ایجاد امنیت در کودکان

 

کودکان به جهت  کامل کردن من و شما نیامده اند.

آنها برای جبران اشکالات ، اشتباهات و یا آرزوهای  ما نیامده اند .

آنها به جهت اینکه ما را به بزرگی و افتخارو شهرت برسانند نیامدند .

آنها موجوداتی هستند که قرار است فقط مدتی زندگی خودشان را در کنار ما بگذرانند.

 

طی قرون متمادی همواره اولین و مهمترین وظیفه والدین حفظ فرزندانشان از خطرهای بیرونی بوده است . این در حالی است که  خطرهای درونی می توانند آسیب زا تر از خطرهای بیرونی باشند . خطر های درونی را می توان در انسان با ایجاد امنیت در وی پیشگیری کرد . احساس امنیت کودک بر اساس ارتباط او با والدین و خانواده شکل می گیرد .

همه ما با احساس عدم اطمینان به آینده و احتمال وقایع هولناک زندگی می کنیم ، این بخشی از زندگی انسان است ، اما مهم این است که فرزند خود را طوری تربیت کنیم که بتواند در بزرگسالی نقش خود را برای ساختن آینده ای بهتر و روشن تر ایفا کند . این تربیت صحیح در نهایت می تواند با ایجاد حس امن بودن در کودک او را به سمت صبر و بردباری و همکاری و ارتباط سالم با دیگران و اعتماد به دنیای پیرامون سوق دهد.

ایجاد امنیت در کودکی درست مانند پر کردن حساب بانکی اوست هر چه احساس امنیت بیشتری به او بدهیم ذخیره بانکی او بالاتر خواهد رفت و این باعث می شود در بزرگسالی از دست دادن مبالغ جزئئ خللی در دارایی های او بوجود نیاورد . این احساس امنیت با پر کردن باک عاطفی و باک اقتدار کودک است که میسر می شود .

در ایجاد امنیت در کودک والدین چهار اصل زیر بنایی را باید رعایت کنند :

 

 •      باهم بودن اعضای خانواده :

 به این مفهوم که اعضای خانواده اوقاتی را در کنار هم بگذرانند. در واقع امنیت ما در درجه اول از همنشینی با افرادی حاصل می شود که بتوانیم در ارتباطی صمیمانه به آنها اعتماد کنیم و از زندگی با آنها احساس کنیم در دنیایی امن و قابل اطمینان هستیم . این با هم بودن نه تنها برای کودکان که برای والدین هم احساس امنیت به ارمغان خواهد آورد .

 •      ابرازاحساسات :

 والدین باید به کودک کمک کنند تا احساسات و نگرانیهای و خواسته های خود را ابراز کند . والدین باید تکنیکهایی را آموزش ببینند تا بتوانند از احساسات کودک خود مطلع شوند . ایجاد فضای امن ، گفتگو ، شنیدن حرفها و بازی تکنیکهایی هستند که والدین از طریق آنها می توانند از احساسات کودک خود اطلاع یابند .

 •     دلگرمی واطمینان دادن به کودک :

 گام سوم در ایجاد امنیت عاطفی کودک دلگرم کردن او است . کودک باید بداند که والدینش برای محافظت از آنها چه خواهند کرد البته توضیح باید در خور فهم کودک و بر اساس نیازهای او  تنظیم شود . مثلا برای یک کودک چهار ساله کافی است که بگوییم “مامان و بابا و دیگران مراقبند تا آسیبی به تو نرسد “. ولی این گفته برای نوجوان چهار ده ساله کافی نیست .

 •      کمک به دیگران :

 کودکان نیز مانند بزگسالان از یاری رساندن به افراد نیازمند و کمک به دیگران احساس رضایت و امنیت می کنند خصوصا وقتی که به طور مستقیم وارد عمل می شوند و نقش مثبت و سازنده خود را در حل مشکلات مشاهده می کنند . این کمکها می تواند جمع آوری اعانه برای نیازمندان ، سیل زده گان و زلزله زده گان و… باشد.

 

۱۴ comments

 • سلام پسر من ۵ ماه و ۳هفتشه علاقه ی شدید دارم که خیلی باهوش باشه چه بازیهایی باهاش بکنم من تمام وقت در اختیار پسرم هستم دوست دارم که بهترین باشه لطفا راهنمای کنید

 • با سلام
  من پسری ۴ ساله دارم که خیلی با من یکی به دو می کنه البته من باهاش اینجوری نیستم، حتی روی من دست بلند می کنه، وحرفائی میزنه که انگار داره منو دعوا می کنه، لطفاً راهنمائیم کنید.

  • با سلام
   والد گرامی، اطلاعات داده شده کافی نمی باشد و برای برسی وضعیت کودک شما و راهنمایی در این زمینه نیاز به اطلاعات بیشتری است. به طور کلی گاهی این گونه رفتار کردن کودکان ، والدین را دچار این اشتباه می کند که شاید فرزندشان مشکلی دارد ولی هنگامی که برسی بیشتری می شود معمولا نتیجه امر این است که اشتباهات رفتاری والدین در برخورد با کودک و گاهی اوقات حتی نحوه برخورد هر دو والد با هم بر سر مسایل تربیتی ، باعث اینگونه رفتارهای کودک با یک یا هر دو والد میشود. برای راهنمایی کامل می توانید از خطوط مشاوره تلفنی کودک فردا استفاده فرمایید.
   تهران: ۹۰۹۲۳۰۱۶۹۳
   شهرستان: ۹۰۹۹۰۷۰۳۱۶

 • با سلام
  دختر دوسال ونیه دارم .ایشان بینهایت خودش را به من میچسباند به طوریکه حتی نمی توانم چند متر ازش دور بشم .با پدرش اینگونه نیست فقط با من .لطفا راهنماییم کنید

  • با سلام
   اول باید کاملا مشخص شود این وابستگی به چه صورتی است. اما در کل تشویق رفتارهای مستقلانه و آرام آرام ایجاد فاصله بین خودتان و کودک و پر کردن این فاصله با توجه به جا و انجام بازی هایی مثل قایم باشک بازی که کودک به مرور نبودن و بعد بودن شما را در محیطی بی خطر حس کند ،به کودک کمک می کند مراحل پایانی اضطراب جدایی را طی کند.

 • با سلام
  دخترمن دوسال وچهار ماهشه .متاسفانه دو سه تا حرف زشت یاد گرفته که مدام تو خونه تکرار میکنه و تا دعواش میکنم میگه خفه شو … تازگی بیرون خونه هم این کلمات را میگه مخصوصا وقتی عصبانی میشه لطفا بگید چه کار کنم ممنون.

  • با سلام
   با توجه به سن دخترتان نسبت به فحش دادن او هیچ گونه عکس العملی نشان ندهید.نه دعوایش کنید و نه عکس العمل شدید دیگری. انگار او را نشنیده اید.اما در زمان های دیگر که رفتار معمولی یا مثبتی دارد به او کلی توجه کنید و با او بازی کنید.آرام آرام می فهمد که از طریق فحش دادن نمی تواند نظر شما و یا دیگران را جلب کند و این رفتار خاموش می شود…

  • با سلام
   در بیشتر مواقع این گونه شب ادراری با افزایش سن کودک بهبود می یابد، بنابراین در قدم اول بهتر است به کودک فرصت دهید.خیلی خوب است قبل از خواب از خوراندن مایعات زیاد مانند آب و چای و همچنین میوه و مواد خوراکی که طبع سرد دارند مانند هندوانه و خربزه به کودک خودداری کنید.و شبهایی که کودک از این نوع مواد غذایی استفاده کرده است ۳ساعت پس از آن که کودک به خواب رفت او را به آرامی و با محبت بیدار کنید تا به دستشویی برود.همچنین روی حل این مشکل آن قدر تأکید نکنید که خود تبدیل به موضوعی استرس آور برای کودک شود.اما در مورد لکنت زبان کودکتان؛ بهتر است با یک متخصص گفتار در مانی در این زمینه مشورت کنید چرا که بهترین سن برای درمان لکنت زبان قبل از ۷ سالگی می باشد.

 • با سلام
  پسر من ۲۷ ماهشه – دو تا سوال از حضورتون داشتم.
  ۱- من شاغل هستم و پسرمو از شنبه تا چهارشنبه تا ۴ بعدازظهر (البته تقریبا تا ساعت ۱۰ صبح خوابه) پیش مادربزرگش که طبقه بالای ما زندگی می کنه می گذارم و به سر کار میرم و به احتمال زیاد وقتی سه سالش شد قصد دارم که بگذرامش مهدکودک. می خواستم بدونم این کار باعث میشه که احساس امنیت نکنه چون شنیدم که قبل از ۳ سالگی مهدکودک خوب نیست. لطفا من را راهنمایی کنید
  ۲- درمورد فلش کارتها می خواستم بدونم واقعا خوبه برای پسر من؟ من تراشه های الماس را دارم پسرمم خیلی علاقه داره و پیشرفت خیلی خوبی کرده ولی شنیدم که ممکنه بعدا دچار مشکل بشه توی اول دبستان و بی علاقگی نسبت به درس های تکراری براش پیش بیاد لطفا راهنمایی کنید یا حداقل نظر خودتونو بنویسید.

  خیلی ممنون

  • با سلام
   در مورد سوال اول باید گفت بهترین سنین ورود به مهد کودک از سن سه سالگی است که تقریبا بازی های اشتراکی بچه ها شروع می شود. اما قبل از آن با توجه به شرایط خاص والدین و آمادگی هایی که از قبل در خانه صورت می گیرد می توان کودک را برای مهد آماده کرد…
   در مورد سوال دوم باید گفت به صورت کلی در این سنین آموزش مستقیم به کودکان صحیح نمی باشد.یادگیری ها باید کاملا به صورت غیرمستقیم و در قالب بازی و قصه صورت گیرد.در این مورد برای کسب اطلاعات دقیق تر با توجه به شرایط کودکتان با مشاورین خطوط ما در تماس باشید… شاد باشید.

 • سلام من دارای دوفرزند پسر ۱۰و۸ساله هستم هردوشب ادراری شدیددارند پسر۸ساله ام داعم دستانش وکف پاهایش راخیس می کند ووقتی علتش را می پرسم می گویید خشک است درصورتی که خشک نیست لطفا کمکم کنید تا مشکل پسرم را برطرف کنم با تشکر.

  • با سلام. باید مشخص شود شب ادراری کودکانتان از نوع اولیه یا ثانویه می باشد و نیاز به بررسی بیشتر است.در مورد مشکل دوم پسر ۸ ساله تان نیز ممکن است این کار او ریشه اضطرابی داشته باشد و نوعی وسواس عملی باشد ولی الان برای تشخیص زود است و حتما نیازمند بررسی دقیق و گرفتن تاریخچه می باشد.حتما با یک روانشناس مشورت داشته باشید. با تشکر

پاسخی دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


× چهار = 24

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>