفتاری می باشد. در صورتیکه ضربه به سر کودکتان باعث نگرانی شما شده است می توانید دوباره با یک پزشک متخصص مغز کودکان مشورت کنید تا در این زمینه خیالتان راحت شود.

 • سلام
  پسری دارم که امروز شد سه سال و نیم. تا با امروز حرف کامل نمی زند و لقان زیادی بلد است البته به زبان کودکانه خود. و هروقت که پیش دکتر میرویم جیغ میکشد و نمی گذارد کسی به او دست بزند. حتی مربی استخر. پیش کی باید بروم؟ یا اینکه چه باید بکنم.

  • در پاسخ به سیاوش
   با سلام
   والد گرامی در مورد کودک شما نیاز به اطلاعات بیشتری می باشد.با مشاورین کودک فردا در تماس باشید.
   تهران:۹۰۹۲۳۰۱۶۹۳
   شهرستانها:۹۰۹۹۰۷۰۳۱۶

 • سلام.کودک ۲۰ ماهه‌ام فقط کلمات محدودی را به زبان می آورد(حدود ۱۵ کلمه تقریبانامفهوم)مثلا به پا میگوید دا، به دست هم دا میگه،دایی، نه،آب،به صبا تبا میگه به اینجا ایامیگه، بابا و مامان هممیگه اما برای من و پدرش به کار نمیبره.دو جلسه هست که گفتار درمانی میبرم .دکترش گفت که هر کلمه ای رو با آهنگ و تشدید و اغراق بگو و کلمات جمله را با مکث و بلندو رسا بیان کن تا شنیدارش تقویت شه، اما اینجوری حرف میزنم گوش نمیده.کلماتی رو هم که قبلا میگفت داره کمتر میکنه .خیلی غصه میخورم.پسر دوستم همسن پسرمه جمله میگه.چکارش کنم؟

  • در پاسخ به بهراد
   با سلام
   نگران نباشید.کودک اگر هوش طبیعی و محیط غنی داشته باشد به حرف می افتد. سرعت رشد گفتار در کودکان متفاوت است و اگر احتمال اختلالات رشدی نباشد کودک با سرعت خودش زبان آموزی را می گذراند. برای مشاوره دقیق تر با مشاورین ما در تماس باشید.

 • با سلام پسر من ۳ساله است اصلا حرف نمیزند پیش روانشناسم بردیم چون من همسر قبلیمو طلاق دادم و تقریبا پسرم یکسال پیش مادرم بود الان ازدواج کردم میگن باید پیش مادرم باشد تا در آینده مشکلی براش پیش نیاد و من میخوام پیش خودمون باشه لطفا راهنماییم کنید

 • با سلام- خواهر زاده ۲/۵ ساله ای دارم (پسر) که دامنه لغات خوبی دارد، جملات زیادی بلد است، اما واضح نمیکند. حتی در مورد اشیا و وسایل خانه مانند جارو برقی، کامپیوتر صحبت میکند، به راحتی با تبلت بازی می کند و اخیرا داستان از روی نقاشی کتاب هم توضیح می دهد. اما اکثر اوقات تنها مادر و اخیرا پدرش متوجه می شوند که چه می گوید. البته وقتی پیش ما (پدر بزرگ، مادر بزرگ و خاله ها) هم باشد متوجه می شویم اما تلفنی اصلا. دوستان می گویند تا سه سالگی تکلمش کامل می شود. آیا مشکل خاصی دارد؟

 • سلام خسته نباشید ممنون از سایت خوبتون.پسری دارم ۲۱ ماهه نزدیک به ۲۰ کلمه و یک جمله آب بده بلده.مفهوم همه ی حرفها و کارهایی رو که بهش میگم میفهمه و انجام میده .اما خیلی لج بازه و زمانی که باهاش صحبت میکنم و چیزی رو بهش میگم بگو نمیگه و روشو ازم برمیگردونه.چه طوری بهش کلمات جدید یاد بدم لطفا راهنماییم کنید.

  • در پاسخ به سارا
   با سلام
   چون کودکتان در سن استقلال قرار دارد هر گونه دستورات مستقیم و اجبارگونه حس لجبازی او را بیشتر می کند. باید غیر مستقیم تر عمل کنید.محیطش را غنی از حرف زدن و توضیح دادن مسائل جالب و مربوط به او کنید. از کتاب های تصویری بزرگ کمک بگیرید. آلبوم های کودکی و قصه گفتن فضاهایی برای توجه و گفتگو جالب با کودکتان را فراهم می کند…

  • در پاسخ به یاسین
   با سلام
   در صورتی که دخترتان کلمات زیادی را متوجه می شود و فرمانهای ساده را می فهمد و اجرا میکند، مانند “در را ببند” یا “کفشت را برایم بیار”.جای نگرانی نیست. سعی کنید شعر، آواز و داستان زیاد برایش بخوانید و دائما با کودک صحبت کنید. مطالعه این مقاله میتواند برای شما مفید باشد: سایت کودک فردا/تربیت کودک/۰تا۳سالگی/چگونگی کمک به رشد گفتار و زبان کودکان در مقاطع سنی مختلف

 • با سلام
  پسر دو ساله ای دارم که که تعداد لغاتی که بیان می کند خیلی کم است مثلا بابا مامان آببه آجی نانای و هاپو هام حموم جوجو عکس
  اصلا جمله ای که فعل داشته باشد نمی گوید ولی مثلا وقتی آب می خواهد می گوید مامان آببه
  یا اگر من کلمه های را بگویم شاید او هم تکرار کند
  تست شنوایی سنجی هم در بدو تولد انجام شده و مشکلی ندارد
  آیا به نظر شنا نیاز به گفتار درمانی می باشد و یا به مرور قادر خواهد بود جمله نیز بگوید

  • در پاسخ به مریم
   با سلام
   انتظار ما در سن دو سالگی کودک شما این است که در حدود پنجاه کلمه قابل تشخیص میداند و هر ماه تقریبا دو یا سه کلمه جدید می آموزد و می تواند دو کلمه را پشت هم ردیف کند مانند من آب (لازم نیست فعل به کار ببرد) البته آهنگ پیشرفت تکلم در کودکان متفاوت است.اگر گفتار کودکتان رو به پیشرفت است و کلمات جدید یاد میگیرد،دستورات دو بخشی شما را میفهمد و اجرا میکند.و در همین حد که گفتید جملات بدون فعل (مامان آببه) میسازد جای نگرانی زیادی نیست. ولی در هر صورت بهتر است برای رفع ضطراب در شما و عدم فشار آوردن به کودک، با یک گفتاردرمانگر نیز مشورتی داشته باشید.مطالعه ی این مقاله نیز می تواند برای روند کمک به صحبت کردن کودکتان مفید باشد: سایت کودک فردا/تربیت کودک/۰تا۳سالگی/چگونگی کمک به رشد گفتار و زبان کودکان در مقاطع سنی مختلف

 • باسلام بخش کودکانی که دیر حرف میزنند را خواندم بسیار عالی بود متشکرم. یک سوال داشتم نمیدونم کجا مطرح کنم پسر دوسال و دوماهه ای دارم که حدود ۳۰ تا چهل کلمه صحبت میکند جملات دوکلمه ای حدود پنج شش جمله میگوید، مشکل شنوایی ندارد تمام کاراهایی که از او میخواهیم به خوبی انحام میدهد، اما نمیدانم این میزان برای سن او کم است یا نرمال است؟ البته حدود یک ماه هست آموزش انگلیسی را به صورت آهست با او شرو کردم و احساس میکنم در این مدت فعل و کلمات بیشتری به دایره لغتش اضافه شد
  ممنون میشوم به سوال من پاسخ دهید

  • در پاسخ به زینب
   با سلام
   مادر گرامی کودک شما متناسب با سنش صحبت میکند و جای نگرانی نیست.خواندن این مقاله می تواند در کمک کردن به کودکتان برای رشد گفتارش کمک بیشتری کند: سایت کودک فردا/تربیت کودک/۰تا۳ سالگی/چگونگی کمک به رشد گفتار و زبان کودکان در مقاطع سنی مختلف

 • سلام خسته نباشید پسرم ۳سال و ۳ماه دارد جمله های ۴تا ۵ کلمه ای هم می سازد ولی اسم همه ی چیز را نمی داند فعل ها را به طور کامل تلفظ می کندحتی ضمیر فعل ها را هم درست می گوید و رنگ ها را اصلا تشخیص نمی دهدو مقداری لجباز است اسم خودش را تا حالا سه بار بیشتر نگفته است باید چه کنم آیا باید دکتر ببرم ؟ چه دکتری راهنمایی فرمایی ؟باتشکر

  • در پاسخ به محبوبه
   با سلام
   مادر گرامی برای راهنمایی نیاز به اطلاعات بیشتری می باشد،ولی به صورت کلی انتظار میرود کودک شما بتواند کلمات زیادی را به کار ببرد و در صورت آموزش دادن رنگها به کودکتان بتواند رنگها را تشخیص بدهد حتی اگر نام آنها را نمی داند. بسیار مطلوب است در مورد کودک خود در ابتدا با یک روانپزشک متخصص کودکان و سپس یک گفتاردرمانگر مشورت کنید.

 • سلام خسته نباشید تشکر میکنم از سایت بسیار خوبتون .
  پسر ۲۳ ماهه دارم که بعضی از کلمات مثل نه.یک . دو .چیه .به مامان و بابا میگه آبا. گل . به عمه میگه عبه وچند کلمه دیگه فقط تا همین حد بلد هست ولی در عین حال تمام اشیاء رو می شناسه هر چی که میگم میدونه سعی میکنم باهاش زیاد حرف بزنم تا زودتر حرف بیاد ولی یه خورده شیطنت میکنه از پیشم میره بازی میکنه از نظر شنوایی اصلا مشکلی نداره چیکار کنم تا زودتر حر ف بیاد -در ضمن به نظر شما از نظر تغذیه هم توی حرف زدن تاثیر میزاره آخه بد غذا هست به زور باید بهشش غذا بده .
  با تشکر

  • در پاسخ به مامان متین
   با سلام
   در مورد حرف زدن با غنی کردن محیط کودک از طریق توضیح دادن مسایل مربوط به خودش، قصه و کتاب خوانی و ایجاد انگیزه برای حرف زدن می توانید به او کمک کنید. مادامی که سایر رفتارهای کودک غیرطبیعی نباشد و حرف زدن او رو به پیشرفت باشد جای نگرانی نیست. تغذیه مناسب و کافی برای رشد عمومی کودکان بسیار مهم است اما به زور دادن و جنجال در این مورد وضعیت را بدتر می کند و حتی مقاومت هایی در کودک ایجاد می نماید…

 • سلام خسته نباشید..پسر شانزده ماهه دارم….احساس میکنم که میخواهد حرف بزند ولی نمیتواند.وقتی چیزی میخواهد…میگوید…آدو…
  به آب میگه…آبه…
  بابا و ماما . دد و نه رو میگه…و هرچی که من بهش توضیح میدم یا ازش میخوام رو میفهمه…ولی هرکاری میکنم بیشتر ازین کلمات هیچی نمیگه…چه کنم؟؟؟؟؟؟؟؟نگرانم…

  • در پاسخ به نرگس
   با سلام
   مادر گرامی صحبت کردن کودک شما کاملا متناسب سنش می باشد و جای نگرانی نیست. به او فرصت دهید و سعی کنید از طریق قصه و آواز خواندن برای کودکتان و همچنین صحبت کردن زیاد با او و بازی هایی مانند اینکه او را در خانه بچرخانید و اسم اشیا مختلف را با اشاره دست برای او بگویید به طور غیر مستقیم تشویق به حرف زدن کنید.

 • باسلام
  پسر من ۲ سال ۹ ماهشه.جملات دوکلمه ای را می تونه بگه ولی بیشتر از دو کلمه نمیتونه جمله بگه.اکثرا هم ته جمله رو میخوره و کامل نمیتونه بگه. کلمات جدید را هم که بهش یاد می دیم سعی میکنه بگه.
  حرفاش رو هیچ کس غیر از خودم نمیفهمه و دیکشنری خاص خودش را داره. مثلا به خرما میگه ماخ. به خون می گه نوخ وزیر بار نمیره که کلمه درست رو بگه و اصرار داره که همین طوری حرف بزنه. بعضی کلمات را هم که کلا یه چیز دیگه میگه مثلا به بیا میگه لابه و تلاش های من هم در درست گفتن این کلمات بی ثمر هست.
  به نظر شما مشکل شنوایی داره؟ البته صداها را به خوبی میشنوه و تشخیص می ده.
  ایا نیاز به گفتار درمانی داره؟

  • در پاسخ به مامان مهرداد
   با سلام
   مادر عزیز اگر کودک شما توسط یک گفتاردرمانگر بررسی شود بسیار مفید خواهد بود. در ضمن این مسله که آیا کودک شما حرف ها و دستورات شما را متوجه می شود و به آنها عمل می کند نیز بسیار مهم است مثلا توپت را بده مامان.که این مورد رانیز حتما بررسی کنید.

 • با سلام و عرض خسته نباشید خدمت شما
  پسر سه و نیم ساله ای دارم که خیلی تند حرف میزنه و باعث شده ک ب وضوح نتونیم متوجه صحبت کردنش بشیم ب خصوص دیگران.در ضمن دامنه لغاتش خوبه اما در تلفظ ایراد داره مثلا ب جای خوب میگه اوب. لطفا بگید برای رفع مشکلش چکار کنم؟

 • با سلام و تشکر از شما . پسر من دستورات را انجام می ده اما بیشتر اوقات که سرش به یه کاری گرم می شه متلا” تلوریون وقتی صداش می کنیم عکس العملی نشون نمی ده ولی اگر همون موقع بگیم آرمین کجاست ؟ ( به حالت بازی ) سرشو بر می گردونه و می خنده با علایمی که از بیماری اوتیسم در اینترنت خواندم می ترسم پسرم به این بیماری مبتلا شده باشد. البته همه این علایم را ندارد . مثلا” خیلی اجتماعی است و بچه ها رو دوست داره ولی از صداهای بلند می ترسه . لطفا” منو راهنمایی کنید .

 • سلام برادرم۷سالشه درست حرف نمیزنه ولی گهگاهی مامان باباوبعضی کلمات نا مفهوم میگه شنوایشم خوبه ولی خیلی لجبازه باکسی نمیتونه ارتباط برقرارکنه به چند گفتار درمانیهم مراجعه کردیم ولی فایدای نداشت از لج با دکتر تمرین نمیکرد خواهشاکمکمون کنیدوبرام امیل کنید چون خیلی نگران مدرسشیم

 • با سلام
  پسر دو ساله ای دارم که اصلاً حرف نمیزنه فقط کلمات مامان و بابا رو بلده و مواقعی که چیری می خواد و ما منظورشو نمی فهمیم جیغ می کشه . آیا لازم است که او را پیش متخصص مغز و اعصاب کودکان ببرم .

  • در پاسخ به مریم
   با سلام
   مادر عزیز در سن پسر شما به صورت کلی انتظار می رود حدود ۴۰ کلمه قابل تشخیص را به کار ببرد. ولی آهنگ تکلم کودکان با یکدیگر متفاوت است. اگر یادگیری کلمات توسط فرزندتان رو به پیشرفت می باشد و نکته بسیار مهم اینکه کودکتان صحبت هاو دستورات شما را درک می کند و انجام می دهد(مثلا: توپ و ماشینت را بیاور و …) جای نگرانی زیادی نیست. ولی بسیار مطلوب است کودک شما توسط یک روانپزشک کودک برای رفع ابهام و نگرانی بررسی شود.

 • پسر خاله ای دارم ۴ سالشه به همه میگه مامان و به هادی میگه هانی و به من میگه نازینینی و خیلی کم و بد حرف میزنه داره میره تو ۵ سال چه کار باید کنیم ؟

  • در پاسخ به نازنین
   با سلام
   دوست عزیز نیاز است که پسر خاله شما مورد سنجش دقیق تری قرار گیرد.با روانشناس و در صورت لزوم با گفتاردرمانگر مشورتی داشته باشید.

 • سلام پسر ۲۲ ماهه ای دارم که فقط چند تا کلمه می گوید بابا مامان آب و یک سری کلمات نا مفهوم ولی همه چیز را می فهمد و خواسته هایش را با اشاره می گوید و با هیچ کودکی که هم سن و سال خودش است ارتباط برقرار نمی کند وخیلی آرام است . لطفا مرا راهنمایی کنید.

 • با سلام وخسته نباشید
  پسری دارم که که بیست وشش مرداد نودوسه سه ساله شده . پسرم هنوز بسیاری از کلمات را ادا نمیکند و بعضی کلمات را به درستی ادا نمیکند. مثلا بابا امد را میگه بابا مد . و ماشین را دیدی میگه و تبلت را للت میگه و قلعه را لعله میگه ولی بعضی کلمات را هم درست میگه . مثلا هلو و دایی و هستی و رادان و عمو و علی ، در کل از گ۴تن بعضی حروف احساس میکنم عاجزه. درک بالایی داره. حیوانات را میشناسه و لی خیلی از انها را نمیتونه ادا کنه . چه کار کنم . اگر شناره تماسی از یک روانشناس ویا گفتار درمان خوب دارید که تلفنی مشاوره بده ممنونم . لازم به ذکر هست من بندرعباس هستم و نیاز به مشاوره تلفنی دارم.

  • در پاسخ به محبوبه
   با سلام
   والد گرامی در زمینه روند صحبت کودکتان بسیار مطلوب است با یک گفتار درمانگر مشورت کنید و در این زمینه از ایشان راهنمایی های درمانی بگیرید.البته به یاد داشته باشید که مشکلات گفتاری کودکان با کمک گفتاردرمانگر به راحتی درمان می شوند پس جای نگرانی نیست.جلسات گفتار درمانی معمولا حضوری می باشد. متاسفانه در زمینه معرفی گفتاردرمانگر به صورت تلفنی یا حضوری در بندر عباس نمی توانم کمکی کنم.

  • سلام خانم خوبید. من پسری دارم که سه سال و سه ماهه است و مشابه وضعیت پسر شماست الان پسر شما حدود ۶ ساله است می خواستم بپرسم وضعیت تکلمش بهبود پیدا کرده ؟ من خیلی نگرانم

 • با سلام و خسته نباشید ، پسر ۱۴ ماهه دارم که کلماتی مثل ،مم،نه،رو فقط زیاد میگه و خیلی کم ماما ، دده،بابا رو ۲ یا ۳ بار قبلنا گفته بود البته وقتی سوار تاب می شه شروع می کنه به خوندن تاب تاب به صورت نامفهوم و یاچشم چشم رو وقتی براش نقاشی می کشم اونم به صورت چش چش می گه از نظر شنوایی چکاپهای در ۶ ماهکی و ۱ سالگی رو انجام داده ،و مفهوم تمام کلماتی رو که بهش می گمو می فهمه ولی اکثر اوقات با اشاره در خواستشو بیان می کنه به نظر شما در صحبت کردن تنبله و یا مشکل وجود دارهو باید نزد پزشک ببرم و یا اینکه روند عادی داره و حساس نباشم با تشکر ؟

  • در پاسخ به مامان آبتین
   با سلام
   والد گرامی با توجه به اطلاعاتی که داده اید فرزند شما از نظر گفتاری با توجه به سنش طبیعی به نظر می رسد و جای نگرانی نیست. مهمترین نکته که شما هم به آن اشاره کردید فهم کلمات از سمت کودکتان است. سعی کنید با او زیاد صحبت کنید،و برایش شعر و اواز بخوانید.

 • ببخشین یه مشکل دیگه هم اینه که وقتی دعواش می‌کنم با سرعت به دور خونه می‌دود و به هر جایی برخورد کند و آسیب ببیند باز هم ادامه می‌دهد. باز هم از لطفتون ممنونم.

 • با سلام و متشکرم از سایت خوبتون
  یه مشکلی داشتم. نمی‌دونستم کجا بپرسم که اینجا نوشتم.ببخشید.
  پسرم دو ساله هست و هنوز حرف نمی‌زنه و خیلی نگرانم. کوتاه چند کلمه رو مثل آب و لامپ و برق میگه اما اصلا جمله نمی‌گوید و خیلی جیغ می‌زنه و منظورش را می رسونه. در کودکی هم خییلی تلویزیون نگاه می کرد. خواهشا راهنمایی ام کنید .خیلی در فامیل دعوایم می‌کنن که چرا پسرم حرف نمی‌زند!
  ممنون

  • در پاسخ به زهرا
   با سلام
   ابتدا لازم است کودک از لحاظ اندام های گفتاری و شنیداری مورد سنجش قرار گیرد.سپس برخی مسائل رشدی خاص باید مورد بررسی قرار گیرد و اگر در این زمینه ها مشکلی نبود می توان با غنی کردن محیط کودک و رفتارهای صحیح به او کمک کرد که در زمان خاص خودش گفتارش کامل شود.نگران نباشید ، بررسی ها را انجام دهید و سعی کنید از هر گونه اجبار و دعوا در محیط کودک خودداری کنید.

 • سلام دختری ۵سال و ۸ ماهه دارم که هنوز نمی تواند درست کلمات را تلفظ کند و از فعل نیز استفاده نمیکند کلماتی مانند رب را خب تلفظ می کند و… همچنین جمله نمی تواند بسازد از نظر جسمی هیچ مشکلی ندارد فقط دختری حساس و زود رنج است حروفی مانند: ک،گ،ژ، را نیز نمی تواند تلفظ کند در خانواده شوهرم تعدادی اینگونه بوده اند ایا امکان دارد دخترم با رفتن به پیش دبستانی خوب شود

  • در پاسخ به مرضیه
   با سلام
   نیاز است حتما دختر شما مورد بررسی بیشتری قرار گیرد. مراجعه به گفتاردرمانگر و در صورت لزوم روانپزشک داشته باشید.نباید کمک به کودک به تاخیر بیفتد هر چقدر کمک ها در این سنین مهم رشد درست و به موقع اتفاق بیفتد مراحل درمانی اثربخش تر می شود.

 • سلام من چند وقت پیش یک پیامی گذاشتم که پسرم خوب حرف نمی زنه پیگیریهای زیادی کردم بعد از MRI متوجه شدم نیمکره راست مغز پسرم یه کوچولو ضعیف است پیش ۳ تا دکتر بردم نظرهای متفاوتی دادند یکی شون گفت اصلاً دیگه نمیتونه روان صحبت کنه باید بره مدرسه استثنایی و رشد مغز کودک هم تا ۵ سالگی هست با توجه به اینکه پسر من ۴/۶ سالش هست تا شش ماه دیگه بیشتر پیرفت نخواهد داشت بعد پیش یه دکتر دیگه بردمش گفت حرف میزنه ولی دیر ، باهاش کارکنی مدرسه معمولی هم میتونه بره ، مغز همه آدمها همیشه در حال رشده مگه میشه متوقف بشه ، یکی دیگه گفت دیرتر حرف میزنه بهبود هم پیدا میکنه ولی خوبه خوب نمیشه ولی IQ خوبه من دارم میبرمش کاردرمانی ذهنی ، گفتار درمانی ولی نمی دونم حرف کدوم دکتر درسته آیا پسرم میتونه حرف بزنه در ضمن گفتند یه خورده بیش فعالی داره توجه و تمرکزش کمه تورو خدا منو راهنمایی کنین با تشکر – عظیمی

  • در پاسخ به azimi
   با سلام
   دوست عزیز نگران نباشید.حتما پیگیری های کاردرمانی و گفتاردرمانی را به صورت منظم ادامه دهید تا به کودکتان کمک شود از حداکثر تواناییهایش استفاده نماید.در صورت لزوم برای بررسی بیشتر با خطوط ما درتماس باشید.

 • با سلام وخسته نباشید ممنونم که به سوالات پاسخ می دهید
  بچه های من سه قلو هستند دو دختر و یک پسر پسرم که قل اول هستش چون مهد کودک می رود خوب حرف می زند دخترم هم که قل دوم هست خوب حرف می زنم ولی قل سومم موقع تولد ۹۰۰ گرم بود باتوجه به اینکه سه ماه دیگر سه سالش تمام می شود ولی چند کلمه بیشتر نمی گوید انها هم درست ادا می کند مثلا به اسباب بازی ادادادی توروخداااااااااا به دادم برسی من خیلی سختی کشیدم وقت گفتار درمانی ندارم چون خیلی بی کسم کسی رو ندارم بچه هایم را پیشش بگذارم توروخدا کمکم کنید نگرانم با سپاس و تشکر شرمنده اگر کاری داشتید بگید باهاتون تماس بگیرم چون ایمیلم از کار افتاده سوری نوشتم

  • در پاسخ به مینا
   با سلام
   مادر عزیز نگران نباشید ولی به سایر رفتارهای کودکتان نیز توجه کنید.باید دید سایر رفتارهای کودک به چه صورت است آیا گفتار کودک پیشرفتی داشته یا خیر. پس از بررسی های بیشتر به نتیجه ی منطقی تری می توان رسید. ولی تا می توانید محیط کودکتان را غنی از شنیدن کنید، با او بازی کنید، کارهایی را که انجام می دهید برایش توضیح دهید، قصه برایش بخوانید ،صدای حیوانات را با او تکرار کنید.با خطوط ما نیز در تماس باشید.

 • سلام
  دختر من یک سال و پنج ماهشه ولی هنور صحبت نمیکنه.در حد کلماتی مثل آبه مامی و بابی.ما ساکن آلمان هستیم و دخترم مهد میره .آیا می تونه به خاطر دو زبانه بودن باشه یا باید به پزشک مراجعه کنم؟تو مهد هم مربیهاش میگن به دستورات ما واکنش نشون نمیده اما میدونم مشکل شنوایی نداره.ممنون میشم راهنمایی کنید
  با سپاس

  • در پاسخ به زهرا
   با سلام
   در این سن کودک باید دامنه لغاتی بین ۱۵ تا ۲۰ کلمه داشته باشد و دستورات تک بخشی شما را متوجه بشود(توپت را بده) البته دو زبانه بودن کودک در رشد کلامی او تاثیر گذار است ولی کودک باید بتواند به دستورات شما واکنش نشان بدهد. با توجه به اطلاعات داده شده بهتر است کودک شما توسط یک روانپزشک کودک بررسی شود.

 • باسلام و تشکر از سایت بسیار اموزندتون.پسرمن۲سال و۸ماهشه.اصلا واضح صحبت نمیکنه.مثلا به پروانه ممامه میگه.به اب ام میگه.به مریم میم وبهخاله اله میگه.صحبتهای ما رو خوب متوجه میشه ولی واضح تکرار نمیکنه.در ۱۰روزگی شنوایی سنجی بردیم مشکلی نداشت.لطفا منو راهنمایی کنید.ممنون

  • در پاسخ به غزل
   با سلام
   مادر گرامی بهتر است در این زمینه از یک متخصص گفتار در مانی کمک بگیرید و نگران نباشید . زیرا دسته ای از کودکان در ادای کلمات در ابتدا دچار مشکل هستند و با یک سری تمرینات ساده گفتار در مانی مشکل بر طرف خواهد شد. یادتان باشد به هیچ عنوان او را مسخره نکنید و با او به زبان کودکانه صحبت نکنید یعنی هنگام صحبت کردن با کودک کلمات را واضح و با تلفظ صحیح به کار ببرید.

 • با سلام، خواهر زاده ای دارم(پسر) که ۲ سال و ۴ ماهشه، چند کلمه بیشتر بلد نیست و همین چند کلمه رو هم ناقص تلفظ میکنه، اخیرا میتونه عبارت دو کلمه ای هم بسازه، ولی خیلی خوب با اشاره و زبان بدن منظورشو میرسونه، در فهمیدن صحبت های دیگران هم هیچ مشکلی نداره و البته از لحاظ فیزیکی فوق العاده فعال هست.. میخواستم بپرسم آیا نیازی به مراجعه به گفتار درمانگر هست یا با خواندن کتاب قصه و حرف زدن بیشتر باهاش مشکل قابل حل هست؟ سپاس

  • در پاسخ به الهه
   با سلام
   خاله ی عزیز معمولا کودکان تا سه سالگی فرصت دارند صحبت کنند اگر کودکی تا این سن صحبت نکرد، نیاز به مداخله گفتاردرمانگر می باشد.در مورد کودک شما (در صورت معاینه توسط پزشک اطفال برای اطمینان از سلامت اندام گفتاری و شنوایی) مطلوب است برای چند ماه دیگر صبور باشید و سعی کنید با کودک بسیار صحبت کرده و با پرسیدن سوال، خواندن شعر و قصه اورا تشویق به حرف زدن کنید. اگر در این چند ماه کودک رو به پیشرفت بود به سعی خود ادامه دهید در غیر این صورت بهتر است از یک گفتاردرمانگر در این زمینه کمک بگیرید. البته در صورت امکان و برای رفع نگرانی می توانید هم اکنون نیز با یک متخصص گفتاردرمانی مشورت کنید.

  • در پاسخ به کبری
   با سلام
   کودک شما باید هر چه سریعتر توسط یک روانپزشک کودک بررسی شود و با تشخیص ایشون در مرحله بعد از یک متخصص گفتار درمانگر کمک گرفته شود.

 • سلام و درود بر شما و سایت پربارتان . از دیدن این سایت و خواندن مشکلاتی که برای بچه ها پیش آمده و مطرح شده و همینطور راهکارهای خوب ارائه شده خیلی استفاده کردم . برای شما و تمامی دوستان گرانقدر آرزوی موفقیت دارم .
  فرزند من تازه به یک سالگی رسیده ولی فقط “نه” میگوید و آنهم معنی دار نیست . هرچقدر بااو صحبت و بازی همراه با تشویق به گفتن میکنم اثری ندارد. آیا نیاز به گفتاردرمانی و روانپزشک هست ؟

  • در پاسخ به مامان آرتین
   با سلام
   در سن کودک شما انتظار میرود کودک بتواند آواها و صداهایی که معنی دار به نظر نمی رسند از خود در بیاورد. کودک باید به نام خودش واکنش نشان بدهد. با رفتار خود نشان بدهد چند کلمه آشنا را می فهمد و فرمانهای همراه با اشاره مانند”دس دسی کن “را می فهمد. پس در این سن هنوز انتظاری در مورد استفاده از کلمات در کودک وجود ندارد. ما به کودکان تا سن سه سالگی برای صحبت کردن فرصت می دهیم در صورتیکه کودکی تا این سن صحبت نکرد از متخصصین در این زمینه کمک می گیریم. شما سعی کنید با کودک خود بسیار صحبت کنید و از شعر و آواز و داستان کمک بگیرید و فعلا جای نگرانی نیست.

 • با عرض سلام و خسته نباشید.
  من یک پسر ۳ ساله دارم که دامنه ی اغاتش زیاداستو جملات دو کلمه ای رو راحت می گه مثل من آمئم. بابا آمد.من می خورم. من نمی خورم و غیره اما جملات سه کلمه ای کمی می گه در حدود سه جهار جمله و کامل نمی تونه منظورش رو برسونه می خواد ها ولی نمی تونه و بعدش عصبانی می شه و با اشاره منظورش رو می گه کارتونم زیاد می بینه در مقابل صدا زدنش زود جواب می ده و به حرفمون گوش می کنه. جای همهی وسایلش رو هم می دونه. در مورد حرف زدنش خیلی نگرانم.تطفا منو راهنمایی کنید.

  • در پاسخ به مینا
   با سلام
   والد گرامی به دلیل اینکه فرزند شما سه ساله است و هنوز در گفتار دچار مشکل می باشد بسیار مطلوب است در ابتدااز یک روانپزشک کودک و در صورت تشخیص ایشان از متخصص گفتار درمانی کمک بگیرید. البته برخی کودکان ممکن است به دلیل زمینه ارثی و یا یک سری عوامل محیطی دیرتر صحبت کنند. سعی کنید کودک خود را به محل هایی که کودکان دیگر حضور دارند ببرید. برایش شعر آواز و داستان زیاد بخوانید و با او زیاد صحبت کنید,از او سوال بپرسید و او را تشویق به گفتگو کنید.

 • با سلام و تشکر از حوصله ای که برا پاسخگویی به خرج میدید. دختر ۲۳ ماهه ای دارم که هنوز شروع به حرف زدن نکرده و حتی مامان و بابا هم نمیگه فقط یک سری کلمات را به دلخواه خودش میگه مثلا به جای بابا ززا(رضا) میگه ولی وقتی میگم بگو رضا بیا چیزی نمیگه در حالی که خیلی خوب همه حرفامو متوجه میشه حتی به تقلید از تلویزیون ادای خواننده هاررو درمیاره و یا وقتی ازش میخوام کاری رو مثل آوردن دستمال و پاک کردن میز سریعا انجام میدهو خیلی کارا که تعجب میکنم همه رو میفهمه اما اصلا حرف نمیزنه و اون کلمه هایی که به سبک خودش میگه حدود ۷ یا ۸ تاست. در ضمنما دو زبانه حستیم و من سعی میکنم با زبان اصلی صحبت کنم گرچه گاها فارسی رو هم متوجه میشه. ممنون میشم راهنماییم کنید.

  • با سلام
   گاهی قرار گرفتن در محیط های دو زبانه تاخیرهای کلامی را به دنبال دارد ولی اگر کودک از لحاظ اندام های گفتاری و شنیداری مشکلی نداشته باشد و هوش طبیعی داشته باشد و مسائل رشدی خاص مطرح نباشد،این موضوع مشکلی ایجاد نمی کند و کودک به تدریج گفتار کاملش شکل می گیرد.

 • سلام پسر من ۱۶ ماهشه و کلماتی مثل مامان ، بابا ، دایی(دای دای)، کو( هر چیزی که پیدا نمی کنه و یا نمی دونه چیه میگه کو – دستاش رو باز می کنه با علامت سوالی می پرسه کو)، نه ، قاقا( به تنقلات که براش می خرم و جاروبرقی میگه قاقا) به به(به غذا میگه به به)، جیش ( وقتی خودش میره طرف دستشویی و یا کسی میره دستشویی میگه جیش)، چش( به چشم میگه چش) ، پا ، تا تا ( به تاب میگه تاب تاب حتی وقتی از کنار پارکی می گذریم میگه تا تا) ، ننه(به مادربزرگش میگه ننه) ، نن نن ( به ماشین و چیزای شبیه تایر میگه نن نن )- اینا چیزایی هست که میگه به نظر شما تا این حد نرما هست و یا اینکه کمتر از حد نرمال من و باباش هم از همین سن شروع به حرف زدن کردیم لطفا راهنمایی بفرمایید.
  با تشکر-مامان برسام

  • با سلام
   رشد گفتاری کودکان با سرعت های متفاوتی صورت می پذیرد و اگر مشکلات زمینه ای دیگری وجود نداشته باشد جای نگرانی نیست، همین طور در مورد کودک شما اینکه سعی در ارتباط می کند و کلماتی که به کار می برد نشاندهنده رشد گفتاری نرمال کودک است.

 • فرشته ابوالحسینی

  با سلام من فرزندی دارم دو ساله که نمیتواند به خوبی صحبت کند بطوریکه برای اکثر کلمات یک کلمه به کار می برد مثلا به انواع خوراکیها به به می گوید و مطلب دیگر اینکه کلمات نا مفهوم به کارمی برد که من منظور او را متوجه نمی شوم.

 • دوباره سلام پیرو حرفهای قبلی می خواستم بگم شنوایی سنجی بردمش ولی مشکلی از نظر شنوایی سنجی هم نداره با تشکر – عظیمی

 • سلام پسر من ۴سال و ۵ ماه است ولی هنوز به طور کامل حرف نمیزند بعضی از کلمات و حتی بعضی از جمله های دوکلمه و سه کلمه ای را به صورت دست پا شکسته میگه از مهرماه سال ۹۲ بردمش گفتار درمانی زیاد فرقی نکرده گفتار درمانش را الان سه هفته است عوض کردم ایشان گفتند کلمات را گم میکنه دقتش و توجهش هم کمه ولی اگر باهاش کار کنید راه میفته با توجه به اینکه خانواده پدریش هم زیاد روان صحبت نمی کنند می خوام ببینم آیا امکان دارد ارثی باشد یا اینکه احتمال مشکل مغزی در پسرم وجود دارد البته در نوزادی ازش نوار مغز و سی تی اسکن مغز هم گرفتم گفتند مشکلی نداره ولی جدیداً نوارمغز نگرفتم تورو خدا کمکم کنید من خیلی نگرانم گفتار درمانش میگه یک دفعه به حرف زدن می افته ؟ با تشکر – عظیمی

  • با سلام
   احتمال ارثی بودن وجود دارد ولی حتما مراجعه به پزشک داشته باشید تا از لحاظ اندام های گفتاری و سایر موارد مورد سنجش دقیق قرار گیرد.

 • با سلام
  پسری دارم حدود دوسالو نیمه که درحرف زدن مشکل دارد ولی در بقیه مسائل مشکلی ندارد . مثلا اگر چیزی از او بخواهیم برایمان می آورد( افراز جان موبایل رو برام بیار و … ) شنوایی خوبی دارد دوست دارد با بچه های از خودش بزرگتر بازی کند . اگر کتاب برایش بخوانیم با دقت گوش می دهد اما در مورد حرف زدن باید بگویم که کلمات محدودی را بیان می کند مانند جاروبرقی بعضی اوقات اسم افراد . بابا . اما به دلخواه مثلا میگوید جاروبرقی و وقتی از او می خواهیم تکرار کند مانند خجالتیها لبخند می زند و سرش را پائین می اندازد و اگر خودش چیزی بخواهد با اشاره می خواهد اما میدانم که همه چیز را درک می کند لطفا مرا راهنمائی فرمائید . باتشکر فراوان بابای افراز

  • با سلام
   پدر گرامی دیر به حرف افتادن کودکان عوامل متعددی دارد که این عوامل می تواند شامل محیط زندگی کودک ، وراثت و بیماری های کودکان باشد. اگر فرزند شما توسط پزشک کودک برای اندام گفتاری و شنوایی و همچنین توسط یک گفتار درمانگر بررسی شودو از نظر هردو متخصص مشکلی وجود نداشته باشد جای نگرانی نیست. در این صورت بهتر است شما به غنی سازی محیط کودکتان از نظر صحبت زیاد با او، تشویق بدون فشار کودک به صحبت کردن مانند پرسیدن سوال ازاو و استفاده از تلفن اسباب بازی در بازی با کودک برای تشویق به حرف زدن و عروسک های دستی و انگشتی در برقراری ارتباط با کودک در زمان قصه گویی و خواندن قصه و شعر به دفعات بپردازید.

 • هواالناطق
  سلام وقتتون بخیر .حقیقتا به این که جواب سوال هامون از اینترنت بگیریم کلا نا امیدم الان که دیدم باورم نشد. به هر حال ممنون می شم و دعاگویتان اگر قابل باشم خواهم بود اگر راهنمایی کنید .دختر من ۵ ساله است و در اثر تشنج های مکرر تبدیل به صرع مقاوم شد که خیلی بهتر شده و رو به بهبودی است که اولین تشنج در ۴ ماهگی ایجاد شد و هنوز هم در هیچ عکس و نوار مغزی ( eeg . mri … lpو آزمایش تخصصی و فوق تخصصی ) متابولیک و انواع کشت خون و ادرار در ایران . آلمان و بلزیک علت مشخص نشده ولی هنوز هم تشنج می کند در مورد تکلمش الان از کلمات تک کلمه و ترکیبی مثل مال خودمه . کجا . اب بده . داداش .بابا . مامان . بله . چشم .الان . افرین .دایی. عمه . عمو من .بستنی .بریز . بازم بده .رفت .خدافظ .و خیلی کلمات دیگر که خیلی ها را به موقع و درست استفاده می کند . گفتار درمانی و کار درمانی ذهنی بردم ولی حالا یا مربی خوب نبود یا مطلب دیگر پیشرفت محسوسی نداشت. که دکترش آقای عشایری را معرفی کردند و نامه دادند که هنوز نبردم . ایا امید به حرف زدن ایشان هست ؟ ایا باید گفتار درمانی را ادامه داد ؟ ایا باید بافوق تخصص روانپزشک کودکان استثنایی مشورت کنم یا با روانشناس . کجا را خوب می دانید .ممنون و مدیونتان خواهم بود اگر راهنمایی کنید .

  • با سلام
   بهتر است ابتدا یک مراجعه به روانپزشک کودک داشته باشید. نگران نباشید پیگیری ها را ادامه دهید و نا امید نشوید هر چقدر در سن پایین تر کودک روش ها و درمان های درست را دریافت کند امید به بهبودی بیشتر است.در مراحل بعدی هم با یک روانشناس کودک برای کمک به نحوه ی تربیتی صحیح در ارتباط قرار گیرید
   .موفق باشید.

 • با سلام
  پسر ۳۰ ماهه من حرف نمیزند فقط قادر به گفتن بابا و آب بوده که به ندرت استفاده می کند. بعضا” برای آب اشاره کرده و چیزهای دیگر را با اشاره طلب می کند. به اسباب بازی علاقه نشان نداده و به شامپو وسایل ارایش وبطری و ظروفی که مایعات درون آن است علاقه دارد. از وسایل بازی بیشتر به تاب علاقه دارد. به شن و ماسه نیز همینطور و در دهان میگذارد. صدایش میزنیم توجه نمیکند و نگاه مستقیم ندارد. نسبت به پدر و مادر محبت وافر دارد ولی به بقیه نه. شاد است و فعالیتش زیاد بوده و مدام در حال راه رفتن است. لطفا” راهنمایی نمایید آیا پسر من دچار بیماری اتیسم است؟
  ضمنا” ما به تازگی به کانادا مهاجرت نمودیم و مراجعه به بزشک ایرانی و مجرب کمی دشوار می باشد.
  با تشکر فراوان
  حسین

  • با سلام
   پدر گرامی بسیار شایسته است فرزند شما توسط یک روانپزشک کودک بررسی شود چرا که فضای مجازیی که شما سوال خود را مطرح کردید امکان بررسی همه جانبه فرزندتان را نمی دهد و حتما خود کودک باید به طور کامل معاینه و بررسی شود.

 • باسلام واحترام کودکان من سه قلوهستند و۲۴ ماهه یک دخترودوپسر دخترم حدود ۱۰،۱۵ کلمه وپسرهادرحد سه چهارکلمه واین موضوع موجب نگرانى من وهمسرم شده ازنظرشنوایى هم چند بارازبدوتولد سنجش شده اندوهیچ مشکلى نداشتند خواهش مى کنم دراین خصوص راهنمایى فرمائید.

  • با سلام
   والد گرامی
   در سن ۲ سالگی، کودک باید دامنه لغاتی در حد ۵۰ لغت داشته باشد. پیشرفت تکلم کودک در ۲ سالگی، با ادای جملات ۲-۳ کلمه‌ای است. علاوه بر این در این سن، کودک قادر است دستورات ۲ مرحله‌ای را هم اجرا کند مثل < عروسکت را زمین بگذار و توپ را بردار>! در مورد کودکان شما نیاز به بررسی بیشتر می باشد پیشنهاد ما به شما کمک گرفتن از یک روانپزشک کودک می باشد. البته به یاد داشته باشید آهنگ رشد تکلم کودکان با هم متفاوت می باشد پس به دلیل سه قلو بودن(با توجه به اینکه فرزندان شما ناهمسان هستند) هیچگاه آنان را با هم مقایسه نکنید. سعی کنید وقت اختصاصی بیشتری برای هر کدام از آنها داشته باشید و تا جایی که می توانید با کودکانتان بیشتر صحبت کنید و آنان را نیز تشویق به این کار کنید. از داستان و شعر استفاده کنید. همچنین می توانید با سوال کردن از کودکانتان در حین گفتگو آنها را نیز فعال کنید مثلا: دوست داری حمام برویم؟

 • با سلام. دختر ۱۹ ماهه ای دارم که نسبت به همسالانش کم حرف میزند. از ۱۰ ماهگی کنجکاوی خود را با طرح سوال این چیه؟ این کیه آغاز نمود. از زمان بارداری هر شب قصه گفتن را انجام داده ام، از ۷ماهگی در روز ۲ الی ۴ قصه میگویم و در مورد تک تک کارهایی که انجام میدهیم من و همسرم با وی صحبت میکنیم اما حرف نمیزند. دایره لغاتش ۶۰ کلمه می باشد که همه را یادداشت نموده ام ولی فقط ۲۳ کلمه رو مدام تکرار میکنه و بقیه کلمات در حد یک یا دوبار بر زبان آورده و اکثر خواسته ها و تعریفا و شعراشو با اشاره انجام میده و اینکه با وجود اجتماعی بودنش فقط در حضور خودمون حرف میزنه. لطفا راهنمایی کنید

  • با سلام
   مادر گرامی کودک شما با توجه به سنش گفتار خوبی دارد. مهم این است کودکتان دستورات شما را متوجه بشود و گفتارش رو به پیشرفت باشد. سعی کنید بدون اجبار کردن کودکتان بلکه به واسطه شعر خواندن و بیان خواسته هایی که با اشاره به شما می گوید از سمت خودتان در غالب کلمات، وی را تشویق به صحبت کنید. کودکتان را با کودک دیگری مقایسه نکنید، سرعت به گفتار آمدن کودکان با هم متفاوت است.

 • سلام پسر ۲۹ ماهه ای دارد که مشکلی ندارد و فقط خوب نمی تواند حرف بزند و کلمات ساده را ناقص می گوید و مفهوم را می فهمد لطفا مرا راهنمایی کنید با تشکراز شما

  • با سلام
   نیاز به بررسی بیشتری است که دیده شود آیا کودک در زمینه های دیگری نیز دچار مشکل است یا خیر.ولی به صورت کلی تولید کلامی به عوامل مختلفی مثل زمینه های ارثی، غنی بودن محیط کودک و مسائلی از این دست مرتبط است.پس تا می توانید با او صحبت کنید، قصه بگویید ،روزمرگی ها را برایش توضیح دهید و از لحاظ اندام های گفتاری و شنیداری بررسی پزشکی صورت گیرد.

 • با سلام .
  پسرم ۲۷ ماهشه و نسبت به همسالانش کمی کند حرف میزنه.بیشتر کلمه میگه و تنها جمله اش بیا است. علاقه زیادی به کتاب خواندن دارد و کارهای خواسته شده در داستان را انجام میدهد ولی به زبان نمی آورد. جدیدا نگران بیماری اتیسم شده ام چون در پارک به مدت طولانی تاب بازی میکند اسباب بازیهاش برایش تکراری نمیشود و گاهی سرش را به زمین میکوبد یا به هنگام عصبانیت به صورتش میکوبد. لطفا راهنمایی کنید.

  • در پاسخ به مرجان
   با سلام
   والد عزیز بهتر است تشخیص بیماری ها را به یک متخصص بسپاریم چرا که ممکن است برخی از نشانه های یک بیماری در هر کودکی دیده شود که این به معنی داشتن آن بیماری نیست . بهتر است برای رفع نگرانی شما و تشخیص مناسب کودکتان در اسرع وقت توسط یک روانپزشک کودک بررسی شود.

 • با سلام پسری ۴سال ونه ماهه دارم که درست حرف نمیزند یعنی کلمات رابدرستی نمیتواند صحبت کند کلاسهای گفتار درمانی هم میبریمش ولی چندان تاتیری نداشته از اول مهر هم باید پیش دبستانی برود لطفنا راهنمایی کنیدچکار کنیم لازم به رفتن پیش دبستلنی بااین شرایط هست یا نه

  • در پاسخ به منا
   با سلام
   بسیار مطلوب است کودک شما توسط یک روانپزشک کودک بررسی شود و پس از آن درباره فرستادن او به پیش دبستانی تصمیم گیری شود. جهت آشنایی با روانپزشکان کودک در ایران می توانید از سایت کودک فردا، لینک پزشکان کودک کمک بگیرید.

 • با سلام
  پسر ۲۱ ماهه ای دارم که فرزند دومم میباشد. او تا به امروز فقط کلماتی از جمله:بابا و ماما و آلما(اسم خواهرش)توپ و به آب: آپ میگوید وقتی که ظرف غذایش خالی میشود با اشاره سر و دستش میگوید:نی.
  و دیگر هیچ کلمه ای دیگر را به زبان نمی آورد وقتی خواسته ای دارد باید حتما دست ما را بگیرد و به مکانی ببرد که از ما طلب چیزی را دارد، تا خواسته اش را برآورده کنیم اما به راحتی به سوالات ما که چشم و گوش و … کجاست؟اشاره میکند هر چه با او سخن می گوییم بیفایده است خواهشمندم ما را راهنمایی کنید.

  • پروسه تولید کلامی در کودکان با سرعت خاص خودشان می باشد. شما تا می توانید محیط او را غنی از شنیدن کنید کارها را برایش توضیح دهید،قصه خوانی برایش داشته باشید.اگر مشکلات اندام گفتاری و شنیداری و یا اختلالات رشدی خاص در میان نباشد جای نگرانی نیست.

 • با سلام
  پسر بچه ای دارم که ۱۸ ماه دارد ولی حرف نمی زند حتی بابا را نمی گوید ولی هرچی را میگوییم برو بیار حالی میشود لطفا” راهنمایی فرمائید

  • با سلام
   والد گرامی حرف زدن کودکان به عوامل مختلفی بستگی دارد که شامل وراثت تا محیطی که کودک در آن زندگی می کند میشود. بسیار خوب است کودک شما توسط یک پزشک متخصص اطفال از لحاظ اندام شنوایی و گفتاری و همچنین توسط یک روانشناس بررسی شود.در صورت نبود مشکل در این زمینه ها باید سعی کنید برای بازی و صحبت کردن برای فرزند خود وقت بیشتری بگذارید،به نحوی که دایما با او صحبت کنید و کارهایی را که انجام می دهید برایش توضیح دهید، از شعر و قصه استفاده کنید و بدون اجبار کودکتان را تشویق به گفتن کلمات کنید.

 • با سلام.دختر سه ساله ای دارم که فقط بابا و مامان میگه ولی تمام افراد و وسیله ها رو میشناسه .قوه شنوایی بسیار قوی هم داره به کمترین صدایی واکنش نشون میده مثلا بگم قاشق رو بیار سریع میره میاره ولی صحبت نمیکنه .در ضمن خانواده پدریش همه از ۳ سالگی به بعد شروع به صحبت کردن.لطفا راهنمایی کنید.

  • با سلام
   در دیر حرف افتادن عوامل مختلفی تاثیر دارد و پایه ژنتیکی نیز موثر است. اما به هر حال باید بررسی ای صورت گیرد تا از نظر اختلالات رشدی مشکلی وجود نداشته باشد.

 • سلام
  دختر دو ساله ای دارم که هنوز حرف نمی زند و حتی بابا و مامان نیز نمی گوید فقط یک سری حروف و کلمات کاملا نا مفهوم را بیان می کند اما از نظر هوشی خوب است ولی وقتی از او می خواهی مثلا آب را بیاورد نمی داند و یا چیزی از او بخواهیم عکس العمل مناسب نشان نمی دهد در مورد وسایل شخصی مثل پتو – تشک و ….. را خوب می فهمد ایا مشکلی هست یا نه

 • سلام دخترم چهار و نیم ساله یی دارم که حرف ر را ل تلفظ می‌کنه مثلا می‌خواد بگه برو میگه بلو یا می‌خواد بگه آره میگه آله من خارج از کشورم دسترسی‌ به گفتار درمانی ندارم چیکار کنم جمله سازیش هم ضعیفه ممنون میشم راهنما یی کنید .

 • با سلام .دختر سه ساله ای دارم که صحبت نمی کند.مفهوم کلمات را میداند.از نظر شنوایی نه تنها مشکلی ندارد بلکه قوه شنوایی بسیار قوی دارد به کوچکترین صدایی واکنش نشان میدهد.کلمات نامفهوم زیادی را با خودش تکرار می کند.لطفا مرا راهنمایی کنید.

 • پسر ۳ ساله ای دارم نمی تونه حرف بزنه ولی شنوایی اش مشکلی نداره بردیمش دکتر و نوار سر گرفتیم که دکتر گفت بچه گی تشنج کرده ولی تا ۳ سالگی حرف میزنه هنوز حرف نمیزنه میخواستم راهنمایی ام کنید. البته به خاله میگه آله و هرزگاهی بابا هم میگه.

  • با سلام
   اولین توصیه این است که با یک متخصص گفتار درمانی مشورت کنید. با کودکتان زیاد بازی کنید و حرف بزنید و برایش کتاب بخوانید از موسیقی های کودکانه استفاده کنید و بدون هیچ فشاری کودکتان را تشویق به حرف زدن کنید . سعی کنید او را در جمع کودکان وارد کرده و تشویقش کنید با آنها بازی کند.

 • سلام من پسری دارم ۳ ساله که کلمات کمی را می گویید و حتی مامان و بابا هم نمی گویید و ما را با کلماتی که خودش دوست دارد صدا می کند مثا ابی اجی و… و او نمی تواند اصلا جمله بگویید فقط کلمه می گویید و یا با اشاره منظورش را می رساند مشکل شنوایی ندارد با کامپیوتر خیلی راحت کار می کند حرف ما را هم گوش می دخد با بچه ها هم بازی می کند و دکتر برای او داروی پیراستام نجویز کرد ولی من بسیار نگرانم برای مصرف این دارو بخاطر عوارض ان آیا من این دارو را به پسرم بدهم یا کم کم مشکل زبانی او حل می شود

  • با سلام
   والد عزیز نگرانی شما کاملا قابل درک است. هر دارویی به موازات مزایایی که دارد عوارضی نیز خواهد داشت ولی لازم است برای حل مشکل به متخصصین اعتماد کرد چرا که آنها همه جوانب مساله را در نظر میگیرند. پیشنهاد این است که شما از یک متخصص گفتار درمانی نیز در این زمینه مشورت بگیرید. گاهی اوقات علت دیر حرف زدن کودکان جنبه وراثت نیز دارد که با برسی در اقوام درجه یک کودکتان ممکن است نشانه ای بیابید که این اطلاعات می توان به پزشک کودکتان در درمان کمک کند.

 • منظور از مشکل رفتاری چیست؟ ارتباطش با دیگران خوب و راحت، نه اینکه اصلا نگاه نکنه ولی با دقت نیست ولی روابط اجتماعی خوبی دارد منزوی نیست ولی فعلا به من وابسته است، اگه میشه به من بگید چه زمان لازم به گفتار درمان مراجعه کرد، ومن چه کارهایی بکنم. مرسی یک دنیا…

 • با عرض سلام پسری۲۱ماهه دارم فقط ۵تا کلمه مثل عمه نه بده رو میگه همه چیزو متوجه میشه-مثلا میگم میخوایم بریم بیرون میره لباساشو ار اتاقش میاره ولی صحبت نمیکنه البته نامفهوم حرف میزنه ولی متوجه نمیشم میخواستم ازتون بپرسم آیا باید گفتار درمانی ببرمش؟لطفا راهنماییم کنید

  • در پاسخ به لیلا

   با سلام
   سرعت رشد گفتار در کودکان متفاوت است. اگر کودکتان رو به پیشرفت است و به گنجینه ی لغاتش افزوده می شود و در بقیه رفتارهایش نیز مشکلی وجود ندارد، به نظر مشکلی نمی رسد ولی باید با حرف زدن و قصه خواندن کمک به رشد گفتاری او کنید و از تکنیک های گفتاردرمانی نیز استفاده نمایید.

 • پسر ۲۲ ماهه ای دارم که هر کی رو بخواد صدا کنه میگه بع و به گاو و اسب میگه اع -ماشین و قطار که میبینه میگه بو بو چی چی -کلا پرندگان رو میگه بو بو -مرغ رو که میبینه میگه قد قدوبسیار صحبتهای نامفهوم میکند ولی گاهی اوقات کلمات بسیار سخت مثل تراکتور و فریده و گربه و..برای یکبار ادا میکند .پسرم را شنوایی سنجی بردم و سالم بوده است. هر چقدر که براش شعر و کتاب میخونم یا حرف میزنم به دهنم نگاه نمیکند . ولی تمام دستورات ما را اجرا میکند وگاهی ما با هم درباره چیزی صحبت میکنیم پسرم برایمان ان چیز را میاورد .میشود نظرتون رو بگیید و بسیار سپاسگزارم.

  • در پاسخ به نسترن

   با سلام
   سرعت رشد گفتار در کودکان متفاوت است. اگر کودکتان رو به پیشرفت است و به مرور به گنجینه ی لغاتش افزوده می شود جای نگرانی نیست اما اگر در بقیه رفتارهای او هم دچار تردید هستید مثلا نداشتن تماس چشمی در همه موارد، مشکلاتی در رفتارها و برخوردهای اجتماعی و… حتما بررسی بیشتری نمایید.

 • با سلام وتشکر
  دختری ٢٢ ماهه دارم که فقط کلماتی مثل مامان, بابا, بده , عزیزم, دادا را می گوید و هر چقدر هم که اصرار کنیم تلاشی برای گفتن کلمات از خود نشان نمی دهد ولی حرفهای ما را به خوبی متوجه میشود. در ضمن ما در انگلستان زندگی می کنیم و دخترم نصف روز کارتونهای انگلیسی زبان را نگاه می کند. لطفاً مرا راهنمایی کنید. نمی دانم شرایط گفتاری دخترم نگران کننده است یا نه!؟
  ممنون

  • با سلام
   بهتر است در ابتدا کودک شما توسط پزشک متخصص اطفال از نظر نبود مشکل فیزیولوژیکی در اندام گفتاری و شنوایی بررسی شود، در صورت تایید سلامت کامل توسط پزشک، اگر یادگیری کلمات و استفاده از آنها توسط کودکتان رو به پیشرفت است و دستورات ۱ و گاهی اوقات ۲ مرحله ای شما را اجرا می کند (منظور درک گفتار شما توسط کودک و اجرای آن است) جای نگرانی نیست. روند صحبت کردن کودکان با هم متفاوت است عده ای از کودکان دیرتر صحبت کردن را شروع می کنند که حدودا تا سن ۳ سالگی ممکن است به طول بینجامد. گاهی اوقات در مورد کودکان دو زبان این موضوع دیده میشود که کودک تاخیر کمی در استفاده از کلمات نشان می دهند. که در این زمینه شما می توانید از یک متخصص گفتار درمانی در مورد بهترین روش های کمک به فرزندتان در یادگیری بیش از یک زبان مشاوره بخواهید. در انتها هنگام حرف زدن با کودک به نکات زیر توجه کنید : مستقیماً به او نگاه کرده و صحبت کنید .در صحبت خود همیشه از کلمات کلیدی مثل نام خود کودک یا وسایل مربوطه به او استفاده کنید .با کودک زیاد صحبت کنید مخصوصادر مورد موضوعاتی که برایش جالب است مانند اسباب بازی مورد علاقه اش . کلمات را کامل به کارببرید واز مدل کودکانه حرف زدن خوداری کنید. برایش شعر،آواز و داستان با استفاده از کتاب های مصور بخوانید. او را هر چه بیشتر تشویق به صحبت کردن کنید…

 • سلام وقت بخیر.دختر۱۸ماهه ای دارم که هنوز نه مامان ونه بابا میگویدفقط جیز وجیش میگویدایا باید نگران باشم.باتشکر

  • با سلام
   ما انتظار دارم کودکان نخستین کلمات خود را در حدود یکسالگی به زبان بیاورند و از آن پس نیز احتمالا در هر ماه به تقریب دو یا سه کلمه جدید می آموزد. و تا دو سالگی، او احتمالا می تواند دو کلمه را پشت سر هم ردیف کند. البته صحبت کردن کودکان به عوامل مختلفی مرتبط می شود مانند وراثت و وقتی که والدین برای صحبت و… با کودک می گذارند. برای رفع نگرانی بهتر است کودک شما توسط پزشک متخصص کودکان از نظر شنوایی و اندام گفتاری چک شود. سعی کنید برای کودکتان وقت بیشتری بگذارید با او صحبت کنید، با استفاده از کتابهای مصور شعر آواز و قصه برایش بخوانید.اگر احساس میکنید کودکتان رو به پیشرفت است جای نگرانی نیست .

 • با سلام وعرض ادب
  کودکی ۳ ساله دارم(دختر) که دامنه ی لغاتش زیاده اما عبارت های کلامی او زیاد نیست.البته جملاتی مثل :وای چیکار کردی یا دستم خون اومد یا بعضی جملات کوتاه رو میگه و ترانه هارو هم خوب تقلید می کنه.نگران صحبت کردنشم خواهر بزر گش از یک سالگی کاملا صحبت می کرد.لطفا اگه راهکار مناسبی هست بنده رو راهنمایی بفرمایید.

  • با سلام
   هر کودکی زبان را با سرعت مخصوص به خود فرا می گیرد و مقایسه در این مورد چندان مناسب نیست.اما به صورت کلی شما می توانید از طریق تکرار داستان های مورد علاقه کودکتان او را با جمله های ساده و بیشتری آشنا کنید.کودکتان در این سن و سال به صحبت کردن با کودکان هم سن خود علاقمند است پس چنین موقعیت هایی را برایش بیشتر فراهم کنید.با او در مورد تجربیات روزانه اش و کارهایی که انجام داده و جالب بوده صحبت کنید و محیط غنی از کلمات و جمله ها را برایش فراهم کنید.

 • سلام من کودکی ۳٫۵ ساله دارم راحت حرف میزند اما کلمات را شکسته و نا مفهموم میگوید وبیشتر حرفهایش را کسی نمی فهمد اصلا شعر یاد نمیگیرد در صورتی که بچه های کوچکتر از او چند شعر یاد دارن او اصلا یاد نمیگیرد وقتی برایش شعر میخوانم بعضی از کلمات را تکرار میکند و بعد فراموش میکند. لطفا راهنمایی کنید

  • با سلام
   در مورد حرف زدن شکسته کودک خود با یک گفتاردرمانگر مشورتی داشته باشید.در مورد به خاطر سپردن شعر نیاز به تمرین بیشتری دارید. کودکان در این سن به چیزی که خودشان دوست دارند توجه بیشتری میکنند تا آنچه که شمادوست دارید.پس در مورد شعرها از شعرهای کودکانه ساده در زمان های مختلف از روز همراه با بازی و شرایط جذاب از نظر کودک شروع کنیدو تکرار را فراموش نکنید.در کل برای تمرین حافظه عکس هایی از اعضای خانواده را به او نشان دهید و سپس عکس ها را برگردانید و از او سوالاتی ساده مثل اینکه در عکس چه کسانی را دیده است ،بپرسید. در آخر شب برنامه ی روز را که چه بازی هایی کرده ،با کی تلفنی حرف زده و مسایلی از این قبیل را بپرسید و برایش یادآوری کنید.

 • ممنون از راهنمایی تون . منظور از تکنیک های گفتار در مانی چیست ؟ اگه می شه بیشتر توضیح بدید .همون طور که گفتم پسرم حرف می زنه و خیلی خوبم حرفهای مارو می فهمه ولی بعضی از حروف الفبا رو تو جمله هاش نمی گه یا اشتباه میگه و این باعث می شه حرفاش نامفهوم شه که دیگران متوجه صحبت هاش نشن اگه تکنیک یا روشی هست لطفا توضیح بدید ممنون.

 • با عرض سلام و خسته نباشی بابت سایت خوبتون . پسر ۳٫۵ دارم که بعضی کلمه ها رو خوب نمی گه مثلا به کوکو می گه دو.دو یا بخواب حرف خ نمی تونه بگه دکتر بردم گفت تا ۵ سالگی خوب براش کتاب میخونم می خواستم نظر شما رو بپرسم تمرین یا نرم افزاری معرفی کنید برای زودتر به حرف امدن پسرم و ایا این فلش کارتها واقعا خوبه ؟

  • با سلام
   در مورد نوع صحبت کردن پسرتان از تکنیک های گفتاردرمانی می توانید استفاده نماید.فلش کارت ها و نرم افزارهایی که در مورد آموزش لغات به کودک وجود دارد در حدی که کودک را خسته نکند و باعث ایجاد انگیزه ای برای استفاده درست از لغات باشد موردی ندارد اما به محض مشاهده خستگی و احساس ناراحتی در هنگام انجام باید آن را قطع کنید و به زمانی دیگر موکول نمایید.موفق باشید.

 • با سلام .دختر دوساله ای دارم که مدت ۲ ماه است که از طریق بهزیستی فرزندخوانده ماست و اطلاعی از پیشینه اش نداریم.کلمات محدودی مثل بابا-ماما-به-اوف-دست-پا- رفت-کو- دد-دادا-را بلده بگه.البته خیلی ها را کامل نمیگه مثلا به رفت میگه اف-یا به دست میگه د….
  ولی مشکل اینجاست که همین کلماتی را هم که بلده معمولا استفاده نمیکنه و بیشتر از اشاره برای فهمودن منظورش استفاده میکنه.لطفا منو راهنمایی کنید.آیا به نیازهایی که با اشاره از من میخواد پاسخ بدم؟

  • با سلام و تبریک به مناسبت ورود دختر عزیزتان
   اگر دخترتان در یاد گرفتن کلمات رو به پیشرفت است جای نگرانی ندارد ، البته شما باید بدانید که دخترتان نیاز به فرصت دارد که با والدین جدیدش در ضمن محیط تازه ای که وارد آن شده آشنا شده و به آنها عادت کند پس مقدار کمی درجا زدن در یادگیری یا سرسختی در به کاربردن کلمات طبیعی می باشد.در پاسخ به سوال شما،هنگامی که فرزندتان با اشاره چیزی را از شما می خواهد سعی کنید با کلمات و جملات کاملا واضح نیاز او رابیان کنید مثلا “آب می خواهی” بعد او را تشویق کنید آن کلمه یا جمله را بگوید مثلا “آب بده”. البته بدین معنی نیست که کودک را مجبور کنید تا کلمه یا جمله را بگوید بعد نیاز او را رفع کنید! فقط با تشویق.به طور کلی هیچگاه حرف او را قطع نکنید تا وادارش کنید کلمات را به شکل درست تکرار کند. وقتی با کودک صحبت می کنید مانند بزرگسالان حرف بزنید تا کودکتان تلفظ صحیح کلمات را بشنود.زیاد با کودکتان صحبت کنید. برایش شعر و داستان بخوانید. از تلفن اسباب بازی استفاده کنید.

 • پسر ۲۱ ماههای دارم که فقط می گوید مامان-بابا-عمه-عزیز-
  ولی وقتی بخواهد کسی را صدا کند میگوید(آیه)هر چی می گوییم مامان و … نمی گوید ولی مفهوم همه کلمات را می داند چون بچه ها در این دوره جمله کوتاه می گویند ولی کودک ما هنوز کلمات را نمی گویدوقتی بهش می گویم آب می خواهی می گوید (هین)هر چقدر می گویم بگو آره ولی نمی گوید دوباره باز می گوید هین
  ایراد دومی که دارد وقتی عصبانی می شود من یا مادرش را می زندآنگاه مادرش گریه می کند می آید بوسش می کندولی باز عصبی می شود تکرار میکند این کار را به نظر شما باید برای این کارش چه عکس العملی نشان داد لطفااینجانب راراهنمایی کنید

  • در پاسخ به محمود
   با سلام
   با توجه به سن کودکتان انتظار می رود هر ماه دو یا سه کلمه جدید بیاموزد اگر فرزندتان در یادگیری زبان پیشرفت دارد جای نگرانی نیست. ولی باید بدانید تا دو سالگی معمولا کودکان می توانند دو کلمه را پشت سر هم ردیف کنند نه اینکه جمله بسازند مانند “من آب” .البته باید به یاد داشته باشید اجبار کردن کودک برای گفتن کلمه ای باعث لجبازی کردن و عصبی شدن او می شود.این گونه می توانید به او کمک کنید یادبگیرد و گفتارش بهتر شود: با او صحبت کنید. شعر و قصه برایش بخوانید. به حرف زدن او گوش کنید و سعی کنید بفهمید.وادارش نکنید کلمات را به شکل درست ادا کند. مانند بزرگسالان با او صحبت کنید تا تلفظ صحیح کلمات را بشنود. روشن و سر راست با او صحبت کنید.در پاسخ به سوال دوم: هنگامی که کودک شما را میزند به جای قهر کردن یا ادای گریه در آوردن به صورت جدی به او بگویید زدن کار بدی است و او نباید کسی را بزند و دست کودک را به نشانه نوازش کردن به سمت فرد آسیب دیده ببرید و سپس او را به خاطر نوازش تشویق کنید. همیشه سعی کنید خودتان نسبت به او صبور باشید و با ملایمت رفتار کنید چرا که شما الگوی او هستید.

 • با سلام
  پسر ۱۹ ماهه ای دارم که کارهایش را با اشاره به من می فهماند و سعی برای حرف زدن نمی کندبرای مثال آب می خواهد یخچال را نشان می دهد و هر جقدر میگویم آب نمی گوید مگر اینکه اعصابش خورد شود و بگویدو هر چی کلمات را تکرار می کنم نمی گوید و به من می خندد ولی مطمئنما که مفهوم کلمات من را می فهمد چی کار کنم؟

  • با سلام
   صحبت با کودک و طرح سوال هایی مانند «توپت کو؟»، «این چیه؟» یا نشان دادن تصویر و درخواست از کودک برای بیان نام حیوان یا حتی تکرار صدای آن در به حرف آمدنش موثر است.
   اما یادتان باشد اصرار بیش از اندازه و ایجاد لجبازی حالت های مقاومتی در کودک ایجاد می کند. باید بیشتر از طریق بازی و قصه محیط او را غنی از شنیدن و صحبت کنید. برای اطمینان بیشتر می توانید از شنوایی سنجی و تکنیک های گفتاردرمانی نیز بهره ببرید.

 • با سلام پسر سه ساله ای دارم که هیچ تلاشی برای حرف زدن نمی کند ولی از نظر شنوایی هم مشکلی ندارد و مفهوم خیلی از کلمات را متوجه میشود و بیشتر جیغ میکشد لطفا مرا راهنمایی کنید با تشکر

 • پسر۲۵ ماهه دارم فقط چند کلمه میگویدآنهم به زبان خودش مثلا به ماشین می گوید آزا &به توپ می گوید گوگه و… لطفا مرا راهنمایی کنید

  • با سلام
   انتظار ما این است که در حدود دو سالگی در کودک عبارات کوتاه و دو کلمه ای ( مانند بابا رفت ، آب بده و … ) شکل بگیرند ،البته این روند رشد در کودکان مختلف تا حدی متفاوت است بطوریکه برخی از کودکان در دوسالگی به خوبی حرف می زنند و لی گروهی از کودکان تازه حدود سه سالگی توان بیان عبارات کوتاه و کار بردی را پیدا می کنند. ممکن است اشکالات زمینه ای مثل مشکلات شنوایی،مشکلات ارتباطی و رشدی در بین باشد یا برعکس کودک شما مشکلی نداشته باشد و فقط نیاز به تحریک محیطی بیشتر و صبر بیشتری داشته باشد.ابتدا با یک روانشناس و سپس در صورت لزوم با یک گفتاردرمانگر مشورتی داشته باشید.

پاسخی دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


سه + = 12

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>