بازی و فعالیت(خردسال)

۱٫ چگونه کودکم از همبازی شدن با من یا  دوستانش سود می برد ؟

این خیلی مهم است که کودکتان ساعت هایی به تنهایی با شما و یا با دوستانش هم بازی شود و کودک از هر دو طریق آموخته های ویژه ای را اندوخته خواهد کرد. از طریق بازی با دوستانش، مهارت های کلامی او افزایش می یابد.به اشتراک گذاری و همکاری را متوجه می شود و حتی از چالش هایی که بینشان ایجاد می شود مهارت های اجتماعی اش را تقویت می کند. از طریق بازی با شما علاوه بر اینکه ارتباطی مثبت و سازنده بین شما ایجاد می شود، او می فهمد که دوستش دارید و برایش ارزش قائلید بنابراین پایه های اصلی عزت نفس او شکل می گیرد.از طریق بازی هایی مثل “خاله بازی” یاد می گیرد با آداب معاشرت در دنیای واقعی آشنا شوید.وقتی شما به عنوان مهمانش به او سلام می کنید،با او حرف می زنید و منتظر می مانید او نیز حرفش را بزند ،به او یاد می دهید سلام کند و نوبت در حرف زدن را رعایت کند.

یادتان باشد ارزشمندترین چیزی که به او می دهید خاطرات بازی با شماست.

.

۲٫ کودکم به چه مقدار ورزش و فعالیت نیازمند است؟

   این خیلی مهم است که به کودکتان فرصت های زیادی برای فعالیت های بدنی بدهید. کودکان در این سن وسال از طریق دویدن، پریدن ، بالا رفتن هم دنیایشان را کشف می کنند و هم انرژی می سوزانند و معمولا نیازی به تدارک دیدن برنامه های بدنی خاصی نیست. اما اگر کودکتان اضافه وزن دارد حتما با پزشکش مشورت کنید و کمک کنید که فعالیت های بدنی بیشتری در برنامه روزانه اش قرار گیرد. مثلا به جای تلویزیون دیدن یک گردش و دوچرخه سواری شاد را جایگزین کنید. اگر به مهد کودک می رود ،مطمئن شوید که در آنجا به اندازه ی کافی تحرک و فعالیت بدنی داشته باشد. بچه های این سن به بازی با همسالانشان بسیار علاقمند هستند، بنابراین از دوستانش دعوت کنید تا ساعات بازی را با هم بگذرانند. آنها را به پارک ببرید تا بدوند و دنبال بازی کنند. شرایطی فراهم کنید تا با هم آب بازی کنند و یا آنها را به استخر ببرید. همچنین می توانید کودکتان را در کلاس های ورزشی مناسب ثبت نام نمایید ،اما  دقت کنید که در این کلاس ها به پیشرفت مهارت های بدنی بچه ها تمرکز کنند و نه  به رقابت و قهرمان سازی !

.

۳٫ آیا داشتن دوست خیالی برای کودکم طبیعی است یا خیر؟

بله.داشتن دوست خیالی برای کودکان خردسال طبیعی است و گاهی اوقات نشاندهنده ی خلاقیت آنان می باشد. اما نحوه ی برخورد با این مسئله  باید به گونه ای باشد که نه تمرکز زیاد صورت گیرد و کودک را به این کار تشویق کرد و نه به صورتی تند و تهدیدآمیز با کودک برخورد کرد. هرگز نباید کودک را به علت داشتن دوست خیالیش تمسخر کرد و باید اجازه داد کودک آرام آرام از طریق وسعت دادن به فعالیت های اجتماعیش  و ایجاد رابطه با دوستان واقعی تجربه های جدید را کسب کند. اکثر کودکان در حدود  ۵ سالگی دوست خیالیشان را کنار می گذارند.

.

۴٫آیا کودک من برای انجام ورزش های تیمی آماده است؟

هیچ مانعی وجود ندارد تا کودکتان را به توپ بازی با کودکان دیگر تشویق کنید. اما یادتان باشد تاکید بر لذت و تفریح باشد و نه برد و باخت و رقابت ! کودکان ۳ ساله، معمولا کوچکتر از آن هستند تا بتوانند در بازی های تیمی قرار گیرند. ولی ۴ ساله ها معمولا  می توانند بازی هایی مثل توپ بازی را در کنار کودکان دیگر تجربه کنند. انجمن طب اطفال امریکا پیشنهاد می کند تا ۶ سالگی کودکان صبر کنیم، یعنی زمانی که بچه ها درک بهتری از بازی های تیمی پیدا کنند. کودکان خردسال باید به بازی های آزادی مثل دویدن ، پریدن و دنبال بازی تشویق شوند.

.

 ۵٫چه باید کنم زمانی که کودکم با همبازی هایش دعوا می کند ؟

زمان های بازی کودکان فرصتی عالی برای رشد مهارت های اجتماعی در آنها است و البته نیازمند صبر و به اشتراک گذاری وسایل و همکاری با همبازی ها نیز است. زمانی که کودکتان اسباب بازی را از دست دوستش می کشد و بر سر او فریاد می زند شما می توانید آرام جلو روید و پس از آنکه هر دو کودک آرام تر شدند ، از کودکتان بپرسید ” تو فکر می کنی این کار باعث خوشحالی دوستت می شود یا ناراحتی او؟ ” در واقع با این کار سعی می کنید که کودک را متوجه احساسات دیگران کنید و حس همدردی را در آنها بالا ببرید. در گام بعدی از او بپرسید “اگر ما اینگونه رفتار کنیم چه اتفاقاتی ممکن است بیفتد؟ ” ، جوابها ممکن است این باشد که ” دوستم مرا دوست نخواهد داشت و دیگر برای بازی با من نمی آید.” سپس از کودکتان بپرسید ” اگر این اتفاق بیفتد تو چه احساسی خواهی داشت؟ “، این سوال به فرزندتان کمک می کند تا بفهمد که احساسات او نیز مهم است. در گام نهایی از دو کودک بپرسید ” چه راه هایی برای حل این مسئله به فکرشان می رسد؟ “، از پیشنهاد های خوب آنان استقبال کنید و آنها را به علت فکر کردن برای حل مشکل بسیار تشویق کنید. با این روش ها به آرامی به کودکتان روش های حل مسئله در مواقع  لازم را آموزش می دهید.

مادران و پدران عزیز لطفا تجربیات خود را در مورد  این موضوعات  با سایر والدین در پایین همین صفحه (دیدگاه ) در میان بگذارید.

۶ comments

 • سلام . دخترم ۴ونیم سالشه و خیلی علاقه به مدرسه و درس خواندن داره و از شوق مدرسه رفتن خیلی از حروف رو یاد گرفته. میخواستم بدونم راهی هست که بتونه زودتر به مدرسه بره؟

 • سلام

  دختر ۳/۵ من هر وقت آسیبی میبینه هیچ گریه ای نمیکنه، حتی به من نمیگه که کجاش درد میگیره. از این موضوع خیلی نگرانم و گمان میکنم یه ناهنجاری رفتاری یا روانی هست.کمکم کنید.من بیصبرانه منتظر پاسخ شما هستم.

  • در پاسخ به آبی آرام
   با سلام
   والد گرامی سعی کنید آرام باشید و نسبت به این موضوع در خودتان و دخترتان اضطراب ایجاد نکنید، برای پاسخ گویی دقیق در این مورد نیاز به اطلاعات بیشتری در مورد کودک شما داریم ولی به صورت کلی در صورتی که کودک در دیگر زمینه ها به صورت هنجار رفتار می کند این مورد به تنهایی نشان دهنده مشکل خاصی نیست،سعی کنید در قالب نمایش بازی کردن و نقاشی به کودک کمک کنید برون ریزی بیشتری داشته باشد. در صورت تمایل با خطوط مشاوره ای کودک فردا در تماس باشید.
   شماره تلفن تهران:۹۰۹۲۳۰۱۶۹۳
   شهرستانها:۹۰۹۹۰۷۰۳۱۶

 • سلام
  من یه دختر ۳ ساله دارم وقتی بچه ها میان خونه ما دخترم با اونا بازی میکنه میبره تو اتاقش اجازه میده با اسباب بازیهاش بازی کنن حتی میشه گفت دلشون نمیخواد برن اما امان از روزی که دخترم بره خونه اونا با هم دعوا میکنن چون اونا اسباب بازیاشون نمیدن در اتاقشون قفل میکنن میگن نرو تو اتاقم اسباب بازی خودمه نمیدم خلاصه دعوا ها تازه شروع میشه دخترم حرص میکشه از یه طرف میگم اسباب بازی واسه بازی کردن از طرفی هم دوست دارم دختر منم مثل اونا بشه قدر وسایلش بدونه اگه میشه بگید چطور میتونم من هم به کودکم یاد بدم که مثل اونا برخورد کنه وقتی نگاه میکنم دورو اطرافمو میبینم تنها دختر منه که اینقدر راحت وسایلش رو میده براش مهم نیست خراب بشه

  • در پاسخ به پرنسس
   با سلام
   مادر گرامی رفتار کودک شما غیر طبیعی به نظر نمی رسد و به احتمال زیاد در راستای تعلیمات شما می باشد. کودکان با هم متفاوت هستند و اینکه ما بخواهیم خصوصیات شایسته مانند دست ودلبازی در کودکمان را به دلیل رفتار های کودکان دیگر تغییر دهیم شایسته نمی باشد. بهتر است شما تدابیر دیگری داشته باشید مثلا وقتی کودک خود را به جای مورد نظر می برید چند اسباب بازی که زمانهای دیگر آنها را به کودکتان نمی دهید و برایش تازگی دارد همراه داشته باشید و در مهمانی کودک خود را با آنها سرگرم کنید. مطمئن باشید با افزایش سن کودکتان و فرستادن او به مهد مشکل شما بر طرف خواهد شد.

پاسخی دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


7 − سه =

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>